Regulon
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
W skład leku Regulon wchodzą dwa hormony w małych dawkach - estrogen oraz progestagen.
Jedna tabletka zawiera kolejno 30 i 150 mikrogramów substancji czynnych.
W rdzeniu znajdują się: alfa-tokoferol, dwutlenek krzemu, stearynian magnezu, kwas stearynowy, powiadon, laktoza jednowodna.
Otoczka tabletki to: glikol propylenowy, polietylenowy 6000 oraz hydroksymetylopropyloceluloza.
Biologicznym oddziaływaniem tabletek antykoncepcyjnych jest hamowanie owulacji. Ponadto lek wpływa na zmianę konsystencji śluzu szyjki macicy. Przyjmowanie tabletek Regulon pomaga w uregulowaniu cyklu miesięcznego. Ten proces zależy od przyjmowanych hormonów płciowych.
Lek nie powinien być stosowany w przypadku opóźniania wystąpienia krwawienia.
Przy właściwym stosowaniu tabletek Regulon ich skuteczność antykoncepcyjna jest bardzo wysoka i wynosi aż 99 procent.
Należy wiedzieć, że działanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest odwracalne. Należy pamiętać, że złożone hormonalne środki antykoncepcyjne przyjmowane doustnie nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (takimi jak AIDS czy rzeżączka)!
Jeżeli oczekuje się wspomnianego wyżej efektu należy rozpocząć stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych, mechanicznych - prezerwatyw, które jako jedyne chronią przed tymi przypadłościami.
Przyjmowanie tabletek powinno odbywać się według kolejności wskazanej na blistrze oraz o (w miarę możliwości) stałej porze dnia.
Dawka stosowania leku Regulon to 1 pastylka na dobę.
W czasie przyjmowania tabletek Regulon nie należy stosować innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Po przyjęciu ostatniej tabletki należy odczekać czas 7 dni po czym zacząć następny blister. Należy po tym czasie kontynuować przyjmowanie tabletek, aż do momentu skończenia drugiego opakowania (tak jak w przypadku pierwszej dawki) a potem znów zrobić 7 dni przerwy.
W drugim lub trzecim dniu po odstawieniu powinno wystąpić krwawienie, które może trwać mimo rozpoczęcia kolejnego blistra.
W sytuacji, kiedy przynajmniej miesiąc wcześniej nie stosowano żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych najlepiej jest przyjąć początkową dawkę w pierwszym dniu cyklu, czyli w dniu wystąpienia miesiączki.
Gdy przyjmowanie leku Regulon rozpocznie się w czasie od drugiego do piątego dnia cyklu warto rozważyć natomiast stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy czy środki plemnikobójcze.
Przez pierwszy tydzień stosowania preparatu Regulon skuteczność antykoncepcyjna tabletek nie będzie maksymalna.
W przypadku wcześniejszego stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w tabletkach powinno się rozpocząć nowy preparat dzień po zażyciu ostatniej dawki Regulon.
Po przerwie w stosowaniu poprzednich tabletek Regulon należy kolejna dawkę przyjąć najpóźniej w pierwszym dniu po zakończeniu.
Gdy wcześniejszą metodą antykoncepcyjną był system dopochwowy lub transdermalny pierwszą dawkę zaleca się przyjąć już w danym dniu, kiedy nastąpi usunięcie systemu.
Kolejnego dnia po zakończeniu przyjmowania tabletek należy rozpocząć stosowanie nowego - złożonego środka antykoncepcyjnego.
W przypadku terapeutycznego systemu domacicznego lub implantu pierwszą pastylkę leku Regulon zażywa się już w dniu usunięcia wcześniejszego środka.
Gdy stosowane były na przykład iniekcje nową kurację należy rozpocząć w dniu, w który należałoby przyjąć kolejny zastrzyk.
We wszystkich tych przypadkach wraz z rozpoczęciem stosowania produktu leczniczego Regulon zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych przez następne siedem dni.
Po poronieniu w I trymestrze ciąży należy od razu rozpocząć zażywanie preparatu Regulon.
Po porodzie lub poronieniu w II trymestrze stosowanie tabletek Regulon powinno zacząć się pomiędzy 21. a 28. dniem od rozwiązania.
Przerwanie stosowania tabletek Regulon w pierwszym lub drugim tygodniu może zmniejszyć działanie antykoncepcyjne - należy więc dodatkowo zastosować mechaniczną formę antykoncepcji przez okres siedmiu dni.
Uwaga!Pominiętą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, nawet gdy będzie to zaraz po przyjęciu ostatniej tabletki, a następnie wrócić do standardowego stosowania leku Regulon.
W przypadku, gdy przerwanie stosowania nastąpi w trzecim tygodniu ryzyko zajścia w ciąże gwałtownie się zwiększa.
Należy pamiętać, że aby uniknąć zapłodnienia należy dokończyć tabletki Regulon z obecnie stosowanego opakowania, a kolejno - bez przerwy - kontynuować przyjmowanie tabletek Regulon z następnego opakowania.
Warto mieć na uwadze, że drugą opcją jest wcześniejsze rozpoczęcie przerwy - wraz z dniem pominięcia pastylki. Po 7 dniach powinno się rozpocząć nowe opakowanie tabletek Regulon.
alergia na którykolwiek składnik preparatu
zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi - na przykład niedobór białka s, niedobór białka c, a także obecność przeciwciał antyfosfolipidowych;
występująca zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna lub zakrzep krwi w jakichkolwiek innych narządach;
przed długotrwałym unieruchomieniem spowodowanym między innymi planowanymi zabiegami chirurgicznymi, po złamaniach;
przebyty zawał mięśnia sercowego, udar i inne choroby naczyń mózgowych, zapalenie trzustki, dusznica bolesna, przemijający napad niedokrwienny, przewlekłe zaburzenia czynności wątroby, rak narządów płciowych i/lub piersi oraz migreny z ogniskowymi objawami neurologicznymi;
powiększenie endometrium;
krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie.
Podejrzenie ciąży powinno prowadzić do natychmiastowego przerwania stosowania leku Regulon. Każda tego typu sytuacja powinna być skonsultowana z lekarzem.
Warto wiedzieć, ze na podstawie przyjętych zaleceń praktyki lekarskiej karmienie piersią jest absolutnym przeciwwskazaniem do przyjmowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, w tym leku Regulon.
Dodatkowo, w badaniach nie stwierdzono występowania zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci matek w przeszłości stosujących tabletki antykoncepcyjne.
Do poważnych czynników ryzyka występujących w przypadku stosowania produktu leczniczego Regulon należą także nadciśnienie tętnicze, ciężka cukrzyca, wysokie stężenie tłuszczów we krwi oraz otyłość. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko jest przebyty niedawny poród, hiperhomocysteinemia i dziedziczne zaburzenia krzepnięcia (kiedy osoby z bliskiej rodziny, w wieku poniżej 50 lat są dotknięte zakrzepami warto zastosować odpowiednie metody diagnostyczne) .
Zwiększają one bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy tętniczej oraz żylnej choroby zakrzepowo zatorowej. To niezwykle istotna informacja, która powinna być skonsultowana z lekarzem.
Decyzję o przepisaniu produktu leczniczego Regulon podejmuje lekarz po dokładnie przeprowadzonym z pacjentem wywiadzie.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza prowadzącego lub skontaktować stosowanie leku Regulon z farmaceutą.
W przypadku wystąpienia następujących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
Obrzęk nogi lub stopy, którego powodem może być zakrzepica żył głębokich.
Ostry ból klatki piersiowej, napady niewyjaśnionego kaszlu oraz duszności sugerujące zator tętnicy płucnej.
Nagłe zaburzenia widzenia a w niektórych przypadkach utrata widzenia mogące być spowodowane przez zakrzepicę żył siatkówki.
Ból i ucisk w klatce piersiowej oraz przyspieszone/nieregularne bicie serca oraz promieniujący dyskomfort w dolnej części ciała wskazujące na zawał mięśnia sercowego.
Drętwienie jednej strony ciała, splątanie, nagłe zaburzenia widzenia i chodu, omdlenia, które mogą sugerować udar.
Obrzęk/niebieskie przebarwienie nóg lub ramion mogące być spowodowane zakrzepami blokującymi inne naczynia krwionośne
Leki, na których działanie wpływa równoczesne stosowanie produktu leczniczego Regulon to:
cyklosporyna - stosowany po przeszczepach
lamotrygina - lek przeciwpadaczkowy
tyzanidyna - do leczenia spastyczności mięśni,
lewotyroksyna - forma hormonu tarczycy,
teofilina - przy leczeniu astmy.
Środki zmniejszające działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych i mogące prowadzić do nieoczekiwanych krwawień to :
fenytoina,
fenobarbital,
karbamazepina,
okskarbamazepina,
topiramat
preparaty przeciwpadaczkowe;
leki stosowane w leczeniu gruźlicy;
rytonawir,
newirapina,
nelfinawir
specyfiki używane w przypadku zakażenia wirusem HIV;
boceprewir i telaprewir, które stosowane są w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C;
gryzeofulwina
bozentan
leki zawierające ziele dziurawca zwyczajnego
Na osłabione przyswajanie hormonalnych produktów antykoncepcyjnych wpływać mogą:
leki stosowane w przypadku zakażeń grzybiczych
antybiotyki makrolidowe używane w leczeniu zakażeń bakteryjnych
leczący zapalenie stawów i ich choroby zwyrodnieniowej etorykoksyb.
blokery kanału wapniowego
Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wpływa na zwiększenie częstości występowania żylnej choroby zakrzepowo zatorowej i tętniczych zaburzeń zakrzepowo zatorowych.
Ponadto stosowanie złożonych hormonalnych produktów antykoncepcyjnych, w tym leku Regulon może zwiększać ryzyko zakrzepicy żylnej realnie niewiele, jednak wpływa na występowanie tychże chorób.
Odsetek zachorowań w trakcie (i po kilku tygodniach od zaprzestania stosowania) stosowania produktu leczniczego Regulon jest bowiem niewiele większy od liczby chorych, u których nie stosowano hormonalnych produktów antykoncepcyjnych.
Stosowanie produktów zawierających lewonorgestrel wiąże się z mniejszym ryzykiem niż w przypadku produktu leczniczego z dezogestrelem (na przykład Regulon).
W przeciągu pierwszego roku przyjmowania tabletek Regulon prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy jest największe.
Zwiększone ryzyko zmniejsza się stopniowo wraz z upływem czasu.
Ponowne rozpoczęcie przyjmowania tabletek Regulon po przerwie lub rozpoczęcie stosowania innego złożonego produktu antykoncepcyjnego również wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy.
Do wzmożonego ryzyka stosowania produktu leczniczego Regulon należy pogorszenie objawów związanych ze stanami takimi jak:
przewlekłe zapalne choroby jelit (choroba Leśniewskiego-Crohna oraz problem wrzodziejące zapalenie jelita grubego);
toczeń rumieniowaty;
niedokrwistość sierpowatokrwinkowa;
zespół hemolityczno-mocznicowy
dziedziczny obrzęk naczynioruchowy;
choroby wątroby;
choroby, które pojawiły się podczas ciąży lub w przypadku wcześniejszego stosowania hormonów płciowych (które mogą obejmować na przykład bezbolesne zaburzenia widzenia, porifiria oraz opryszczka ciężarnych)
Do często występujących działań niepożądanych odnotowuje się: zmiany nastroju, bóle głowy oraz nudności, ból i tkliwości piersi, ból podbrzusza oraz zwiększenie masy ciała.
Do niezbyt często występujących działań niepożądanych zaliczają się: migreny, biegunki, wymioty, pokrzywka, powiększenie się piersi, zatrzymanie płynów.
Sporadycznie odnotowywane działania niepożądane to: zmniejszenie masy ciała, wydzielina z piersi lub pochwy, podrażnienia oczu, zwiększone libido.
Bardzo ważne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych swojemu lekarzowi, farmaceucie.