Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Triquilar to środek antykoncepcyjny zaliczany do leków o małej dawce, oddziałujący na układ moczowo-płciowy oraz hormony płciowe. Przyjmowanie leku powoduje zmiany stężenia hormonów tak jak w naturalnym cyklu oraz zahamowanie owulacji. Przy prawidłowym stosowaniu można uzyskać bardzo wysoki poziom ochrony przed nieplanowaną ciążą.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną charakterystyką leku, wskazaniami do stosowania oraz możliwymi skutkami ubocznymi.

Czym jest Triquilar?

Triquilar należy do grupy złożonych trójfazowych środków antykoncepcyjnych. W jego składzie znajdują się dwie substancje czynne — progestagen i estrogen. Opakowanie zawiera trzy rodzaje tabletek powlekanych o zróżnicowanej ilości hormonów. Przyjmowanie tabletek leku Triquilar prowadzi do zmiany stężenia hormonów, podobnie jak w naturalnym cyklu. Tabletki trójfazowe imitują cykl miesiączkowy znacznie lepiej niż preparaty jedno- i dwufazowe, w związku z czym są lepiej tolerowane przez organizm, wywołują mniej skutków ubocznych i redukują ryzyko wystąpienia zmiennych nastrojów.

Ile kosztuje Triquilar?

Ceny za jedno opakowanie leku wahają się w granicach od 25 do 35 zł.

Refundacja leku Triquilar

Triquilar należy do grupy leków nierefundowanych.

Skład leku

Substancje czynne leku Triquilar to lewonorgestrel (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen). W opakowaniu znajduje się 21 tabletek, które podzielone są na 3 rodzaje:

  • każda tabletka powlekana w kolorze jasnobrązowym zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 50 mikrogramów lewonorgestrelu,
  • każda tabletka powlekana w kolorze białym zawiera 40 mikrogramów etynyloestradiolu i 75 mikrogramów lewonorgestrelu,
  • każda tabletka powlekana w kolorze ochry zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 125 mikrogramów lewonorgestrelu.

Wśród substancji pomocniczych znajdują się m.in. laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K25, talk i stearynian magnezu. Skład otoczki jest zależny od rodzaju tabletki.

Jak działa Triquilar i w jakim celu się go stosuje?

Triquilar to lek zaliczany do doustnej antykoncepcji hormonalnej. Efekt antykoncepcyjny jest osiągany wskutek interakcji kilku czynników, z których najważniejszymi są zahamowanie owulacji oraz zmiana śluzu szyjkowego. Oprócz zapobiegania ciąży lek Triquilar reguluje cykl, a także zmniejsza intensywność i bolesność krwawień u niektórych kobiet. W konsekwencji może prowadzić to do wyeliminowania problemów związanych z niedoborem żelaza.

Stosowanie leku Triquilar

Przyjmowanie leku Triquilar powinno odbywać się zgodnie z kolejnością wskazaną na opakowaniu. Bardzo ważne jest, aby pierwszą pigułkę przyjąć w pierwszym dniu naturalnego cyklu miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego.

Tabletki należy zażywać codziennie o ustalonej godzinie, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu. W dniu przyjęcia ostatniej tabletki zaczyna się 7-dniowa przerwa, po której należy ponownie rozpocząć przyjmowanie leku Triquilar. W czasie przerwy mniej więcej 2-3 dnia, pojawia się krwawienia z odstawienia, które może trwać jeszcze po rozpoczęciu następnego opakowania.

Biorąc pod uwagę, że lek wykazuje natychmiastowe działanie, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji. W przypadku zażycia tabletki od drugiego do piątego dnia cyklu, przez pierwszy tydzień należy stosować dodatkowe metody służące zapobieganiu ciąży.

Pominięcie stosowania leku Triquilar

W przypadku pominięcia tabletki należy zażyć ją możliwie jak najszybciej. Jeżeli nie upłynęło więcej niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna leku Triquilar nie ulega zmniejszeniu. W przypadku dłuższego odstępu należy niezwłocznie zażyć pominiętą dawkę, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Ponadto, przez następny tydzień należy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Przerwanie przyjmowania leku Triquilar

Odstawienie leku Triquilar może nastąpić w dowolnym momencie. Lekarz zaproponuje wówczas inne metody antykoncepcji. W przypadku odstawienia spowodowanego chęcią zajścia w ciążę należy odczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Triquilar - przeciwskazania, środki ostrożności

Nie należy przyjmować leku Triquilar w przypadku nadwrażliwości na zawarte w nim substancje czynne. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są także:

  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • zaburzenie krzepnięcia krwi,
  • dusznica bolesna,
  • ciężkie schorzenia wątroby,
  • ciężka cukrzyca,
  • przewlekłe choroby zapalne jelit,
  • złośliwe nowotwory wątroby,
  • nowotwory narządu rodnego lub piersi,
  • krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii.

Przyjmowanie leku Triquilar jest także niewskazane, jeżeli pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego bądź przeszła zawał serca lub udar. W przypadku podejrzenia ciąży należy niezwłocznie odstawić przyjmowanie leku.

Triquilar - możliwe skutki uboczne

Triquilar może powodować skutki uboczne. Jednym z najczęstszych działań niepożądanych jest zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi w żyłach.

Częstymi problemami zgłaszanymi przez pacjentki są:

  • nudności,
  • bóle brzucha,
  • zwiększenie masy ciała,
  • spadki nastroju,
  • bóle piersi.

Do niezbyt często zgłaszanych skutków ubocznych zaliczają się: wymioty, biegunka, migrena i zmniejszone libido.

Triquilar a interakcja z innymi lekami

Lek Triquilar może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu:

  • padaczki,
  • gruźlicy,
  • chorób serca,
  • zakażenia wirusem HIV,
  • zakażenia grzybicznego,
  • zakażenia wirusem wątroby typu C,
  • zakażenia bakteryjnego,
  • zapalenia i zwyrodnienia stawów,
  • oraz zaburzeń depresyjnych.

Odradza się także spożywania napojów grejpfrutowych. Przyjmowanie leku nie jest zalecane w przypadku wcześniejszego stosowania hormonów steroidowych. Pacjentka powinna poinformować lekarza o wszystkich zażywanych środkach. Po zakończeniu farmakoterapii może wznowić stosowanie leku Triquilar.

Zasady przechowywania leku Triquilar

Preparat należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni Celsjusza. Termin ważności znajduje się na opakowaniu i bezwzględnie nie można go przekraczać. Przeterminowane leki należy oddać do pobliskiej apteki.

Jaki lek zamiast Triquilar?

Lek Triquilar nie posiada zamienników.

Inne leki antykoncepcyjne

Na rynku dostępne są różne tabletki antykoncepcyjne. Można wymienić m.in.: Ovulastan, Novynette, Naraya, Liberelle, Lesinelle, Levomine, Regulon, Yasminelle, Axia, Desette, czy Ovulan. Lekarz decyduje o konieczności stosowania konkretnego leku, bazując o przeprowadzone badania.

FAQ

Triquilar jest dostępny tylko na receptę.
Środek można zakupić w aptekach internetowych.
Koncern farmaceutyczny Bayer podjął decyzję o zaprzestaniu sprzedaży leku Triquilar w Polsce.
W przypadku przyjęcia leku pierwszego dnia cyklu antykoncepcja zaczyna działać natychmiast.
Alkohol nie ma wpływu na skuteczność działania leku Triquilar.
Palenie papierosów nie jest zalecane, ponieważ zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi.
W przypadku podejrzenia ciąży i w okresie karmienia piersią nie należy stosować leku.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację