Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne to zdecydowanie jedna z najczęściej wybieranych form antykoncepcji. Na popularność tej metody wpływa nie tylko skuteczność, ale również łatwość stosowania. Niemniej jednak decydując się na ten sposób zabezpieczenia przed ciążą, warto wiedzieć, że niektóre produkty mogą obniżać ich działanie. Pojawiają się zatem pytania, co osłabia działanie hormonalnej antykoncepcji doustnej? Co może osłabić i zmniejsza działanie leków antykoncepcyjnych? Jakie leki osłabiają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Jakie antybiotyki osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych? Jakie zioła obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Co ma wpływ na obniżenie skuteczności antykoncepcji? Poniżej prezentujemy listę produktów, leków i ziół, które mogą osłabiać działanie antykoncepcji.

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna ze skuteczniejszych metod zabezpieczenia przed ciążą. Wskaźnik Pearla dla doustnej antykoncepcji hormonalnej bowiem wynosi około 0,5-3 dla jednoskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych i 0,1-0,3 dla dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, co stanowi wysoką skuteczność. Niezwykle ważne jest jednak zażywanie pigułek zgodnie z zaleceniami i o stałych porach. Okazuje się bowiem, że przyjęcie dawki hormonów nawet z kilkugodzinnym opóźnieniem może w znaczącym stopniu osłabić ich działanie. W tym znaczeniu nieregularne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej przyczynia się do obniżenia jej skuteczności. Okazuje się jednak, że wpływ na skuteczność antykoncepcji doustnej mają również inne czynniki. Co zatem wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych, osłabiając je?

Na skuteczność antykoncepcji wpływać może nadwaga i otyłość. Jak wykazują badania, BMI powyżej 25 niemal dwukrotnie zwiększa ryzyko ciąży w takcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowo na działanie pigułek wpływ mają również różne schorzenia, w tym przede wszystkim wymioty lub biegunka. W tym znaczeniu, jeżeli wymioty wystąpiły na kilka godzin po połknięciu tabletki, warto uznać, że pigułka została pominięta i zastosować się do instrukcji na opakowaniu bądź skonsultować się z lekarzem. W przypadku biegunki z kolei istnieje ryzyko, że hormony nie zdążyły się wchłonąć, przez co zabezpieczenie przed ciążą będzie osłabione.

Alkohol a antykoncepcja – okazuje się, że alkohol wypity w nadmiarze może pośrednio wpływać na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych. Wynika to z faktu, iż wypity w nadmiarze alkohol może powodować zatrucie alkoholowe objawiające się wymiotami i/lub biegunką. Dlatego też istnieje ryzyko, że tabletka nie zadziała prawidłowo i skutecznie. Z tego względu warto wówczas zastosować dodatkowe metody antykoncepcji.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Niewiele kobiet ma świadomość, że działanie tabletek hormonalnych mogą obniżyć soki owocowe lub same owoce. W tym znaczeniu zbyt duża dawka witaminy C może negatywnie wpłynąć na skuteczność tabletek hormonalnych. Z tego względu nie należy przekraczać witaminy C w dawce powyżej 1000 mg na dzień – dotyczy to zarówno owoców i soków owocowych, jak i suplementów, które ją zawierają. Dodatkowo wśród owoców, które mogą wpłynąć na działanie tabletek antykoncepcyjnych, jest grejpfrut, gdyż substancje zawarte w tym owocu wpływają na działanie większości leków, w tym również hormonalnych. Z tego względu pomiędzy wypiciem soku lub zjedzeniem samego owocu a zażyciem tabletek antykoncepcyjnych powinny upłynąć minimum 2 godziny.

Jakie leki obniżają skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych?

Okazuje się, że na działanie antykoncepcji mają również przyjmowane leki oraz antybiotyki. Lista leków, które wpływają na obniżenie skuteczności pigułek antykoncepcyjnych, obejmuje kilka grup preparatów. W tym znaczeniu na obniżenie skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej mają leki:

 • przeciwpadaczkowe,
 • przeciwbakteryjne,
 • antydepresanty,
 • przeciwwirusowe, np. stosowane podczas leczenia HIV,
 • endokrynologiczne,
 • przeciwgrzybicze,
 • zaburzające wchłanianie tłuszczów,
 • fenobarbital,
 • nasilające perystaltykę jelit,
 • leki przeczyszczające
 • paracetamol, ale w dawce większej niż 3 g na dobę.

Na skuteczność stosowanej antykoncepcji wpływ może mieć również stosowana antybiotykoterapia. Wśród antybiotyków, które mogą mieć wpływ na działanie pigułek antykoncepcyjnych, znajdują się preparaty bazujące na substancjach takich jak:

 • tetracykliny,
 • ryfampicyna,
 • cefalosporyny,

Przyczyną tego są zaburzenia w składzie flory bakteryjnej jelit, które są wynikiem przyjmowania antybiotykoterapii. Wyjałowienie organizmu bowiem może ograniczyć wchłanianie hormonów do krwi, co znacznie osłabia ich działanie. Z tego względu podczas przyjmowania leków, warto korzystać z dodatkowych metod antykoncepcji.

Oprócz leków wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych mogą mieć również suplementy diety. W tym znaczeniu skuteczność antykoncepcji doustnej obniżyć może węgiel leczniczy, powszechnie stosowany w leczeniu biegunki, który jednocześnie może wchłaniać inne leki, w tym również preparaty hormonalne. Z tego względu zaleca się stosowanie co najmniej kilkugodzinnego odstępu pomiędzy zażyciem węgla leczniczego a tabletek antykoncepcyjnych. Co ważne, dotyczy to również chromu, będącego składnikiem suplementów na odchudzanie.

 

Jakie zioła zmniejszają skuteczność antykoncepcji?

Okazuje się, że wpływ na działanie i obniżenie skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą mieć również zioła i herbaty ziołowe. Należy jednocześnie wskazać, że zioła wpływają na obniżenie skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych w przypadku, kiedy przyjmowane są w dużych ilościach. Z tego względu przy suplementacji bądź kuracji nowym lekiem należy bezwzględnie zaznajomić się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Zioła bowiem stanowią składnik wielu suplementów i leków uspokajających, przez co nawet nieświadomie można wpłynąć na obniżenie skuteczności przyjmowanych pigułek antykoncepcyjnych.

Zioła mogą negatywnie wpływać na skuteczność działania antykoncepcji, osłabiając ją. Dlatego tez warto wiedzieć, jakie zioła mają wpływ na obniżenie skuteczności przyjmowanych pigułek antykoncepcyjnych. W tym znaczeniu działanie antykoncepcji obniżać może:

 • dziurawiec, który pobudza wątrobę do szybszego rozkładu każdego rodzaju tabletek antykoncepcyjnych;
 • senes i babka płesznik to zioła, których działanie może zmniejszać wchłanianie hormonów zawartych w stosowanych tabletkach antykoncepcyjnych, ze względu na wysoką zawartość błonnika, który przyspiesza perystaltykę jelit,
 • kruszyna, rzewień orz wymiotnica to zioła o działaniu przeczyszczającym, dlatego też ich zastosowanie może osłabić działanie antykoncepcji, gdyż hormony z tabletek mogą nie ulec wystarczającemu wchłonięciu,
 • pluskwica groniasta zawiera substancje estrogenne, które wchodzą w reakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi,
 • dzięgiel chiński, podobnie jak pluskiwca gronista, może zaburzać ilość hormonów organizmie, co zmniejsza jednocześnie działanie stosowanej antykoncepcji, gdyż ma silne działanie estrogenne.

Warto również wskazać, że niewskazane jest popijanie tabletek antykoncepcyjnych jakimikolwiek herbatami ziołowymi bądź naparami, można bowiem w ten sposób osłabić ich działanie.

Hormonalna antykoncepcja doustna zapewnia wysokie zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Niemniej jednak, jak już wskazano, niektóre produkty, leki i antybiotyki, zioła i suplementy mogą w znacznym stopniu osłabiać działanie pigułek antykoncepcyjnych. Skuteczność jest również osłabiona, kiedy pigułki przyjmowane są nie o stałych porach lub w sytuacji, kiedy doszło do pominięcia tabletki. Może wówczas dojść do zapłodnienia, a w związku z tym ciąża podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest możliwa.

Źródła:
 1. Karowicz-Bilińska, A., Nowak-Markwitz, E., Oszukowski, P., Opala, T., Spaczyński, M., & Wielgoś, M. (2014). Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej. Ginekologia Polska, 85, 234-239.
 2. Dębski, R., Jakimiuk, A., Kotarski, J., Paszkowski, T., Pawelczyk, L., Poręba, R., Skrzypulec-Plinta, V., & Spaczyński, M. (2011). Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące przyczyn braku skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Ginekologia Polska, Nr 4/2011.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację