Hashimoto a aktywność fizyczna
Dodano:

13 grudnia, 2022
10:20
Zaktualizowano:

18 stycznia, 2023
13:02
 

Sport przy chorobie Hashimoto

Aktywność fizyczna stanowi niezwykle istotny element zdrowego trybu życia u wszystkich osób, również u pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą niedoczynności tarczycy w postaci Hashimoto. Należy zatem wskazać, że aktywność fizyczna nie jest przeciwwskazana przy chorobie Hashimoto. Niemniej jednak objawami choroby tarczycy w postaci niedoczynności gruczołu tarczowego jest zmęczenie, senność, niskie ciśnienie i ogólny spadek samopoczucia. Z tego względu aktywność fizyczna przy chorobie Hashimoto jest wskazana. Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanym natężeniu bowiem pozwala na skuteczne i naturalne uregulowanie ciśnienia krwi. Dodatkowo ćwiczenia i aktywny tryb życia pozytywnie wpływają na funkcjonowanie tarczycy, pobudzając ją do pracy, dzięki czemu produkuje ona naturalnie więcej hormonów, obniżając jednocześnie stężenie TSH w organizmie. Niemniej jednak aktywność fizyczną należy dostosować do ogólnego stanu pacjenta, a także jego kondycji oraz możliwości. Warto jednak również wskazać, że chorobie Hashimoto towarzyszy spowolniony metabolizm, z tego względu zauważyć można wzrost masy ciała. Dlatego też osoby, które chcą zachować szczupłą sylwetkę, powinny wprowadzić aktywność fizyczna do swojej codziennej rutyny. Regularne ćwiczenia przy chorobie Hashimoto umożliwiają obniżenie masy ciała poprzez zredukowanie tkanki tłuszczowej. Należy również wskazać, że u pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą tarczycy bardzo często obserwować można podwyższony poziom cholesterolu, który może być skutecznie redukowany nie tylko poprzez odpowiednią dietę, ale również aktywność fizyczną. Dodatkowo regularna aktywność fizyczna, dopasowana do potrzeb i o umiarkowanej intensywności jest doskonałym sposobem na pobudzenie endorfin, lepsze samopoczucie oraz redukcję problemów ze snem, które pojawiają się przy chorobie Hashimoto. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie ćwiczenia wykonywać przy chorobie Hashimoto?

Osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy w postaci choroby Hashimoto zalecana jest aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Warto również wykonywać ćwiczenia, które nie będą stanowiły dużego obciążenia dla organizmu, ale pozwolą na utrzymanie dobrej kondycji, wzmocnienie mięśni, a także zredukowanie nadprogramowych kilogramów, które mogą pojawić się w przebiegu choroby.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Hashimoto a trening siłowy

Ćwiczenia przy chorobie Hashimoto powinny być dostosowane do aktualnego stanu zdrowia oraz stadium choroby. Niemniej jednak trening siłowy nie jest wskazany, gdyż ze względu na charakter ćwiczeń przyczynia się do zbytniego obciążenia stawów, co może wiązać się ze wzmożonym uczucie zmęczenia, a także wystąpieniem pogłębionych bólów i obrzęków stawów. Dodatkowo w przebiegu choroby dochodzi do osłabienia układu kostno-stawowego a trening siłowy może stanowić za duże obciążenie dla osłabionego układu kostnego.

Hashimoto a trening interwałowy

Trening interwałowy u pacjentów z Hashimoto jest możliwy, ale w przypadku aktywnych osób, które mają już doświadczenie z treningami, a także znają technikę. Trening Interwałowy bowiem polega na wykonywaniu krótkich serii o zmiennym natężeniu i uzyskanie doskonałych efektów wzmocnienia mięśni i redukcji wagi. Wskazanym ćwiczeniem dla osób chorych na Hashimoto jest jazda na rowerze, która jest jedną z najprostszych form aktywności, a dodatkowo pozwala na wzmocnienie mięśni nóg i stanowi doskonały sposób na zgubienie nadprogramowych kilogramów. Co więcej, jazdę na rowerze można uprawiać w interwałach.

Przykładowy trening przy Hashimoto

W przypadku choroby Hashimoto trudno mówić o jednym, przykładowym i uniwersalnym treningu. Jak już wcześniej wskazano, ćwiczenia dla chorych na Hashimoto powinny być dostosowane do ogólnej formy i kondycji fizycznej osoby cierpiącej na zaburzenia funkcjonowania gruczołu tarczowego. Przy układaniu treningu warto również wziąć pod uwagę preferencje, możliwości oraz potrzeby podejmującej aktywność fizyczną. Niemniej jednak przed rozpoczęciem sportu przy chorobie Hashimoto konsultować się ze specjalistą, na przykład wykwalifikowanym trenerem personalnym, fizjoterapeutą, dietetykiem lub rehabilitantem. Specjalista pomoże w ułożeniu dopasowanego do potrzeb i możliwości chorego treningu, który przyniesie najlepsze rezultaty – polepszy kondycję fizyczną i zredukuje towarzyszące Hashimoto objawy. Warto jednak wskazać, że przy Hashimoto wskazana jest joga, jogging, pływanie czy aqua aerobic. 

Choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenia tarczycy stanowi najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Chodź zaburzenia funkcjonowania gruczołu tarczowego zdecydowanie częściej występują u kobiet, to choroby tarczycy u mężczyzn również nie są rzadkością. W każdym przypadku przyczyniają się do wystąpienia objawów towarzyszących schorzeniu. Ze względu na związek niedoczynności tarczycy a tyciem istotne jest zachowanie aktywnego trybu życia. Okazuje się jednak, że zbyt małe stężenie hormonów tarczycy we krwi przyczynia się również do wystąpienia innych objawów. W tym znaczeniu można mówić o związku niedoczynności tarczycy a pamięcią. Dlatego też warto znać objawy i sposoby leczenia niedoczynności tarczycy, aby skutecznie eliminować mogące towarzyszyć schorzeniu gruczołu tarczowego symptomy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Ratajczak A., Moszak M., Grzymisławski M., „Dieta w niedoczynności tarczycy”, Piel Zdr Publ. 2017;7
  2. Górski J., „ Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego”, PZWL Wydawnictwo Warszawa 2011, wyd.1
  3. Warburton DE, et al. „Health benefits of physical activity: the evidence”, 2006
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację