Sylvie
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Sylvie jest jednym z wielu leków antykoncepcyjnych dostępnych na rynku. Przyjmowanie leku ma oczywiście na celu zapobieganie ciąży, jednak doustna antykoncepcja w wielu przypadkach ma także inne zastosowanie. Poniższa treść wyjaśni, czym jest Sylvie, jak wygląda stosowanie preparatu, z jakich hormonów płciowych się on składa, co należy wiedzieć przed rozpoczęciem przyjmowania, a także jakie działania niepożądane mogą zostać spowodowane działaniem leku.
Sylvie to doustna antykoncepcja, której wyłącznym celem pozostaje zapobieganie ciąży. Leki antykoncepcyjne stosuje się czasem do innych celów, jednak nie w tym przypadku. Z tego względu przyjmowanie leku zaleca się wyłącznie pacjentkom w wieku rozrodczym.
Tak jak większość leków antykoncepcyjnych, podstawą działania leku Sylvie 20 jest zestaw hormonów płciowych. W tym przypadku będą to estradiol z rodziny estrogenów i gestogen, pochodzący z rodziny progestagenów.
Lek Sylvie 20 nie ma charakteru sekwencyjnego. Oznacza to, że każda tabletka w blistrze zawiera jednakową dawkę hormonów płciowych. Jedna tabletka zawiera w sobie 20 mikrogramów etynyloestradiolu, a także 75 mikrogramów gestogenu. Ważna jest zastosowana tu jednostka masy. Nie należy mylić jej z miligramem. Mikrogram to jedna milionowa grama, podczas gdy miligram to jedna tysięczna.
Duet hormonów płciowych to substancje czynne leku Sylvie 20. Jednak nie mogą one zadziałać bez substancji pomocniczych. Pomocnicze składniki preparatu to:
wersenian sodowo-wapniowy
laktoza jednowodna
talk
węglan wapnia
glikolowy wosk Montana
makrogol 6000
powidon 90F
powidon 25
sacharoza
stearynian magnezu
skrobia kukurydziana
Opakowanie leku Sylvie 20 spotyka się w dwóch wariantach. Jeden zawiera 21 tabletek, drugi zaś 63. Nietrudno dostrzec, że 63 to trzykrotność liczby 21. Fakt ten będzie związany z dawkowaniem leku Sylvie 20, o którym więcej informacji można znaleźć poniżej.
Warunkiem koniecznym do działania leku Sylvie 20 jest konsekwentne stosowanie preparatu. Niezależnie od przepisanej przez lekarza dawki nieregularne przyjmowanie leku znacząco osłabia jego skuteczność. Jeśli zdarzy się przerwa w dawkowaniu, konieczne stosowanie antykoncepcji mechanicznej może zapobiec ciąży.
21 tabletek w opakowaniu to nie przypadek. Jedną tabletkę należy przyjmować przez 21 następujących po sobie dni. Ważna jest także siedmiodniowa przerwa w przyjmowaniu tabletek. Jednak ulotka leku zawiera także informacje o konieczności stosowania leku Sylvie 20 w mniejszej dawce.
Po 2-3 dniach przerwy może wystąpić krwawienie z odstawienia. W wielu przypadkach nie ustąpi ono do rozpoczęcia następnego opakowania.
Jak większość preparatów medycznych, Sylvie nie może być stosowana u każdej pacjentki. Poniżej zostanie przedstawiona lista przypadłości, które, w zależności od przypadku całkowicie wykluczają stosowanie preparatu lub prowadzą do konieczności zachowywania ostrożności. Można rozpocząć przyjmowanie tabletek, jeśli przez poprzedni miesiąc nie stosowano farmakologicznych środków antykoncepcyjnych. Doustne środki antykoncepcyjne zostawiają po sobie długotrwały ślad w organizmie.
Nie należy podawać Sylvie, jeśli u pacjentki występują jakiekolwiek alergie na substancje zawarte w leku. Dotyczy to przede wszystkim hormonów płciowych. Jednak istnieją także uczulenia na substancje pomocnicze leku Sylvie 20.
Należy także być świadomym istnienia zjawiska interakcji leków. Z tego względu przed sięgnięciem po Sylvie lekarz powinien przeprowadzić z pacjentką wywiad na temat wszystkich stosowanych leków. Należy zawsze zgadzać się z zaleceniami lekarza. Jednak całkowitą dyskwalifikację Sylvie powoduje przyjmowanie:
tetracyklin
penicylin
barbituranów
preparatów zawierających dziurawiec
pochodnych ryfampicyny
pochodnych hydantoiny
pochodnych prymidonu
pochodnych karbamazepiny
Przyjmowanie leku Sylvie 20 odradza się pacjentkom, u których występuje nadciśnienie tętnicze lub zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Ryzyko powstania zakrzepów krwi także powinno skłaniać do szukania innego leku, niż Sylvie. Zwiększają one szansę, że pojawi się zawał mięśnia sercowego.
Cukrzyca, która poskutkowała uszkodzeniem naczyń krwionośnych także wyklucza możliwość stosowania leku Sylvie 20.
Zespół hemolityczno-mocznicowy także jest przeciwwskazaniem. Składniki preparatu mogą zaostrzyć to zaburzenie krzepnięcia krwi, które często skutkuje niewydolnością nerek.
Prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi jest podwyższone, jeśli pacjentka urodziła dziecko do 28 dni przed rozpoczęciem przyjmowania leku Sylvie 20. Podobnie jest w przypadku pacjentek, które poroniły w trzecim trymestrze ciąży. Przyjmowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w takich warunkach powinno być wspierane przez stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.
Żylaki także nie pozwalają na stosowanie preparatu. W rzadkich przypadkach zakrzep krwi także może być skutkiem ubocznym. Skutki zakrzepu krwi obejmują nawet śmierć.
Zakrzepica żył głębokich to jedno ze skutków ubocznych o ciężkim przebiegu. Środków antykoncepcyjnych nie należy stosować, jeśli mogą stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia. Do zakrzepicy predysponuje niedobór białka S, a także białka C i antytrombiny III. Inna nazwa, jaką ma zakrzepica żył głębokich to żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.
Zatorowość płucna powstaje, jeśli umiejscowieniem zakrzepów krwi jest samo płuco. Większość zakrzepów krwi przemieszcza się tam z nóg.
Krok ten jest ważny, ponieważ leku Sylvie 20 nie mogą przyjmować pacjentki w ciąży. Stosowanie preparatu w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego pozwala wykluczyć ciążę po stosunku seksualnym, który już miał miejsce.
Jeśli poronienie miało miejsce w pierwszym trymestrze ciąży, przyjmowanie preparatu można rozpocząć niezwłocznie po poronieniu.
Pacjentki, które po porodzie wciąż są w czasie karmienia piersią, także nie powinny stosować leku Sylvie 20.
Przyjmowanie tabletek leku Sylvie 20 często odradza się pacjentkom walczącym z różnymi formami cukrzycy. Sylvie zawiera bowiem dwa cukry - laktozę i sacharozę.
Wspomniane w nagłówku przypadłości także nie pozwalają na antykoncepcję z pomocą tego środka.
Jeśli u pacjentki wystąpiło kiedykolwiek zapalenie trzustki, powinna poinformować lekarza, aby nie doszło do zaognienia choroby. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego także podlega takiemu rygorowi.
Pacjentki stosujące lek są narażone na zwiększenie masy ciała z powodu zwiększonego apetytu. Czasem zachodzi zjawisko przeciwne i zachodzi zmniejszenie masy ciała.
Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w wielu przypadkach powoduje u pacjentek wahania nastroju. W skrajnych przypadkach dochodzi do depresji. Jednak najczęściej wahania ograniczają się do nerwowości.
Libido pacjentki także może ulec zmianom. Przeważnie jest to osłabienie popędu seksualnego.
Przejściowe objawy udaru są zgłaszane bardzo rzadko. Sporadycznie może dojść do pełnego udaru. Jednak zdarza się to rzadziej, niż u jednej na tysiąc pacjentek.
Lek Sylvie 20 może odbić się na biuście pacjentki. Przyjmowaniu tabletek często towarzyszy tkliwość piersi. Bolesność i wydzielina także mogą się pojawić.
Doustne środki antykoncepcyjne wpływają także na miesiączki pacjentki. Bardzo często po przyjmowaniu tabletek stają się one bolesne. Lek Sylvie 20 wpływa też na ich częstotliwość.
Lek Sylvie 20 zmienia także wydzielanie śluzu w pochwie. Oprócz zwiększa szanse na zapalenie pochwy. Jednak nie każde zapalenie pochwy musi być skutkiem Sylvie.
Lek Sylvie 20 może także powodować krwawienie z dróg rodnych. W jego przypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Przyjmowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych często ma wpływ na hormony i wszystko, co z nimi związane. Z tego względu u pacjentki może zajść zmiana stężenia lipidów w osoczu. Jednak należy pamiętać, że zmiana stężenia lipidów jest zjawiskiem rzadkim.
Zmiany hormonalne powodowane przez Sylvie często powodują zatrzymanie płynów. Skutek ten może się nasilić, jeśli pacjentka ma dietę bogatą w sól i/lub pije za mało wody.
Stosowaniu tabletek mogą towarzyszyć także nadciśnienie tętnicze. Ono z kolei zwiększa ryzyko, że u pacjentki zajdzie zawał mięśnia sercowego. Całkowite ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi jest jednak bardzo niewielkie.
Zaognieniu może także ulec dziedziczna choroba czerwonych krwinek. Podobnie wzmocnieniu może ulec zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych.
Pacjentki stosujące Sylvie zgłaszają także bóle brzucha. Zazwyczaj takie bóle brzucha są skurczami, jednak spotyka się też inne przyczyny.
Nie stwierdzono, by doustne środki antykoncepcyjne powodowały nowotwory narządów płciowych.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, pacjentka powinna niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi, który wystawił receptę. W najskrajniejszych przypadkach lek należy zmienić, by nie powodował dalszych komplikacji.
Tabletki należy przyjmować regularnie. Jednak jeśli od pominięcia dawki upłynęło mniej, niż 12 godzin, skuteczność nie ucierpi. Zaległą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej. Z kolei następną przyjmuje się już według normalnych zasad.
Jeśli upłynęło ponad 12 godzin, skuteczność produktu leczniczego ulega zmniejszeniu. O tym, co stanie się z dalszym stosowaniem leku, zdecyduje lekarz. Im więcej tabletek pominięto, tym trudniejsza staje się sytuacja.
Jeśli w pierwszym tygodniu przyjmowanie tabletek spotkało się z jednym pominięciem, dopuszczalne będzie jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Przez następne 7 dni przyjmowania tabletek konieczne będzie także stosowanie mechanicznych środków antykoncepcyjnych. 7 dni przyjmowania tabletek wystarczy, by sytuacja się unormowała i wspieranie się z pomocą dodatkowych środków antykoncepcyjnych nie było konieczne.
W takiej sytuacji należy niezwłocznie przyjąć zaległą tabletkę. Dopuszczalne jest jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Pomija się przerwę, a krwawienie po odstawieniu pojawi się po dokończeniu drugiego opakowania. Jednak przed skończeniem następnego opakowania, w dniach przyjmowania tabletek, mogą wystąpić plamienie.
Jeśli pacjentka odbyła stosunek seksualny tydzień przed pominięciem tabletki, należy poinformować lekarza. Szczególnie w przypadku podejrzenia ciąży należy niezwłocznie poinformować lekarza.
Skutki uboczne farmakologicznych środków antykoncepcyjnych mogą odbić się na rozwoju dziecka. Nauka nie zabrała tu jednoznacznego stanowiska, jednak większość lekarzy uważa, że lek należy odstawić.