kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

Lekarz ogólny to dawne określenie lekarza rodzinnego, jednak takim mianem często nazywa się także lekarza, który nie ukończył konkretnej specjalizacji, natomiast pracuje w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i udziela świadczeń z zakresu medycyny rodzinnej. Lekarz ogólny to osoba, do której powinniśmy się zgłosić w pierwszej kolejności, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, które odbijają się na naszym zdrowiu.

W ostatnich latach wiele osób decyduje się na konsultację online zamiast standardowej wizyty w gabinecie lekarskim. Taka forma porady ma wiele zalet, a pacjenci szczególnie cenią sobie fakt, że nie muszą tracić czasu na czekanie w kolejkach w przychodni lekarza rodzinnego.

Konsultacja z lekarzem rodzinnym online - jak przebiega?

Konsultacja z lekarzem rodzinnym online lub lekarzem ogólnym bardzo przypomina tradycyjną wizytę. Aby umówić wizytę wystarczy jedynie urządzenie z dostępem do internetu, co sprawia, że uzyskanie porady przez internet jest bardzo proste i dostępne dla osób w każdym wieku.

W trakcie konsultacji online lekarz dokładnie zbiera wywiad, często prosi o pełną dokumentację medyczną, dlatego warto przygotować ją przed wizytą. Lekarz online pyta o aktualne objawy i główne dolegliwości, które zgłasza pacjent, o choroby przewlekłe, a także o leki przyjmowane na stałe. Wywiad medyczny może obejmować także pytania dotyczące zdrowego trybu życia, nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej.

Podczas teleporady lekarz rodzinny online może zdiagnozować i ocenić stan pacjenta oraz zalecić odpowiednie leczenie lub zmodyfikować plan wcześniej stosowanego leczenia. Jeśli zachodzi taka potrzeba, może również wystawić e-skierowanie na dodatkowe badania laboratoryjne lub do poradni specjalistycznej w celu dalszej diagnostyki lub konsultacji u lekarza specjalisty. W trakcie ewizyty można także uzyskać poradę dotyczącą profilaktyki oraz zmiany stylu życia, aby poprawić swój stan zdrowia.

W przypadku problemów zdrowotnych, które w opinii lekarza wymagają fizycznego zbadania lub interwencji medycznej, może on zalecić wizytę osobistą w gabinecie. Niemniej jednak, konsultacje z lekarzem online mogą być skutecznym sposobem na monitorowanie i zarządzanie chorobami przewlekłymi oraz zapewnienie opieki medycznej bez konieczności opuszczania miejsca zamieszkania.

Jeśli martwią cię niepokojące objawy i chcesz skonsultować swój problem z lekarzem, nie zwlekaj i już dziś umów się na konsultację online, podczas której otrzymasz fachową poradę i odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Lekarz ogólny online gotowy do udzielenia wsparcia

Konsultacja lekarska online - dlaczego warto z niej skorzystać?

Na konsultację lekarską online warto się umówić z wielu powodów. Jest to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie, które oszczędza wiele czasu, ponieważ wizytę odbyć można w dogodnym dla nas terminie, bez konieczności czekania w kolejkach oraz dojeżdżania często wielu kilometrów do przychodni.

Co więcej, konsultacje online minimalizują ryzyko zarażenia się różnymi chorobami, szczególnie w warunkach epidemii grypy czy koronawirusa. Jest to bardzo ważne dla pacjentów, którzy chorują przewlekle i każda infekcja może być zagrożenie dla ich stanu zdrowia. Konsultacja online umożliwia im uzyskanie porady lekarza bez wychodzenia z domu.

Teleporada to świetna alternatywa dla osób, które stale chcą być pod kontrolą lekarza rodzinnego i bez wychodzenia z domu skonsultować postępy leczenia. Umawiając wizytę online osoby cierpiące na choroby przewlekłe mogą szybko otrzymać e-receptę w celu przedłużenia leczenia, a w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, mogą poprosić o e-zwolnienie lekarskie.

Lekarz ogólny online - Jak mogę Ci pomóc?

Czym się zajmuje i jakie choroby leczy lekarz ogólny?

Lekarze ogólni to lekarze pracujący w placówkach POZ, Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej i wykonujący pracę w zakresie medycyny rodzinnej, jednak nieposiadający odpowiedniej specjalizacji. Kiedyś takim mianem określano lekarzy rodzinnych. W ich kompetencji leży leczenie pacjentów w każdym wieku. Do najczęstszych chorób leczonych przez lekarzy ogólnych i rodzinnych u osób dorosłych należą:

Natomiast u dzieci lekarze rodzinni bądź ogólni, oprócz diagnozowania i leczenie chorób, zajmują się wykonywaniem bilansów oraz kwalifikują do niezbędnych szczepień.

Choroby, z którymi na konsultację lekarską zgłaszają się najmłodsi pacjenci to najczęściej:

  • infekcje dróg oddechowych:
  • biegunki, zaparcia;
  • zapalenia uszu, gardła, zatok;
  • chormony alergiczne;
  • zakażenia układu moczowego;
  • choroby zakaźne.

FAQ - najczęściej zadawane pytania:

Nie, lekarz ogólny nie posiada specjalizacji i może pracować jedynie w placówkach POZ lub punktach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Lekarz internista to specjalista chorób wewnętrznych, który zajmuje się leczeniem chorób, które dotykają wszystkich układów w ciele człowieka. Jeśli lekarz ogólny nie jest pewien swojej diagnozy, często potrzebna jest konsultacja internistyczna. Na naszym portalu możesz uzyskać porady internisty online.
Tak, każdemu lekarzowi podczas konsultacji online przysługuje prawo do wystawienia e-recepty, e-skierowania czy też zwolnienia lekarskiego. E-receptę i e-skierowanie pacjent otrzymuje w postaci kodu w wiadomości SMS lub e-mail. E-recepta może być zrealizowana w każdej aptece na terenie Polski.
Tak, jeśli lekarz wystawi e-zwolnienie lekarskie, pojawi się ono automatycznie u twojego pracodawcy w przeciągu 24-72 godzin.
Lekarz ogólny online może w trakcie teleporady wystawić e-skierowanie na następujące badania: morfologia krwi, badania biochemiczne krwi (m.in. poziom glukozy, kreatyniny, próby wątrobowe, stężenie żelaza), badanie ogólne moczu, spirometria, badania obrazowe, badania endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia).

 

Źródła:

  • J.B. Latkowski, W. Lukas, M. Godycki-Ćwirko, Medycyna Rodzinna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2017
  • A. Szczeklik, P. Gałecki, Interna Szczeklika 2022, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2022

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.

Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.