Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Vibin - tabletki antykoncepcyjne

Tabletki Vibin to antykoncepcja doustna, którą stosuje się celem zapobiegania ciąży. Działanie hormonów płciowych zawartych w leku wpływa również na uregulowanie cykli w przypadku zaburzenia miesiączkowania, a także może pomóc przy bolesnych menstruacjach.

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu konieczna jest wizyta u specjalisty, który na podstawie wywiadu oraz wyników badań pacjentki zadecyduje o możliwości rozpoczęcia przyjmowania tabletek.

Dodatkowo należy pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne Vibin nie chronią przed chorobami, które przenoszone są drogą płciową, a także nie zabezpieczają przed zakażeniem wirusem HIV!

Tabletki Vibin - skład

Substancje czynne

Opakowanie preparatu Vibin składa się z 28 tabletek. Pierwsze 21, o kolorze żółtym, posiada substancje czynne - zawiera w sobie żeńskie hormony płciowe - drospirenon (3 mg) i etynyloestradiol (0,03 mg). Tabletki antykoncepcyjne, które zawierają dwa hormony, inaczej nazywane są tabletkami "złożonymi".

Tabletki placebo

Kolejne 7 drażetek to tabletki placebo, które wolne są od substancji czynnych. Ich główną rolą jest ochrona przed zapomnieniem rozpoczęcia następnego opakowania preparatu, dzięki zachowani ciągłości w zażywaniu leku Vibin.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych, w tym skuteczność leku Vibin, jest bardzo wysoka. Przy prawidłowym stosowaniu preparatu, ochrona przed ciążą wynosi 99,7%.

Co należy zrobić przed rozpoczęciem stosowania preparatu?

Przede wszystkim dokładanie zbadać swój stan zdrowia celem uniknięcia możliwych powikłań związanych z zażywaniem tabletek Vibin. Lekarz, podczas wizyty, powinien zmierzyć ciśnienie krwi, zebrać wywiad na temat kondycji zdrowotnej pacjenta, jak również jego bliskich. W indywidualnych przypadkach może zlecić również dodatkowe badania. Taka ostrożność wynika z faktu, że tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać żylne bądź tętnicze zaburzenia zakrzepowo zatorowe.

Wiek pacjentki a przyjmowanie tabletek Vibin

Dzieci i młodzież

Preparat Vibin nie może być stosowany u pacjentek, które jeszcze nie rozpoczęły miesiączkowania.

Pacjentki po menopauzie

Tabletki antykoncepcyjne Vibin nie są przeznaczone do stosowania u kobiet, które przeszły menopauzę.

Kobiety z zaburzeniem czynności nerek bądź wątroby

Leku Vibin nie mogą zażywać kobiety, które cierpią na choroby wątroby bądź nerek.

Środki ostrożności przy zażywaniu antykoncepcji doustnej Vibin

W określonych sytuacjach istnieje potrzeba zachowania szczególnej ostrożności podczas stosowania leku Vibin. Jeśli pacjent bądź ktoś z jego rodziny cierpi na poniżej wymienione dolegliwości, podczas przyjmowania produktu leczniczego Vibin konieczne są regularne wizyty u lekarza!

  • Rak piersi

  • Zaburzenia pracy wątroby bądź pęcherzyka żółciowego.

  • Zaburzenia pracy nerek.

  • Cukrzyca.

  • Depresja.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna.

  • Zespół hemolityczno-mocznicowy.

  • Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa.

  • Hipertriglicerydemia.

  • Istnieje ryzyko, że pacjentka nie będzie mogła poruszać się przez dłuższy okres podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych Vibin np. na skutek operacji chirurgicznej.

  • Padaczka.

  • Zapalenie żył.

  • Okres poporodowy.

  • Żylaki.

  • Ostuda.

  • Obrzęk naczynioruchowy.

  • Nadciśnienie tętnicze bądź ciężkie nadciśnienie tętnicze.

  • Tętnicze zaburzenia zakrzepowo zatorowe.

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

  • Reakcje alergiczne.

  • Przebyte zapalenie trzustki.

  • Nowotwory narządów płciowych.

Stosowanie preparatu Vibin

Lek ten należy przyjmować ściśle z zaleceniami lekarza bądź farmaceuty.

Opakowanie składa się z 21 tabletek (żółtych) z substancją czynną oraz 7 tabletek placebo (białych).

Drażetki umieszczone są zgodnie z kolejnością ich przyjmowania - nie należy ich mylić! Tabletki zawierające substancje czynne powinny być zażywane przez pierwsze 21 dni, a kolejne 7 dni pacjentka stosuje tabletki placebo. Nie robi się przerwy między blistrami i należy od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek Vibin z następnego opakowania.

Dawkowanie leku Vibin

Należy przestrzegać ustalonego schematu dawkowania i nie przekraczać dawki jednej tabletki Vibin na dzień. W razie konieczności preparat można popić wodą. Nie ma przeciwwskazań do przyjmowania leku podczas posiłku. Aby zachować jak najwyższą ochronę przed ciążą i nie zaburzać działania leku, koniecznie jest przyjmowanie tabletek Vibin mniej więcej o stałej porze.

Kiedy można rozpocząć pierwszy blister tabletek Vibin?

  • W pierwszym dniu cyklu tj. pierwszy dzień miesiączki - w przypadku, kiedy wcześniej pacjentka nie stosowała innych tabletek antykoncepcyjnych.

  • Kolejnego dnia po przyjęciu innej tabletki zawierającej substancję czynną - w przypadku zmiany z innego preparatu o działaniu antykoncepcyjnym.

  • W dowolnym dniu, kiedy pacjentka dotąd zażywała tabletki zawierających tylko progestagen.

  • Między 21-28 dniem po porodzie.

  • Jeśli doszło do poronienia bądź przerwania ciąży, dalsze przyjmowanie tabletek Vibin powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza.

Pominięcie dawki leku Vibin

  • Blister preparatu Vibin składa się z czterech rzędów. W przypadku pominięcia dawki leku z ostatniego, skuteczność antykoncepcji nie została zachwiana ze względu na fakt, że są to tabletki placebo. Należy wtedy wyrzucić tabletkę, którą się ominęło.

Pominięcie tabletek z substancją czynną

Jeśli pominięta dawka dotyczy drażetek z pierwszych trzech rzędów, należy postępować według poniższych wskazówek:

Minęło mniej niż 12 godzin od ominięcia dawki - ochrona antykoncepcyjna jest zachowana. Pominiętą tabletkę należy przyjąć i kontynuować zażywanie Vibin zgodnie ze schematem.

Minęło więcej niż 12 godzin od ominięcia dawki - ochrona antykoncepcyjna może być mniejsza. W zależności ile tabletek zostało pominiętych, należy postępować zgodnie z instrukcją poniżej.

Więcej niż jedna tabletka została pominięta

Należy poinformować lekarza i kierować się jego zaleceniami.

Jedna tabletka została pominięta (w tygodniu 1)

Należy przyjąć pominiętą dawkę możliwie jak najszybciej. Może oznaczać to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Kontynuować zażywanie leku zgodnie ze schematem i pamiętać o konieczności dodatkowego zabezpieczenia przez kolejne 7 dni.

Jeśli doszło do stosunku w tygodniu poprzedzającym ominiętą dawkę, występuje ryzyko ciąży. O takiej sytuacji niezwłocznie należy poinformować lekarza.

Jedna tabletka została pominięta (w tygodniu 2)

Pominiętą dawkę należy przyjąć, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. w tym przypadku ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona i nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Jedna tabletka została pominięta (w tygodniu 3)

Pominiętą dawkę należy przyjąć, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Nie należy stosować tabletek placebo, tylko je wyrzucić i od rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania;

lub

można przerwać stosowanie tabletek z substancją czynną i rozpocząć stosowanie tabletek placebo przez kolejne 7 dni - do tego okresu wlicza się dzień, w którym zapomniano o przyjęciu dawki Vibin.

Krwawienie podczas stosowania tabletek placebo

Jest to tzw. krwawienie z odstawienia, które zazwyczaj rozpoczyna się w drugim bądź trzecim dniu przyjmowania tabletek bez substancji czynnych. Po przyjęciu ostatniej białej drażetki należy rozpocząć następne opakowania, bez względu na to, czy krwawienie nadal trwa.

Pacjentka, która stosuje się do schematu przyjmowania tabletek, chroniona jest przed ciążą nawet podczas przyjmowania tabletek placebo.

Może się zdarzyć sytuacja, w której kobiecie zależy na opóźnieniu wystąpienia krwawienia. W takiej sytuacji należy pominąć tabletki z czwartego rzędu i od razu rozpocząć nowy blister.

W takim przypadku może wystąpić krwawienie śródcykliczne bądź plamienie - nie świadczy to jednak o zmniejszonej ochronie antykoncepcyjnej.

Przyjęcie większej dozy leku Vibin

Nie ma informacji na temat szkodliwych środków ubocznych na skutek przyjęcia większej niż zalecana dawki. Jeśli jednak pacjentka przyjęła kilka drażetek naraz, mogą wystąpić u niej biegunki, wymioty i krwawienia z pochwy.

W sytuacji przyjęcia leku przez dziecko konieczna jest konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą.

Działania niepożądane

Jak każdy medykament, lek Vibin również może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, u niektórych pacjentów. W przypadku, kiedy kobieta doznaje szczególnie ciężkich i długotrwałych skutków ubocznych, preparat należy odstawić i skonsultować się z lekarzem.

Najgroźniejszym dla zdrowia, możliwym działaniem niepożądanym, jest ryzyko wystąpienia zakrzepów w żyłach tj. żylnej choroby zakrzepowo-zatorowa bądź zakrzepów w tętnicach tj. tętniczego zaburzenia zakrzepowo zatorowe.

Częste działania niepożądane:

Umiarkowanie częste działania niepożądane:

  • Zmiany libido;

  • powiększenie piersi;

  • biegunka bądź wymioty;

  • zmiany skórne;

  • zatrzymanie płynów w organizmie;

  • wzrost masy ciała.

Rzadkie działania niepożądane:

  • reakcje alergiczne;

  • zaburzenia słuchu;

  • objawy obrzęku naczynioruchowego;

  • rumień wielopostaciowy;

  • zakrzepy krwi.

Lek Vibin a:

Ciąża

Kobiety w ciąży nie mogą zażywać leku Vibin. Jeśli pacjentka w trakcie przyjmowania preparatu w nią zajdzie, niezwłocznie musi przerwać stosowanie tabletek i udać się na konsultację do specjalisty.

Karmienie piersią

Nie jest zalecane stosowanie leku Vibin, kiedy kobieta karmi piersią. Jeśli jednak pacjentka nie chcę przerywać jego stosowania, powinna swoją decyzję skonsultować z lekarzem.

Prowadzenie pojazdów

Nie ma informacji, które potwierdzają wpływ leku Vibin na zdolność obsługi maszyn i prowadzenia pojazdów.

Laktoza

Lek zawiera laktozę. Pacjentki nietolerujące, niektórych cukrów powinny przed rozpoczęciem stosowania tabletek Vibo skonsultować się z lekarzem.

Kiedy można przestać stosować lek Vibin

W dowolnej chwili! Jeśli decyzja o zaprzestaniu stosowania leku podyktowana jest chęcią zajścia w ciąże, pacjentka przed rozpoczęciem starań powinna poczekać do wystąpienia pierwszej miesiączki.

Jeśli występuje inna przyczyna, kobieta, która nie chce zajść w ciążę, powinna rozważyć inne metody antykoncepcji.

Przechowywanie leku Vibin

Doustne środki antykoncepcyjne Vibin powinny być trzymane w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Należy przechowywać je w temperaturze wynoszącej poniżej 30°C.

Nie stosować po upływie terminu ważności, który każdorazowo umieszczony jest na blistrze. Tabletki antykoncepcyjne niezdatne do spożycia powinny być utylizowane w specjalny sposób - nie należy wyrzucać ich do domowych koszy na odpadki ani do kanalizacji.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację