Wystawiamy recepty nierefundowane – 100 % płatne.
Maksymalnie 4 leki na jednej recepcie.
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Dostępny jest tylko na receptę. Lek Axia Conti stosuje się w zapobieganiu niechcianej ciąży. Przeznaczony jest dla pełnoletnich kobiet.
Dostępność: |
na receptę |
Wskazania: |
antykoncepcja hormonalna |
Postać: |
tabletki powlekane |
Dawka: |
0,02 mg + 3 mg |
Substancja czynna: |
etynyloestradiol + drospirenon |
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Axia Conti to preparat z grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych stosowanych w celu zapobiegania ciąży. Lek ma postać tabletek powlekanych i w swoim składzie zawiera hormony estrogen oraz progestagen w postaci drospirenonu i etynyloestradiolu. Są to syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych. Ze względu na skład i działanie lek ten dostępny jest tylko na receptę. Stosowanie leku Axia Conti musi być uzgodnione z lekarzem prowadzącym.
Działanie leku Axia Conti polega na hamowaniu owulacji. Dzieje się tak na skutek zatrzymania dojrzewania i uwalniania komórki jajowej z jajników. Ponadto środek ten wpływa na właściwości śluzu szyjki macicy, utrudniając przemieszczanie się plemników i zmniejszając ryzyko niechcianej ciąży. O zasadności stosowania leku Axia Conti, decyduje lekarz prowadzący. Preparat przeznaczony jest dla dorosłych kobiet w ramach hormonalnej metody antykoncepcji.
Tabletki antykoncepcyjne Axia Conti dostępne są tylko w jednym opakowaniu. W nim znajdują się 24 tabletki złożone z substancjami czynnymi oraz 4 tabletki niezawierające substancji czynnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lek Axia Conti nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego i wieku pacjenta. Cena leku zależy m.in. od marży narzuconej przez daną aptekę. Uśredniona cena tabletek Axia Conti to:
Axia Conti (0,02 mg + 3 mg, tabletki powlekane) - 32,50 PLN.
Na rynku dostępne są środki antykoncepcyjne o tym samym składzie i działaniu co Axia Conti. Należą do nich m.in.: Axia Forte, Axia, Asubtela, Drofemine czy Daylette. O stosowaniu każdego z nich decyduje lekarz.
Tabletki leku Axia Conti należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego. W przypadku wątpliwości należy ponownie się z nim skonsultować. W każdym opakowaniu znajdują się 24 różowe tabletki aktywne oraz 4 białe tabletki placebo.
W ramach hormonalnej metody antykoncepcji stosuje się jedną tabletkę Axia Conti codziennie o podobnej porze. Należy połykać je w całości, popijając niewielką ilością wody. Należy przestrzegać kolejności przyjmowania tabletek leku Axia Conti. Najpierw przyjmuje się tabletki aktywne, a następnie tabletki placebo. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie (tzw. krwawienie z odstawienia). Nowy blister tabletek aktywnych rozpoczyna się po przyjęciu ostatniej tabletki placebo.
Moment wdrożenia terapii zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki. Poniżej przykładowe wskazania:
brak stosowania środków antykoncepcyjnych z hormonami w poprzednim miesiącu — tabletkę można przyjąć w pierwszym dniu cyklu;
zmiana z innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, systemu terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego — tabletkę można przyjąć w dniu po dniu przyjęcia ostatniej aktywnej tabletki innego leku;
zmiana z metody wyłącznie progestagenowej — tabletkę można przyjąć w dowolnym dniu w ramach przejścia na nowy lek;
po poronieniu — lekarz decyduje o postępowaniu;
po porodzie — tabletkę można przyjąć w okresie 21-28 dni po porodzie.
Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. To on decyduje o tym, czy od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek, czy jednak odczekać ze względów bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby z jednej strony zapewnić kobiecie ochronę przed niechcianą ciążą oraz zminimalizować występowanie działań niepożądanych.
Jeżeli tabletka zostanie pominięta, to należy stosować się do wskazań na ulotce. Jeżeli jej przyjęcie nastąpi w czasie mniejszym niż 24 godziny, to skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Po tym czasie może zostać zmniejszona i rekomenduje się stosowanie dodatkowej antykoncepcji (np. prezerwatyw). Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Axia Conti. Nie zwiększa to skuteczności antykoncepcji i może powodować działania niepożądane związane z przedawkowaniem substancji czynnej.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Axia Conti u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Stosowaniu leku Axia Conti może towarzyszyć zagrożenie dla płodu. Preparat wdraża się tylko wtedy, gdy potwierdzi się brak ciąży. Substancje czynne zawarte w tabletkach mogą przenikać do mleka matki. W związku z tym leku Axia Conti nie podaje się w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to wskazane, to należy przerwać karmienie piersią ze względów bezpieczeństwa. Może to powodować działania niepożądane ze strony dziecka.
W trakcie przyjmowania tabletek Axia Conti mogą występować działania niepożądane. Nie dotyczy to każdego pacjenta. Rodzaj i nasilenie skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Należy pamiętać o tym, że stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią:
objawy zakrzepów krwi;
objawy obrzęku naczynioruchowego (np.: obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w przełykaniu, trudności w oddychaniu, pokrzywka).
Inne odnotowywane dotychczas działania niepożądane, to m.in.:
nudności;
zmiany nastroju;
bóle głowy;
ból piersi;
problemy z miesiączką (brak miesiączki, nieregularne miesiączki);
migrena, podwyższone ciśnienie krwi, żylaki;
nerwowość, depresja, senność;
dolegliwości bólowe (np. ból pleców, skurcze mięśni, kończyn);
zwiększenie masy ciała;
brak energii, zatrzymywanie płynów w organizmie, nasilone pocenie się;
zakażenia grzybicze pochwy, powiększenie się piersi, ból miednicy, niezłośliwe guzy piersi, krwawienia z macicy lub pochwy, uderzenia gorąca, wydzielina z pochwy, zapalenie pochwy, bolesne, skąpe lub bardzo obfite miesiączki, suchość pochwy, zmniejszone zainteresowanie seksem, nieprawidłowy wynik wymazu z szyjki macicy;
trądzik, wysypka, świąd;
zapalenie błony śluzowej żołądka, biegunka, niestrawność, wiatry, wymioty, ból brzucha;
uczucie mrowienia, zawroty głowy;
zaburzenia oka (np. suchość oka, zapalenie powieki);
zwiększenie łaknienia, nieprawidłowo wysokie stężenie potasu we krwi, utrata łaknienia;
zaburzenia hormonalne (wewnątrzwydzielnicze);
reakcja alergiczna;
niedokrwistość, zwiększona ilość płytek krwi;
kandydoza (zakażenie grzybicze);
nieprawidłowo szybkie bicie serca;
niemożność osiągnięcia orgazmu;
szkodliwe zakrzepy krwi w żyle lub tętnicy, np.: w nodze (zakrzepica żył głębokich), w płucach (zatorowość płucna), udar, zawał serca, mini udar lub przejściowe objawy udaru, zakrzepy krwi w wątrobie, jelicie, żołądku, oku lub nerkach;
powiększony brzuch, uczucie wzdęcia, zaburzenia jelit, zakażenie grzybicze jamy ustnej, suchość ust, zaparcia, przepuklina brzuszna;
ogólne złe samopoczucie;
utrata masy ciała;
utrudnione lub bolesne współżycie seksualne, torbiele w piersiach, zanik krwawienia, krwawienie po stosunku, złośliwe guzy piersi, torbiele jajników, powiększenie macicy, nieprawidłowy rozrost śluzówki szyjki macicy;
ból dróg żółciowych lub pęcherzyka żółciowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego;
żółtobrązowe plamy na skórze, wypadanie włosów, wypryski, grudkowe zapalenie skóry, suchość skóry, trądzikopodobne zapalenie skóry, zaburzenia skóry, zapalenie skóry, fotouczuleniowe zapalenie skóry.
Wszystkie skutki uboczne wraz z częstotliwością ich występowania wymieniono w ulotce dołączonej do opakowania. Wszelkie objawy niepożądane należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
Przed zastosowaniem leku Axia Conti należy skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Podstawowe przeciwwskazania do przyjmowania tabletek Axia Conti to:
uczulenie na etynyloestradiol, drospirenon lub jakikolwiek inny składnik tabletek;
zakrzepy krwi w naczyniach żylnych nóg (zakrzepica żył głębokich), w płucach (zatorowość płucna) lub w innych narządach — obecnie lub w przeszłości;
zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi (np.: niedobór białka S, niedobór białka C, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych);
dusznica bolesna lub przemijający napad niedokrwienny (przemijające objawy udaru) - obecnie lub w przeszłości;
konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego lub długotrwałe unieruchomienie;
migrena z aurą — obecnie lub w przeszłości;
zwiększone ryzyko powstania zakrzepów w tętnicy przy takich chorobach jak: bardzo wysokie ciśnienie krwi, ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, hiperhomocysteinemia, wysokie stężenie tłuszczów we krwi (np. cholesterolu lub trójglicerydów);
nowotwór wątroby — obecnie lub w przeszłości;
zaburzenia czynności nerek (niewydolność nerek);
zaburzenia czynności wątroby;
niewyjaśnione krwawienie z pochwy;
stwierdzenie lub podejrzenie raka piersi, lub narządów płciowych — obecnie lub w przeszłości;
zapalenie wątroby typu C i przyjmowanie leków zawierających: dazabuwir, ombitaswir/parytaprewir/rytonawir, sofosbuwir/welpataswir/woksylaprewir lub glekaprewir/pibrentaswir;
ciąża lub podejrzenie ciąży.
Ponadto w określonych sytuacjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Leku nie powinno się podawać pacjentkom przed rozpoczęciem miesiączkowania oraz po menopauzie. Jeżeli wystąpią objawy wskazujące na zakrzepy krwi, to należy natychmiast przerwać stosowanie leku Axia Conti oraz skontaktować się z lekarzem. Ponadto ostrożności wymagają pacjentki, u których występowały lub występują:
choroba wątroby lub pęcherzyka żółciowego;
spokrewnienie z osobą mającą obecnie lub w przeszłości raka piersi;
toczeń rumieniowaty układowy;
choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego (przewlekłe zapalne choroby jelit);
depresja;
niedokrwistość sierpowatokrwinkowa (dziedziczna choroba czerwonych krwinek);
zespół hemolityczno-mocznicowy (zaburzenie krzepnięcia krwi powodujące niewydolność nerek);
żylaki;
zapalenie żył pod skórą (zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych);
padaczka;
planowany zabieg chirurgiczny;
podwyższony poziom tłuszczów we krwi (hipertriglicerydemia) lub występowanie tej choroby w rodzinie;
objawy obrzęku naczynioruchowego (np.: obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w przełykaniu, trudności w oddychaniu, pokrzywka) - wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem;
okres bezpośrednio po porodzie (zwiększone ryzyko występowania zakrzepów krwi);
pierwsze pojawienie się choroby w czasie ciąży lub podczas wcześniejszego stosowania hormonów płciowych (np.: porfiria, utrata słuchu, choroba układu nerwowego, pląsawica Sydenhama, wysypka skórna z pęcherzykami, tzw. opryszczka ciężarnych);
złotobrązowe plamy barwnikowe (np.: plamy ciążowe) - kiedykolwiek.
Leczenie pacjentki powinno być dokładnie zweryfikowane przez lekarza. W trakcie stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych występuje zwiększone ryzyko zakrzepów krwi. W takiej sytuacji należy regularnie monitorować stan zdrowia pacjentki. Wszelkie wątpliwości powinno się skonsultować z lekarzem.
Pacjentka ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że środek Axia Conti może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Dotyczy to leków dostępnych na receptę oraz bez recepty. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
leki ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego;
leki stosowane w leczeniu padaczki (np.: fenytoina, prymidon, karbamazepina, barbiturany, okskarbamazepina);
leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych płuc (bosentan);
leki stosowane w leczeniu zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów (etorykoksyb);
leki stosowane w leczeniu zakażeń HIV i wirusem zapalenia wątroby typu C (tzw. inhibitory proteazy i nienuklueozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy: newirapina, rytonawir, efawirenz);
leki stosowane w leczeniu infekcji grzybiczych (np.: ketokonazol, gryzeofulwina);
leki zawierające cyklosporyną;
lamotrygina (lek przeciwpadaczkowy);
tizanidyna (lek stosowany w leczeniu bólu mięśni lub kurczy mięśni);
teofilina (lek stosowany w leczeniu problemów z oddychaniem).
Ponadto pacjentka powinna powiedzieć innym lekarzom, w tym dentyście, o przyjmowaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych. O możliwości jednoczesnego przyjmowania wybranych leków decyduje lekarz prowadzący.
W tabletkach aktywnych leku Axia Conti znajdują się substancje czynne etynyloestradiol i drospirenon. Pozostałe składniki różowych aktywnych tabletek to: skrobia żelowana kukurydziana, laktoza jednowodna, powidon K30, polisorbat 80, kroskarmeloza sodowa, alkohol poliwinylowy, stearynian magnezu, makrogol 3350, dwutlenek tytanu E171, tlenek żółty żelaza E172, tlenek żelaza czarny E172, tlenek żelaza czerwony E172. Tabletki placebo są koloru białego i nie zawierają substancji aktywnych. Składniki białych tabletek to: powidon K30, laktoza bezwodna, alkohol poliwinylowy, karogol 3350, talk, stearynian magnezu i dwutlenek tytanu E171.
Czym różni się Axia od Axia Conti?
Leki Axia i Axia Conti różnią się tym, że w tym pierwszym nie ma tabletek placebo i po skończeniu przyjmowania tabletek aktywnych należy zrobić 7 dni przerwy przed rozpoczęciem kolejnego blistra.
Czy Axia Conti to tabletki dwuskładnikowe?
Tak. Lek Axia Conti klasyfikowany jest jako środek antykoncepcyjny dwuskładnikowy.
Po jakim czasie działa Axia Conti?
Czas działania leku zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Standardowo pełna ochrona uzyskiwana jest już po siedmiu dniach nieprzerwanego przyjmowania leku Axia Conti.