Belara
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Ze względu na swój skład preparat antykoncepcyjny Belara zalicza się do grona złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Wszystko dlatego, że w jego składzie znajdują się dwa syntetyczne hormony, będące jednocześnie substancjami czynnymi. To octan chlormadynonu oraz etynyloestriadol. Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Zażywany jest w celu uchronienia pacjentki przed niechcianą ciążą i znany jest z wysokiej skuteczności ochrony antykoncepcyjnej.
W każdej tabletce znajdują się 2 mg octanu chlormadynonu oraz 0,03 mg etynyloestradiolu. Ponadto środek zawiera substancje pomocnicze takie jak: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, stearynian magnezu oraz powidon. Otoczkę pojedynczych tabletek tworzą: laktoza jednowodna, hypromeloza, dwutlenek tytanu, makrogol, talk, tlenek żelaza czerwony oraz glikol propylenowy. Preparat należy do hormonalnych środków antykoncepcyjnych zawierających dwie substancje czynne. W jednym opakowaniu znajduje się 21 tabletek z hormonami oraz 7 tabletek placebo.
Opakowanie preparatu przeznaczone jest na dany cykl. Przed rozpoczęciem stosowania tabletek należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Stosowanie leku Belara należy rozpocząć od tabletki oznaczonej danym dniem w cyklu. Środek połyka się bez żucia. Następnie należy kontynuować przyjmowanie tabletek po jednej dziennie, zgodnie z cyklem. W miarę możliwości powinno się przestrzegać podobnej godziny przyjmowania środka Belara, co wpływa na jego zwiększoną skuteczność działania.
Przyjmowanie leku Belara w jednym cyklu trwa przez 21 dni. Następnie występuje przerwa, która trwa 7 dni. W jej trakcie pojawiają się charakterystyczne objawy krwawienia. To tzw. krwawienie z odstawienia. Po 7. dniach przerwy należy kontynuować przyjmowanie leku Belara w kolejnym cyklu. Tabletki przyjmuje się niezależnie od tego, czy krwawienie ustało, czy wciąż trwa.
Belara jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym stosowanym doustnie. Jest to hormonalne połączenie środków antykoncepcyjnych, jeśli zawiera dwa hormony. Ponieważ 21 opakowań tabletek powlekanych ma podobną ilość obu hormonów, preparat Belara nazywa się produktem jednofazowym. Belara jest lekiem antykoncepcyjnym i nie zapobiega zakażeniom AIDS.
Jeżeli pacjentka wcześniej nie stosowała złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, to pierwszą tabletkę należy przyjąć pierwszego dnia kolejnej miesiączki. W przypadku gdy od rozpoczęcia krwawienia miesiączkowego minęło więcej niż 5 dni, to z rozpoczęciem terapii należy poczekać do kolejnego cyklu. Jeżeli jednak wcześniej złożone hormonalne środki antykoncepcyjne były stosowane, to rozpoczęcie terapii lekiem Belara powinno nastąpić zgodnie z harmonogramem, czyli po zakończeniu tradycyjnej przerwy i przyjęciu ostatniej tabletki placebo, których w opakowaniu jest 7.
Nieco inaczej będą wyglądały wskazania dla kobiet, które przyjmowały wcześniej środki jednoskładnikowe, inne formy antykoncepcji hormonalnej, czy też są po porodzie. W tym celu warto zapoznać się z ulotką i bezpośrednio skontaktować z lekarzem prowadzącym. Stosowanie leku w inny sposób może odbić się na zmniejszeniu skuteczności ochrony antykoncepcyjnej. Nastąpi to także wtedy, gdy cykl przyjmowania tabletek zostanie zaburzony.
Lek Belara nie stanowi ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W celu zabezpieczenia przed zachorowaniem rekomenduje się stosowanie mechanicznych metod antykoncepcji. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane równolegle do przyjmowanego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego w postaci tabletek powlekanych Belara.
Podstawowym wskazaniem do stosowania leku Belara jest chęć zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Środek często wybierany jest dla kobiet, które posiadają choroby współistniejące, aby zmniejszyć szanse na niechciane zapłodnienie.
Bezwzględnie nie należy stosować leku Belara u kobiet, które w przeszłości miały reakcje alergiczne na zawarte w preparacie substancje czynne lub jakikolwiek składnik pomocniczy. Do tych objawów zalicza się także skórne reakcje alergiczne. Ponadto do przeciwwskazań zaliczane są:
niedobór białka C oraz/lub białka S;
zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (przebytej lub czynnej);
predyspozycje genetyczne lub nabyte do wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej;
długotrwałe unieruchomienie;
niedobory w organizmie antytrombiny III;
występowanie tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (oraz predyspozycje ku temu);
migrena wraz z ogniskowymi objawami neurologicznymi;
nowotwory wątroby;
zaburzenia metabolizmu (głównie lipidów w ciężkim przebiegu);
ciężkie nadciśnienie tętnicze (niekontrolowane);
zaburzenia wydzielania żółci;
zawał serca lub udar;
zapalenie wątroby;
zakrzepica żył głębokich.
Ponadto należy zachować szczególną ostrożność u pacjentek, u których występują:
wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
zaburzenia czynności wątroby;
przewlekłe zapalne choroby jelit;
powiększenie wątroby;
silny ból brzucha;
w przeszłości zapalenia trzustki.
Jak każdy lek, tak i preparat Belara może powodować występowanie działań niepożądanych. Do najczęstszych z nich zaliczane są:
zaburzenia widzenia;
znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi;
zwiększenie masy ciała;
zaburzenia pigmentacji;
nadmierne pocenie;
rozregulowanie krwawienia miesiączkowego;
przemijający napad niedokrwienny;
bolesne miesiączkowanie.
Wszystkie potencjalne skutki uboczne są opisane na ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli w trakcie przyjmowania tabletek pojawi się u Ciebie jakikolwiek z objawów niepożądanych, w tym również te niewymienione w tekście, to należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Może to skłonić do decyzji o zakończeniu stosowania tabletek zawierających dane hormony.
Jeżeli w pierwszych miesiącach stosowania tabletek Belara pacjentka będzie czuła dyskomfort i będzie czuła się słabo, to wówczas lekarz powinien zarekomendować zmianę środka stosowanego w terapii w ramach antykoncepcji hormonalnej. We własnym zakresie nie wolno przerywać przyjmowania tabletek, ponieważ zwiększa to ryzyko występowania działań niepożądanych oraz zmniejszenia skuteczności preparatu. Ponadto pacjentki zobowiązane są do zachowywania okresu przerwy przy stosowaniu leku Belara.
Preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży. Jeżeli w czasie stosowania leku Belara pacjentka zajdzie w ciąże, to jest to powód do natychmiastowego przerwania stosowania. Jeżeli tego się nie zrobi, to wzrośnie prawdopodobieństwo poważnych czynników ryzyka dla prawidłowego rozwoju płodu.
Ponadto w trakcie przyjmowania leku Belara należy zrezygnować z karmienia piersią. Doustny środek antykoncepcyjny powinien być przyjmowany tylko wtedy, gdy pacjentka nie karmi mlekiem matki. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to nadmiar pokarmu powinien być ściągany laktatorem, a następnie utylizowany.
Substancje czynne zawarte w leku Belara mogą wchodzić w interakcje z innymi preparatami. Lek nie powinien być przyjmowany równolegle do leczenia estrogenami. Jeżeli dojdzie do przypadkowego jednoczesnego przyjmowania estrogenów, to o tym fakcie należy niezwłocznie poinformować lekarza. W niektórych przypadkach niezbędne będzie udzielenie fachowej pomocy medycznej.
Ponadto niekorzystnie na tolerancję preparatu Belara mogą wpływać takie leki jak:
paracetamol;
kwas askorbinowy;
indynawir;
atorwastatyna;
imidazolowe leki przeciwgrzybicze;
troleandomycyna;
teofiliny
kortykosteroidy;
cyklosporyny;
i inne.
Szczegółowy wykaz znajduje się na ulotce.
Doustny środek antykoncepcyjny Belara dostępny jest tylko na receptę. Pierwsze jej wypisanie powinno odbyć się w gabinecie ginekologicznym po przeprowadzeniu dedykowanych badań. Jeżeli preparat spełnia swoje zadanie i jest dla Ciebie bezpieczny, to kontynuację leczenia możesz zapewnić sobie w ramach oferowanej przez nas usługi recepty online. To zdalna konsultacja medyczna, podczas której lekarz zweryfikuje zasadność zapytania. Jeżeli będzie to wskazane, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup kolejnych dawek preparatu Belara. Dzięki temu zapewnisz sobie ciągłość terapii, która ma duże znaczenia dla skuteczności terapii prowadzonej w ramach antykoncepcji hormonalnej.
Recepta online to przede wszystkim wygodne i intuicyjne rozwiązanie. Wystarczy wybrać dany preparat, a następnie wypełnić formularz medyczny. Na tym etapie należy podać kluczowe informacje dotyczące zdrowia oraz ewentualnych negatywnych symptomów związanych z przyjmowaniem tabletek Belara. Kolejnym krokiem jest opłacenie konsultacji medycznej. Po przejściu przez ten proces nasz lekarz zapozna się z Twoim zgłoszeniem wysłanym w ramach recepty online. W przypadku uzasadnienia medycznego wystawi e-receptę na zakup Belara w dowolnie wybranej aptece.
E-recepta to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty papierowej. Od kilku lat jest obowiązującym w Polsce dokumentem, który ułatwia nabycie leków w dowolnie wybranej aptece, a także umożliwia przeprowadzenia zdalnych konsultacji medycznych w formie recepty online. Po skończonej konsultacji lekarz wystawi e-receptę i wyśle czterocyfrowy kod na numer telefonu lub e-mail wskazany przez pacjentkę. Następnie ten kod z e-recepty wystarczy podać farmaceucie i zakupić kolejną dawkę leku Balera. Dzięki temu zachowasz ciągłość terapii i skuteczność preparatu. Leki antykoncepcyjne w Twoim imieniu może wykupić także ktoś bliski, jednak poza kodem musi znać także Twój PESEL. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i zapewnienia sobie ciągłości stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.