Kiedy zrobić badanie TSH i jakie są normy dla dzieci i dorosłych?
Dodano:

4 marca, 2023
12:08
Zaktualizowano:

5 czerwca, 2023
13:23

TSH - normy wiekowe

Normy TSH mogą nieco się różnić, w zależności od laboratorium diagnostycznego. Jednak uogólniając, w przypadku osób dorosłych za prawidłowy wynik uznaje się TSH w przedziale  od 0,27 a 4,2 mj/l d. Pamiętajmy jednak, że poziom normy nie jest stały i zależy m.in. od wieku, płci oraz metody, jaką posługuje się do oznaczenia hormonu dane laboratorium diagnostyczne.

 • norma TSH w I trymestrze - od 0,1 do 2,5 mIU/l
 • norma TSH w II trymestrze - od 0,1 do 3,0 mIU/l
 • norma TSH w III trymestrze - od 0,1 do 3,0 mIU/l

Jakie są normy TSH u dzieci? W przypadku niemowląt od 1. do 11. miesiąca życia poziom hormonu tyreotropowego powinien wynosić od 0.9 do 7.7 µU/ml. U dzieci od 12. miesiąca życia do rozpoczęcia dojrzewania poziom tyreotropiny powinien mieścić się między 0.6 a 5.5 µU/ml. Natomiast w przypadku młodzieży po okresie pokwitania prawidłowy poziom THS wynosi od 0.5 do 4.8 µU/ml.

Dla jak najpełniejszej diagnostyki zaleca się, aby poza sprawdzeniem poziomu stężenia hormonu tyreotropowego wykonać powiązanej z nim tyroksyny i trijodotyroniny. Badanie T4, T3 i TSH, czyli tzw. pakiet tarczycy pozwala wykryć m.in. chorobę Hashimoto czy inne autoimmunologiczne schorzenie - chorobę Gravesa-Basedowa.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

TSH - kiedy badać?


Badanie tyreotropiny jest zalecane wszystkim, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i skontrolować stan gruczołu tarczowego. Warto sprawdzić poziom TSH, szczególnie jeśli mamy w rodzinie przypadki schorzeń o podłożu hormonalnym. To badanie laboratoryjne krwi pozwala wykryć wiele chorób endokrynologicznych, takich jak np. niedoczynność tarczycy, czy wtórna niedoczynność przytarczyc. Warto poddać się badaniu TSH również w przypadku stwierdzenia depresji. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

TSH a zajście w ciążę

Nieprawidłowy poziom TSH może wpłynąć negatywnie na płodność i utrudniać zajście w ciążę. Natomiast wysokie stężenie hormonu tyreotropowego u ciężarnych pacjentek może odbić się niekorzystnie na rozwoju dziecka (niska masa urodzeniowa, wady rozwojowe). 

Przykładowo, zbyt niski poziom TSH to większe ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia. Z kolei nadmiar hormonu tyreotropowego w organizmie ciężarnej pacjentki może skutkować m.in.: odklejeniem łożyska, krwotokiem poporodowym, stanem przedrzucawkowym, anemią, czy nadciśnieniem tętniczym.
Z tego względu zaleca się, by przed rozpoczęciem starań o potomstwo profilaktycznie przebadać gruczoł tarczowy, w tym m.in. poprzez badanie TSH.

Wiele osób z podejrzeniem zaburzeń hormonalnych zastanawia się, kiedy jeszcze warto wykonać badanie TSH. Otóż sprawdzenie poziomu hormonu tyreotropowego we krwi jest zalecane kobietom, które wielokrotnie poroniły lub zmagają się z zaburzeniami miesiączkowania (nieregularne cykle menstruacyjne). 

Jakie objawy powinny skłonić nas do sprawdzenia poziomu TSH? Do alarmujących symptomów zaliczamy:

 • kołatanie serca,
 • apatia,
 • drażliwość,
 • nerwowość,
 • uczucie gorąca,
 • zimne poty,
 • kruche i łamliwe paznokcie,
 • nadmierne wypadanie włosów,
 • osłabienie/spadek energii życiowej,
 • nagła utrata masy ciała,
 • wahania nastroju,
 • problem ze schudnięciem,
 • zaparcia, 
 • biegunki.

Jak skorygować wyniki TSH? Zwykle lekarz wdraża odpowiednią farmakoterapię. Wskazana jest też zmiana trybu życia na zdrowszy tj. zadbanie o dietę bogatą w witaminy minerały korzystne dla tarczycy, przestrzeganie higieny snu, unikanie sytuacji stresogennych. Warto też pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Jakie ćwiczenia przy niedoczynności tarczycy oraz innych chorobach tego gruczołu będą dobrym wyjściem? Rekomendujemy treningi aerobowe (jazda na rowerze, pływanie, joga, bieganie).

BadanieTSH - jak się przygotować?


Badanie TSH jest prostą metodą diagnostyczną, która nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Z uwagi na dobową zmienność wydzielania hormonu  należy pamiętać, by zgłosić do punktu diagnostycznego w godzinach porannych, dzięki czemu wynik badania będzie najbardziej miarodajny. 

Co może zafałszować wynik TSH?


Co wpływa na wynik TSH? Wielu pacjentów będących w trakcie procesu diagnostycznego zastanawia się, jakie czynniki mogą wpłynąć na wynik badania TSH. Zaburzenie wyników może spowodować m.in.:

 • ciąża 
 • brak higieny snu,
 • niedożywienie,
 • nadmierny wysiłek fizyczny,
 • silny stres,
 • podaż jodu,
 • przyjmowane leki i suplementy diety (np. glikokortykosteroidy, dopamina, biotyna).

Warto mieć świadomość, iż na poziom hormonu może wpłynąć też pora dnia, w której wykonamy badanie. 

TSH - jak wygląda badanie?


Wiele osób, które są w trakcie diagnostyki chorób tarczycy est ciekawych, jak wygląda badanie TSH. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut i nie wiąże się z dużym dyskomfortem (moment wkłucia igły można porównać do ukąszenia przez komara). Pielęgniarka pobiera krew z żyły łokciowej pacjenta. Czy badanie TSH trzeba robić na czczo? Jest to obligatoryjne - zaleca się, aby przyjść na badanie na czczo. Pobranie materiału (próbki krwi) powinno odbyć się w godzinach porannych.


Ile się czeka na wynik TSH?


Wynik badania TSH, który służy do oceny funkcjonowania gruczołu tarczowego, standardowo otrzymamy w ciągu jednego, maksymalnie 2-3 dni roboczych. Jak długo jest ważny wynik TSH? Wyniki badań hormonalnych zwykle są ważne do 3 miesięcy. Dlatego, zanim odwiedzimy ponownie lekarza endokrynologa, warto upewnić się, iż mamy aktualne wyniki badań.


Badanie TSH - cena


Ile kosztuje badanie TSH bez skierowania? W zależności od punktu pobrań zapłacimy za tego typu badanie od 15 do 50 złotych. Cena badania jest wyższa, jeśli dodatkowo chcemy też sprawdzić poziom stężenia innych hormonów tarczycy np. T3 i R4.
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/211942,choroby-tarczycy
 2. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/98800,hormon-tyreotropowy-tsh
 3. https://podyplomie.pl/medycyna/26979,nieprawidlowe-stezenie-hormonu-tyreotropowego-kiedy-i-kogo-leczyc
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację