Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Jak poprawić pamięć przy niedoczynności tarczycy?

Tarczyca jest małym gruczołem wydzielania wewnętrznego, który położony jest u podstawy szyi. Gruczoł odpowiedzialny jest za wytwarzanie i uwalnianie do krwiobiegu dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4), które regulują pracę wielu układów i narządów, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Okazuje się jednak, że w dzisiejszych czasach duża część populacji cierpi na choroby gruczołu tarczowego. Najczęstszym zaburzeniem pracy gruczołu jest niedoczynność tarczycy, stanowiąca zaburzenie, w którym gruczoł tarczowy produkuje za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Zaburzenie to stanowi powszechne schorzenie, które częściej występuje u dorosłych kobiet. Zaburzenie pracy gruczołu tarczowego w postaci niedoczynności tarczycy wiąże się z występowaniem wielu objawów. Okazuje się, że mniejsze stężenie hormonów tarczycy może być przyczyną problemów poznawczych, które mogą być zbliżone do łagodnej demencji. W tym znaczeniu objawem niedoczynność tarczycy może być słaba pamięć i koncentracja.

Jak poprawić pamięć przy niedoczynności tarczycy?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Niedoczynność tarczycy a pamięć

Objawem niedoczynności tarczycy, jak już wskazano, może być słaba pamięć i tak zwana „mgła mózgowa”. Przyczyny tego nie są do końca znane, niemniej jednak naukowcy twierdzą, że niedoczynność tarczycy wpływa na pamięć, gdyż hormony gruczołu tarczowego odgrywają istotną rolę w obszarach mózgu, które pełnią kluczową rolę dla pamięci i zdolności poznawczych. Okazuje się, że słaba pamięć krótkotrwała jest zazwyczaj pierwszym objawem niedoczynności tarczycy, sygnalizującym zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołu. Pojawia się zatem pytanie, jak poprawić pamięć przy niedoczynności tarczycy? Skutecznym sposobem na poprawienie pamięci przy niedoczynności tarczycy oraz eliminację innych objawów towarzyszących schorzeniu gruczołu tarczowemu jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Badania wskazują, że już sześciomiesięczna kuracja niedoczynności tarczycy lewotyroksyną w znacznym stopniu niweluje zaburzenia pamięci. Dodatkowo, warto zastosować naturalne sposoby, które polegają przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego trybu życia na aktywny i zmianie diety, której ograniczony zostanie cukier oraz gluten. Warto również zadbać o higienę snu i dotlenie mózgu poprzez przebywanie na świeżym powietrzu. Co więcej, należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu, a także kawy.

Niedoczynność tarczycy stanowi najczęstsze zaburzenie czynności gruczołu, na które najczęściej cierpią dorosłe kobiety. Niemniej jednak niedoczynność tarczycy u mężczyzn również jest możliwa. Jak wskazują badania, niedoczynność tarczycy występuje u około 5% kobiet i u około 1% mężczyzn. Warto również wskazać, że choć prawdopodobieństwo wystąpienia niedoczynności tarczycy wrasta wraz z wiekiem, to zaburzenie gruczołu tarczowego związane ze zbyt małą produkcją hormonów może wystąpić również u ludzi młodych oraz dzieci. Przyczyny niedoczynności mogą być związane z zapaleniem tarczycy, jak w przypadku choroby Hashimoto, ale również wynikać z leczenia jodem promieniotwórczym lub być efektem usunięcia gruczołu tarczowego lub innych, rzadszych przyczyn, do których należy między innymi podostre zapalenie tarczycy.

 

Źródła:
  1. Borkowska A., „Pamięć i jej zaburzenia w MCI”, Wydanie 1. Wydawnictwo Medical Education, Warszawa 2012
  2. Davis, J. D., and Tremont G., „Neuropsychiatric aspects of hypothyroidism and treatment reversibility. Minerva endocrinologica”, 2007
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację