Lekarz ogólny online
Lekarz ogólny to dawne określenie lekarza rodzinnego, jednak takim mianem często nazywa się także lekarza, który nie ukończył konkretnej specjalizacji, natomiast pracuje w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i udziela świadczeń z zakresu medycyny rodzinnej. Lekarz ogólny to osoba, do której powinniśmy się zgłosić w pierwszej kolejności, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, które odbijają się na naszym zdrowiu.
W ostatnich latach wiele osób decyduje się na konsultację online zamiast standardowej wizyty w gabinecie lekarskim. Taka forma porady ma wiele zalet, a pacjenci szczególnie cenią sobie fakt, że nie muszą tracić czasu na czekanie w kolejkach w przychodni lekarza rodzinnego.
Konsultacja z lekarzem rodzinnym online - jak przebiega?
Konsultacja z lekarzem rodzinnym online lub lekarzem ogólnym bardzo przypomina tradycyjną wizytę. Aby umówić wizytę wystarczy jedynie urządzenie z dostępem do internetu, co sprawia, że uzyskanie porady przez internet jest bardzo proste i dostępne dla osób w każdym wieku.
W trakcie konsultacji online lekarz dokładnie zbiera wywiad, często prosi o pełną dokumentację medyczną, dlatego warto przygotować ją przed wizytą. Lekarz online pyta o aktualne objawy i główne dolegliwości, które zgłasza pacjent, o choroby przewlekłe, a także o leki przyjmowane na stałe. Wywiad medyczny może obejmować także pytania dotyczące zdrowego trybu życia, nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej.
Podczas teleporady lekarz rodzinny online może zdiagnozować i ocenić stan pacjenta oraz zalecić odpowiednie leczenie lub zmodyfikować plan wcześniej stosowanego leczenia. Jeśli zachodzi taka potrzeba, może również wystawić e-skierowanie na dodatkowe badania laboratoryjne lub do poradni specjalistycznej w celu dalszej diagnostyki lub konsultacji u lekarza specjalisty. W trakcie ewizyty można także uzyskać poradę dotyczącą profilaktyki oraz zmiany stylu życia, aby poprawić swój stan zdrowia.
W przypadku problemów zdrowotnych, które w opinii lekarza wymagają fizycznego zbadania lub interwencji medycznej, może on zalecić wizytę osobistą w gabinecie. Niemniej jednak, konsultacje z lekarzem online mogą być skutecznym sposobem na monitorowanie i zarządzanie chorobami przewlekłymi oraz zapewnienie opieki medycznej bez konieczności opuszczania miejsca zamieszkania.
Jeśli martwią cię niepokojące objawy i chcesz skonsultować swój problem z lekarzem, nie zwlekaj i już dziś umów się na konsultację online, podczas której otrzymasz fachową poradę i odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
Konsultacja lekarska online - dlaczego warto z niej skorzystać?
Na konsultację lekarską online warto się umówić z wielu powodów. Jest to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie, które oszczędza wiele czasu, ponieważ wizytę odbyć można w dogodnym dla nas terminie, bez konieczności czekania w kolejkach oraz dojeżdżania często wielu kilometrów do przychodni.
Co więcej, konsultacje online minimalizują ryzyko zarażenia się różnymi chorobami, szczególnie w warunkach epidemii grypy czy koronawirusa. Jest to bardzo ważne dla pacjentów, którzy chorują przewlekle i każda infekcja może być zagrożenie dla ich stanu zdrowia. Konsultacja online umożliwia im uzyskanie porady lekarza bez wychodzenia z domu.
Teleporada to świetna alternatywa dla osób, które stale chcą być pod kontrolą lekarza rodzinnego i bez wychodzenia z domu skonsultować postępy leczenia. Umawiając wizytę online osoby cierpiące na choroby przewlekłe mogą szybko otrzymać e-receptę w celu przedłużenia leczenia, a w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, mogą poprosić o e-zwolnienie lekarskie.
Czym się zajmuje i jakie choroby leczy lekarz ogólny?
Lekarze ogólni to lekarze pracujący w placówkach POZ, Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej i wykonujący pracę w zakresie medycyny rodzinnej, jednak nieposiadający odpowiedniej specjalizacji. Kiedyś takim mianem określano lekarzy rodzinnych. W ich kompetencji leży leczenie pacjentów w każdym wieku. Do najczęstszych chorób leczonych przez lekarzy ogólnych i rodzinnych u osób dorosłych należą:
- infekcje wirusowe: grypa, przeziębienie;
- choroby układu oddechowego: astma, POChP;
- choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność serca, migotanie przedsionków;
- choroby tarczycy;
- cukrzyca;
- refluks, choroba wrzodowa.
Natomiast u dzieci lekarze rodzinni bądź ogólni, oprócz diagnozowania i leczenie chorób, zajmują się wykonywaniem bilansów oraz kwalifikują do niezbędnych szczepień.
Choroby, z którymi na konsultację lekarską zgłaszają się najmłodsi pacjenci to najczęściej:
- infekcje dróg oddechowych:
- biegunki, zaparcia;
- zapalenia uszu, gardła, zatok;
- chormony alergiczne;
- zakażenia układu moczowego;
- choroby zakaźne.
FAQ - najczęściej zadawane pytania:
Źródła:
- J.B. Latkowski, W. Lukas, M. Godycki-Ćwirko, Medycyna Rodzinna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2017
- A. Szczeklik, P. Gałecki, Interna Szczeklika 2022, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2022
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług
Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.
Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.