Axia
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne to takie, które w swoim składzie zawierają dwie substancje czynne. Właśnie takim preparatem jest Axia. To tabletki antykoncepcyjne zawierające pochodne takich hormonów jak: progestagen i estrogen. W każdej tabletce aktywnej znajdują się niewielkie ilości etynyloestradiolu i drospirenonu. Ponadto w opakowaniu znajdują się tabletki nieaktywne, w których nie znajdują się substancje czynne. Nazywa się je pigułkami placebo
Dostępny w aptece preparat to: Axia 0,02 mg 3 mg. Oznacza to, że w tabletce znajduje się 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu. W pojedynczym blistrze jest 21 tabletek leku Axia. Produkt dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na podstawie recepty.
Podstawowe składniki leku to substancje aktywne etynyloestradiol i drospirenon. Ponadto tabletki leku Axia zawierają takie substancje pomocnicze jak: dwutlenek tytanu, skrobia żelowana kukurydziana, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, polisorbat, powidon, kroskarmeloza sodowa, talk, makrogol, alkohol poliwynylowy, tlenek żelaza żółty, tlenek żelaza czarny i tlenek żelaza czerwony.
Stosowanie leku Axia wskazane jest w ramach terapii hormonalnej. To środek antykoncepcyjny, którego zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Preparat przeznaczony jest do przyjmowania doustnego przez kobiety. Przyjmowanie tabletek powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarskimi i z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Mechanizm działania leku Axia polega na hamowaniu owulacji oraz dokonywaniu zmian w składzie śluzu błony śluzowej macicy. W ten sposób uniemożliwia się uwolnienie komórki jajowej, a także migrację plemników przez kanał szyjki macicy. Prowadzi to do zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Prawidłowo przyjmowany środek wykazuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną.
Środek antykoncepcyjny Axia powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza oraz z ustalonym harmonogramem. W każdym blistrze znajduje się po 21 tabletek aktywnych oraz po 7 tabletek placebo, które nie wykazują żadnego działania. Tabletki aktywne są różowe, a placebo białe, aby zminimalizować ryzyko pomyłki. Zgodnie z rekomendacją lekarza i producenta należy przyjmować jedną tabletkę leku Axia dziennie. Optymalnie, jeżeli dzień po dniu następuje to o podobne porze. Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając niewielką ilością wody.
Po rozpoczęciu terapii przyjmuje się 21 tabletek aktywnych. Następnie należy zrobić 7 dni przerwy i wtedy przyjmuje się tabletki placebo lub nie przyjmuje się żadnych tabletek. Należy dokładnie pilnować tych terminów, aby kolejne opakowanie Axia rozpocząć po 7 dniach przerwy. W okresie odstawienia leku powinno nastąpić tzw. krwawienie z odstawienia. To naturalny objaw przy antykoncepcji hormonalnej, który następuje zazwyczaj około 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki z substancjami czynnymi.
O tym, kiedy należy rozpocząć przyjmowanie tabletek leku Axia decyduje lekarz na podstawie indywidualnej sytuacji pacjentki. Na przykład przyjmowanie tabletek zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki, jeżeli w miesiącu poprzedzającym nie były przyjmowane środki hormonalne. Nieco inne wytyczne mają miejsce w sytuacji, gdy pacjentka zmienia jeden preparat hormonalny na drugi. Wówczas środek Axia należy zacząć przyjmować w dniu, w którym normalnie rozpoczęłoby się kolejny blister.
Jeszcze inny termin przyjmuje się dla kobiet:
po porodzie;
po przerwaniu ciąży;
po poronieniu;
zmieniających środek antykoncepcyjny jednoskładnikowy na złożony.
Szczegółowy plan powinien rozpisać lekarz po wcześniejszym zapoznaniu się z sytuacją zdrowotną i indywidualnymi predyspozycjami pacjentki.
Może zdarzyć się, że pacjentka nie przyjmie zalecanej dawki leku o czasie. Jeżeli od tego czasu minęło mniej niż 24 godziny i tabletka zostanie nadrobiona, to wówczas skuteczność antykoncepcji zostaje zachowana. W sytuacji, gdy pacjentka pominie więcej niż jedną tabletkę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ponadto zasady postępowania mogą różnić się w zależności od tego, w którym tygodniu cyklu pominięto tabletkę.
Pacjentka nie powinna stosować większej niz zalecana dawki leki, ponieważ nie wpływa to na wzrost skuteczności antykoncepcji. Jednocześnie brak danych o skutkach ubocznych związanych z przedawkowaniem preparatu. Standardowo mogą wystąpić takie objawy jak: zaburzenie miesiączkowania, nudności, czy zawroty głowy. Powinny minąć samoistnie. Jeżeli objawy są dokuczliwe lub budzą niepokój pacjentki, to należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Ze względu na swój skład i działanie, lek Axia nie może być przyjmowany przez każdą kobietę. Pacjentka powinna zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania, a także skontaktować się z lekarzem. Lek przepisywany jest na podstawie przeprowadzanych badań. Nie należy stosować leku Axia, jeżeli u pacjentki zostały stwierdzone obecnie lub w przeszłości:
nadwrażliwość na substancje czynne lub inne składniki leku;
zaburzenie krzepnięcia krwi;
zakrzepy krwi w płucach (zatorowość płucna), naczyniach krwionośnych nóg (zakrzepica żył głębokich) lub w innych narządach;
niedobór białka S;
niedobór białka C;
obecność czynnika V Leiden;
obecność przeciwciał antyfosfolipidowych;
niedobór antytrombiny III;
zawał serca lub udar;
dusznica bolesna;
migrena z aurą;
przemijający napad niedokrwienny;
bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi;
bardzo wysokie ciśnienie krwi;
ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych;
hiperhomocysteinemia;
zaburzenia czynności wątroby;
nowotwór wątroby;
niewydolność nerek.
Ponadto preparatu Axia nie można stosować u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę, kobiet w okresie karmienia piersią oraz wtedy, gdy pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego i będzie długo unieruchomiona. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przy leku Axia należy skontaktować się z lekarzem.
W przypadku przyjmowania tabletek z kategorii złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych należy zachować ostrożność. Szczególną uwagę muszą zwrócić osoby z grupy ryzyka powstania zakrzepów krwi w żyłach. Ponadto w czasie stosowania leku Axia zaleca się ostrożność w przypadku pacjentek, u których zdiagnozowano:
raka;
choroby wątroby;
zaburzenia nerek;
toczeń rumieniowaty układowy;
chorobę Leśniowskiego-Crohna;
wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
przewlekłe zapalne choroby jelit;
podwyższony poziom tłuszczów we krwi;
zespół hemolityczno-mocznicowy;
żylaki;
zapalenie żył pod skórą;
złotobrązowe plamy barwnikowe;
dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (lek może nasilać objawy obrzęku naczynioruchowego).
Dodatkowo lekarz powinien posiadać informacje o tym, że u krewnych kobiety występował rak piersi. Lek nie jest rekomendowany wśród kobiet, które znajdują się bezpośrednio po porodzie lub oczekują na zabieg chirurgiczny, który spowoduje ich dłuższe unieruchomienie.
Jak każdy środek farmakologiczny, tak i Axia może powodować działania niepożądane. Ich występowanie nie jest regułą i zależy to w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji pacjentki, a także jej stanu zdrowia. Do możliwych skutków ubocznych zaliczane są:
zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi;
reakcje nadwrażliwości;
ból piersi;
powiększenie piersi;
tkliwość piersi;
wahania nastroju;
ból brzucha;
zawroty głowy;
ból głowy;
zwiększenie masy ciała;
zaburzenia rytmu serca;
problemy ze wzrokiem;
suchość pochwy;
nasilone pocenie się;
ból w klatce piersiowej;
ból szyi;
podejrzany wynik wymazu z szyjki macicy;
objawy obrzęku naczynioruchowego;
zaburzona krzepliwość krwi;
zaburzenia miesiączkowania;
rumień wielopostaciowy;
i inne.
Wykaz wszystkich możliwych działań niepożądanych wraz z częstotliwością ich występowania znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli w trakcie terapii wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, to pacjentka powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W skrajnych przypadkach skutki uboczne mogą powodować poważne niebezpieczeństwo.
Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek leku Axia należy poinformować lekarza o innych zażywanych medykamentach. Wszystko dlatego, że ten środek antykoncepcyjny może wchodzić w interakcje z innymi lekami i zmieniać ich działanie, w tym je nasilać lub osłabiać. W skrajnych przypadkach po skojarzeniu wybranych preparatów istnieje większe ryzyko występowania działań niepożądanych.
Lekarz powinien wiedzieć przede wszystkim o lekach stosowanych w przypadku takich schorzeń jak:
gruźlica;
zakażenia grzybicze;
zakażenia wirusem HIV;
zapalenie stawów;
choroba zwyrodnieniowa stawów;
zapalenie wątroby typu C;
Ponadto w trakcie stosowania leku Axia nie należy przyjmować tabletek ziołowych zawierających w składzie ziele dziurawca zwyczajnego. Składnik ten może osłabiać działanie antykoncepcyjne preparatu Axia.
Stosowanie leku Axia jest zabronione w okresie ciąży oraz u kobiet podejrzewających ciążę. Jeżeli w trakcie terapii antykoncepcyjnej kobieta dowie się, że zaszła w ciążę, to należy niezwłocznie przerwać przyjmowanie leku Axia. W przeciwnym razie można spowodować realne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu.
Nie zaleca się także przyjmowania leku Axia w okresie karmienia piersią. Zawarte w preparacie substancje czynne mogą przenikać do mleka dziecka i powodować u niego niepokojące objawy. Jeżeli kobieta zdecyduje się na wdrożenie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, to należy zaprzestać karmienia piersią.
Zgodnie z posiadanymi informacjami przyjmowanie tabletek Axia nie ma negatywnego wpływu na zdolność pacjentki do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Jeżeli jednak kobieta poczuje niepokojące objawy, to powinna zrezygnować z wykonywania tych aktywności w trosce o bezpieczeństwo swoje i osób trzecich.