Novynette
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Novynette to preparat zaliczany do dwuskładnikowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, swoje działanie opiera na dwóch substancjach czynnych, które znajdują się w każdej tabletce. To syntetyczne zamienniki hormonów płciowych, których zadaniem jest zapobieganie niechcianej ciąży. W tym przypadku hormony sterydowe to: dezogestrel oraz etynyloestradiol. W każdej tabletce znajduje się taka sama ilość substancji, dlatego Novynette to preparat jednofazowy. Przepisywany jest przez lekarza ginekologa na podstawie przeprowadzonych badań.
Podstawowe składniki leku to substancje czynne dezogestrel oraz etynyloestradiol. Pierwszy zaliczany jest do grupy progestagenów, a drugi do estrogenów. Poza nimi w tabletce znajdują się substancje pomocnicze takie jak: α-tokoferol, dwutlenek koloidalny krzemu, stearynian magnezu, skrobia ziemniaczana, powidon, kwas stearynowy, żółcień chinolinowa, laktoza jednowodna, glikol polietylenowy, glikol propylenowy oraz hydroksymetylopropyloceluloza. Przyjmowanie tabletek należy poprzedzić dokładną analizą ich składu. Preparat nie może być przyjmowany przez osoby, które wykazują reakcje alergiczne na wybraną substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leku Novynette.
Środek Novynette stosowany jest jako doustna antykoncepcja hormonalna. Przed przepisaniem leku ginekolog zobowiązany jest do dokonania indywidualnej oceny czynników ryzyka u pacjentki. Największe ryzyko dotyczy powstania zakrzepów krwi, czy też żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Ze względu na to pacjentka w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych Novynette powinna pozostawać pod kontrolą lekarską.
Odpowiednie stosowanie leku pozwala na zachowanie wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej. W związku z tym ryzyko niechcianej ciąży jest bardzo niskie. Istnieją określone sytuacje, w których skuteczność działania leku może być obniżona. W związku z tym warto dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania przez producenta lub skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem, lub farmaceutą.
Złożone doustne środki antykoncepcyjne takie jak Novynette wpływają na zahamowanie owulacji i uniemożliwiają uwolnienie się komórki jajowej. Ponadto wywołują zmiany w konsystencji śluzu szyjkowego błony macicy, dzięki czemu plemniki mają utrudnione zadanie. W konsekwencji kobieta jest zabezpieczona przed zajściem w niechcianą ciążę, a skuteczność tego preparatu jest bardzo wysoka. Ważne jest również to, że Novynette to odwracalna forma antykoncepcji. Oznacza to, że po odstawieniu preparatu pacjentka może zajść w ciążę. W przeciwieństwie do antykoncepcji mechanicznej, antykoncepcja hormonalna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
W przypadku złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa. W pojedynczym opakowaniu znajduje się 21 tabletek z substancjami czynnymi, które należy przyjmować zgodnie z harmonogramem. Po przyjęciu ostatniej tabletki następuje 7 dni przerwy w przyjmowaniu tabletek. Wówczas pojawia się tzw. krwawienie z odstawienia i jest to całkowicie normalne zjawisko. Pojawia się ono zazwyczaj 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki z substancją czynną. Po 7 dniach należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania i tak powtarzać cykl. Wówczas zachowuje się wysoką skuteczność antykoncepcyjną preparatu. Tabletka powinna być przyjmowana codziennie o podobnej porze i popijana niewielką ilością wody.
Niezwykle ważne jest umiejętne rozpoczęcie stosowania tabletek Novynette. Jeżeli wcześniej nie stosowano hormonalnych produktów antykoncepcyjnych, to pierwszą tabletkę należy przyjąć pierwszego dnia miesiączki. Wówczas można zachować zwiększoną skuteczność działania leku, jednak przez pierwszy tydzień rekomenduje się stosowanie dodatkowej formy zabezpieczenia np. w postaci prezerwatyw.
Jeżeli u pacjentki następuje zmiana preparatu w ramach wcześniejszego stosowania hormonów płciowych, to pierwszą tabletkę Novynette należy przyjąć dzień po zażyciu ostatniej tabletki placebo.
Inne wytyczne dotyczą rozpoczęcia przyjmowania tabletek po porodzie oraz w innych sytuacjach. W związku z tym warto dokładnie skonsultować to z lekarzem prowadzącym oraz zapoznać się ze wskazaniami producenta. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentki.
W przypadku pominięcia tabletki należy jak najszybciej to nadrobić. Jeżeli od planowanego czasu minie mniej niż 12 godzin, to ochrona antykoncepcyjna jest kontynuowania. Po przekroczeniu tego czasu należy stosować dodatkowe formy zabezpieczenia, np. prezerwatywy. Po nadrobieniu pominiętej tabletki należy kontynuować przyjmowanie tabletek zgodnie z harmonogramem. Szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania pacjentki w takiej sytuacji różnią się w zależności od tego, na jakim etapie cyklu doszło do pominięcia środka antykoncepcyjnego.
W przypadku przyjęcia większej dawki leku Novynette nie istnieją poważne zagrożenia dla zdrowia. Jednocześnie nie poprawia to skuteczności antykoncepcyjnej. Podstawowe objawy przedawkowania to: wymioty, nudności, czy też niewielkie krwawienie z pochwy. W każdej takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza.
Lekarz ginekolog oraz pacjentka powinni zachować szczególną ostrożność w czasie stosowania leku Novynette. Dotyczy to przede wszystkim grup podwyższonego ryzyka. Do nich zaliczane sa kobiety, u których stwierdzono wybrany z poniższych stanów:
zaburzenia zakrzepowo-zatorowe;
zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi;
zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego;
długotrwałe unieruchomienie;
nowotwór;
zwiększenie aktywności AlAT;
udar;
choroba Leśniowskiego-Crohna;
toczeń rumieniowaty układowy;
inne specyficzne uwarunkowania.
Kluczem do zachowania bezpieczeństwa jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i zapoznanie się z dokumentacją medyczną pacjentki.
Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania tabletek Novynette w ramach antykoncepcji hormonalnej. Przyjmowanie leku Novynette jest zabronione wtedy, gdy pacjentka wykazuje reakcje alergiczne na jakikolwiek jego składnik. Ponadto środek nie powinien być stosowany, jeżeli u pacjentki wstępuje lub występował jeden z poniższych stanów:
zakrzepica żył głębokich (zakrzep krwi w naczyniach krwionośnych nóg);
zakrzep krwi w płucach lub innych narządach;
niedobór białka S, białka C, antytrombiny III;
obecność przeciwciał antyfosfolipidowych lub czynnika V Leiden;
zawał mięśnia sercowego;
udar;
dusznica bolesna;
przemijający napad niedokrwienny;
choroby mogące zwiększać ryzyko powstania zakrzepu (np. ciężka cukrzyca, bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi, wysokie ciśnienie krwi, hiperhomocysteinemia);
migrena z aurą;
choroby wątroby (np. obecnie lub w przeszłości nowotwory wątroby, przewlekłe zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby typu C);
zapalenie trzustki;
przewlekłe zapalne choroby jelit;
wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
nowotwory piersi i narządów płciowych;
ciąża lub karmienie piersią;
krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie;
jednoczesne przyjmowanie produktów leczniczych z takimi substancjami jak: glekaprewir, pibrentaswir, ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir.
Ponadto leku nie stosuje się w sytuacji, gdy pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego i będzie trwale unieruchomiona przez jakiś czas. To podstawowe powody, dla których lek Novynette nie może być stosowany, ponieważ zwiększa ryzyko występowania groźnych działań niepożądanych. Wówczas rekomenduje się zastosowanie alternatywnej formy antykoncepcji ustalonej bezpośrednio z lekarzem prowadzącym.
Preparat Novynette może powodować występowanie skutków ubocznych. Nie dotyczą one każdej kobiety, a ich skala i rodzaj zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu i stanu zdrowia pacjentki. Przykładowe działania niepożądane obserwowania w trakcie stosowania leku Novynette to m.in.:
zaburzenia miesiączkowania;
powstawanie zakrzepów krwi;
zmiany nastroju;
nudności;
bóle głowy;
bóle brzucha;
powiększenie piersi;
tkliwość piersi;
zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała;
biegunka;
reakcje alergiczne;
wysypka;
zmniejszenie libido;
nadwrażliwość.
W przypadku wystąpienia niepokojących skutków ubocznych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W wybranych przypadkach wskazane jest zastosowanie innego złożonego produktu antykoncepcyjnego lub innej metody antykoncepcji.
Preparat Novynette ma zdolność do wchodzenia w interakcje z innymi lekami. Pacjentka powinna poinformować lekarza o przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości środkach medycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy (stosowane na zapalenie wątroby typu C, czy też HIV);
środki zawierające ziele dziurawca zwyczajnego;
leki na padaczkę;
leki na gruźlicę;
leki na nadciśnienie.
Połączenie ich z lekiem Novynette może ograniczyć jego działanie oraz wpłynąć na zmniejszenie skuteczności antykoncepcyjnej.
Leku Novynette nie należy stosować w trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka zdecyduje się na antykoncepcję hormonalną w trakcie laktacji, to musi zaniechać karmienia piersią. W sytuacji, gdy kobieta podejrzewa zajście w ciąże, musi niezwłocznie odstawić lek i skontaktować się z ginekologiem.
Terapia z lekiem Novynette nie wpływa negatywnie na zdolność kobiety do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Jeżeli jednak poczujesz się gorzej, to zrezygnuj z tych aktywności.