Wysoki cholesterol
Przyjmowanie na stałe leków na cholesterol wiąże się z regularnymi wizytami w gabinecie lekarskim w celu wystawienia recepty. Niestety dziś dostęp do lekarza rodzinnego bardzo często jest utrudniony lub czas oczekiwania na wizytę jest długi. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest zamówienie recepty przez internet za pośrednictwem portalu e-recepta.net . Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na stanie w kolejce, a wszystko można załatwić w zaciszu własnego domu lub wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu. Jeśli więc potrzebujesz leków na cholesterol na receptę, skorzystaj z takiej możliwości na naszej stronie!
Najpopularniejsze leki na wysoki cholesterol
Uzyskaj receptę online
-
Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
-
Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Leki na cholesterol na receptę – rodzaje
Lekarze najczęściej przepisują na podwyższony cholesterol statyny. Są to inhibitory reduktazy HMG-CoA, które mają dwa zadania. Przede wszystkim zmniejszają ilość lipidów oraz trójglicerydów we krwi. Ponadto zatrzymują procesy zapalne w ustroju. W Polsce stosowane są m.in. takie statyny jak: atorwastatyna, lowastatyna czy simwastatyna.
Leczenie wysokiego poziomu cholesterolu wspomnianymi lekami nie zawsze daje zadowalające efekty. U pacjentów cholesterol może spadać w zbyt wolnym, niezadowalającym tempie. W tego typu przypadkach można zastosować dodatkowe leczenie lekiem najnowszej generacji, w której substancją czynną jest ewolokumab. Jest to lek aplikowany za pomocą zastrzyków, jednak nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jego cena jest stosunkowo wysoka, dlatego niewiele osób decyduje się na tę metodę leczenia.
Kolejnym lekiem na cholesterol na receptę są środki, w których są fibraty. Odpowiadają one za większe stężenie HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu. Wysoki poziom HDL zmniejsza ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Fibraty obniżają poziom trójglicerydów.
Jakie mogą być skutki uboczne stosowanie leków na cholesterol na receptę?
Podobnie jak inne środki farmakologiczne, także leki na cholesterol mogą wywoływać efekty uboczne. Pacjenci przyjmujący leki receptę mogą skarżyć się na ogólne osłabienie. Statyny mogą powodować ciągłe poczucie zmęczenia. U części pacjentów odnotowuje się tzw. miopatię, która objawia się zaburzeniem funkcjonowania komórek mięśniowych, co prowadzi do nagłego tracenia siły.
Podwyższony poziom cholesterolu - czym jest?
Warto zastanowić się nad tym, z czym właściwie wiąże się podwyższone stężenie cholesterolu w ludzkim organizmie. Sam cholesterol to lipid, który w naturalnych warunkach produkowany jest w wątrobie oraz dodatkowo dostarczany jest do organizmu za sprawą określonych produktów spożywczych.
Jakie funkcje pełni w naszym organizmie?
Cholesterol całkowity pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie i kluczem jest zachowanie jego odpowiedniego poziomu. Przede wszystkim jest budulcem błon komórkowych, a także odpowiada za syntezę witaminy D3 pobieranej z promieni słonecznych. Bierze udział także w innych procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Warto zwrócić uwagę na jego udział w produkcji niektórych hormonów, czy też bezpośredni wpływ na proces trawienia tłuszczów. Ponadto ma właściwości chroniące naczynia krwionośne przed miażdżycą.
Ewentualne niebezpieczeństwo powoduje dopiero podwyższona norma cholesterolu całkowitego, co związane jest z zaburzeniami wątroby lub też z dostarczaniem nadmiaru lipidu w postaci produktów spożywczych.
Dobry i zły cholesterol całkowity
Cholesterol dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: dobry i zły. Dobry oznaczany jest skrótem HDL i cechuje się wysoką gęstością. To ten rodzaj odpowiada za wsparcie kluczowych procesów w organizmie, a także znajduje się w naczyniach krwionośnych, gdzie chroni je przed miażdżycą. Dobry cholesterol HDL jest transportowany z naczyń krwionośnych do wątroby, a następnie przetwarzany i wydalany z żółcią lub magazynowany do przetworzenia w przyszłości.
Mianem złego cholesterolu określa się ten z frakcji LDL. Posiada on niską gęstość. Jego działanie polega na transporcie lipidów w odwrotnym kierunku, czyli z wątroby do poszczególnych komórek ciała. Optymalne stężenie cholesterolu LDL powinno wynosić nie więcej niż 100 mg/dl. Jeżeli się to przekracza, to cholesterol LDL magazynuje się w tętnicach wieńcowych, co docelowo może wywołać bardzo poważne konsekwencje, w tym m.in. w postaci choroby wieńcowej, miażdżycy, zawału serca, czy też udaru mózgu.
Stężenie cholesterolu - jakie są normy?
Utrzymywanie cholesterolu na odpowiednim poziomie nie powinno być powodem do niepokoju. Nasz organizm skonstruowany jest w ten sposób, że prawidłowe jego działanie gwarantowane jest przez stężenie lipidów produkowanych we własnym zakresie przez wątrobę. Odpowiada on za ok. 80% cholesterolu HDL w naszym organizmie. Pozostałe 20% dostarczane jest z żywnością. To sprawia, że za podwyższony poziom cholesterolu we krwi odpowiada ten, który spożywamy, a nie produkujemy we własnym zakresie.
Wskazany poziom cholesterolu całkowitego we krwi wynosi poniżej 200 mg/dl. Jego nadmiar powoduje występowanie podwyższonego cholesterolu i mówimy o nim wtedy, gdy jego stężenie wynosi w przedziale 200-250 mg/dl. Jeszcze większym powodem do niepokoju powinno być przekroczenie tego progu. Wówczas medycyna klasyfikuje objawy wysokiego cholesterolu jako znacznie podwyższony cholesterol.
Co może powodować wysoki cholesterol?
Za występowanie podwyższonego poziomu cholesterolu w naszej krwi może odpowiadać kilka czynników. Podstawowe przyczyny występowania tego problemu zdrowotnego to m.in.:
- brak aktywności fizycznej;
- nieodpowiednia dieta (spożywanie tłustego jedzenia);
- otyłość lub nadwaga;
- płeć i wiek (u osób po 30. roku życia jest większe prawdopodobieństwo zachorowania, które zmienia się też w zależności od płci);
- choroby wątroby;
- spożywanie alkoholu;
- palenie papierosów.
Podwyższony cholesterol znany jest także pod postacią hipercholesterolemii pierwotnej. Jeżeli w naszej rodzinie w przeszłości występowały przypadki tej choroby, to znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka. Wówczas objawić się może hipercholesterolemia rodzinna.
Podwyższony cholesterol - objawy?
Z objawami wysokiego cholesterolu można spotkać się stosunkowo późno. W przypadku złego cholesterolu, jego nadmiar przez długi czas nie objawia się żadnymi zmianami na naszym ciele. Zwracamy na niego uwagę dopiero wtedy, gdy dotykają nas problemy związane z układem krążenia.
Gdy w naszym organizmie jest zbyt duże stężenie cholesterolu, to gromadzi się on w ścianach tętnic i w ten sposób powstają złogi. Kolejnym krokiem jest sztywnienie naczyń i ich zwężanie, co docelowo może prowadzić do miażdżycy.
Do innych charakterystycznych objawów zaliczane są:
- ból nóg (związany z nieprawidłowym przepływem krwi wywołanym przez nadmiar cholesterolu);
- żółte zgrubienia na ciele (np. na powiekach, pod piersiami, w zgięciu łokcia);
- problemy z koncentracją;
- guzki na ścięgnie Achillesa lub ścięgnach nadgarstków;
- problemy z pamięcią;
- naciągnięta i błyszcząca skóra na stopach;
- ogólne osłabienie;
- problemy z sercem (m.in. choroba wieńcowa, występowanie choroby niedokrwiennej serca);
- niedokrwienia kończyn.
Widzimy, że wysoki cholesterol przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych. Jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego zbyt wysokie stężenie jest szkodliwe. W związku z tym rekomenduje się wykonywać badania cholesterolu z odpowiednią regularnością.
Diagnozowanie problemu
Istotna jest odpowiednia diagnostyka schorzenia. Badanie poziomu cholesterolu rekomenduje się przeprowadzać co roku. Polega ono na pobraniu krwi z żyły, a także weryfikacji stężenia cholesterolu. W diagnostyce bardzo ważny jest także stosunek poszczególnych frakcji cholesterolu względem siebie. To sprawia, że lekarz bada poziom cholesterolu HDL, cholesterolu LDL, a także trójglicerydów i ich wzajemny stosunek ilościowy.
Na czym polega leczenie cholesterolu?
Leczenie podwyższonego cholesterolu odbywa się na kilku płaszczyznach. Najczęściej jest połączeniem zmian codziennych życiowych nawyków z farmakologią. Właściwe leczenie pozwala obniżyć cholesterol oraz zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Zmiany na poziomie diety
Przede wszystkim zmiany powinny dotyczyć ograniczenia spożywania nasyconych kwasów tłuszczowych. W codziennych posiłkach należy zmniejszyć ilości tłuszczów zwierzęcych. Zdecydowanie lepszym wyborem będą wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pozwalają obniżyć cholesterol. Ich źródłem są m.in.: ryby, nasiona słonecznika, soja, czy też kukurydza.
Na poziomie diety warto postawić także na spożywanie: chudego mięsa drobiowego, owoców i warzyw, zdrowych tłuszczów w postaci awokado, orzechów, oliwy z oliwek, produkty z dużą zawartością błonnika.
Do produktów, których należy unikać, należą m.in.: tłuste mięsa, masła, smalec, produkty z pełnotłustego mleka, śmietana, fast foody, niezdrowe przekąski, produkty z dużą zawartością cukru. Produkty zawierające tłuszcze nasycone będą dodatkowo wpływały na zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi.
Zwiększenie aktywności fizycznej
Kolejnym krokiem jest zwiększenie codziennej aktywności fizycznej, co korzystnie wpłynie na szereg procesów zachodzących w organizmie. Ruch wskazany jest także u osób, które zmagają się z podwyższonym cholesterolem. Dzięki niemu stymuluje się enzymy, które transportują cholesterol ze ścianek komórek do wątroby, gdzie oddziałują na niego kwasy żółciowe. Dzięki temu jeszcze szybciej wydalany jest z organizmu i można lepiej kontrolować jego poziom.
Leczenie farmakologiczne
Wysoki poziom cholesterolu leczy się także za pomocą środków farmakologicznych dostępnych na receptę. Każdorazowo powinny być przyjmowane pod kontrolą lekarską i na wyraźne wskazanie specjalisty. W leczeniu zaburzeń lipidowych wykorzystuje się m.in. statyny. Nazwą tą określa się inhibitory reduktazy HMG-CoA. Dzięki nim możliwe obniża się cholesterol zawarty we krwi oraz hamowane są ewentualne stany zapalne. Wśród statyn dostępnych w Polsce znajdują się m.in.: simwastatyna, lowastatyna i atorwastatyna.
Ponadto w ramach leczenia hipercholesterolemii wykorzystuje się także preparatu zawierające substancję czynną ewolokumab. Lek dostępny jest w zastrzykach i tylko na receptę.
Wysoki cholesterol - recepta online
Leczenie podwyższonego cholesterolu bardzo często wymaga regularnego przyjmowania leków. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie nowoczesną usługę recepty online. Dzięki niej możesz zagwarantować sobie kontynuację leczenia i przyjmowania środków dostępnych na receptę, bez konieczności udawania się do poradni stacjonarnej. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz nie tylko czas, ale także nerwy. Recepta online polega na wybraniu leku, a następnie wypełnieniu formularza medycznego. W nim należy podać historię medyczną, a także kluczowe informacje dla lekarza. Kolejnym krokiem jest opłacenie recepty online. Lekarz szybko przeanalizuje Twój przypadek i jeżeli zajdzie uzasadnienie medyczne, to zostanie wystawiona erecepta na zakup leków.
E-receptę możesz z powodzeniem zrealizować w dowolnie wybranej aptece. W ramach zdalnej konsultacji medycznej i recepty online można z powodzeniem wystawić e-recepty na zakup preparatów stosowanych w leczeniu wysokiego cholesterolu. Dzięki temu nie musisz jechać do lekarza. E-recepta możliwa jest do zrealizowania w dowolnie wybranej aptece. Wystarczy farmaceucie podać czterocyfrowy kod, na podstawie którego zakupi się leki. W imieniu pacjenta mogą to zrobić także jego bliscy. Jeżeli zmagasz się z podwyższonym cholesterolem, zapraszamy do skorzystania z usługi recepty online.
Artykuły z kategorii Wysoki cholesterol
- Co zamiast statyn na cholesterol?
- Leki na cholesterol: jak wspomóc obniżenie cholesterolu we krwi?
- Oczy a cholesterol: co powinno nas zaniepokoić?
- Homocysteina a cholesterol
- Rozległy zawał serca: rokowania, leczenie i szanse na przeżycie
- Jakie badanie wykaże przebyty zawał serca?
- Jak zmienić dietę po zawale serca? Zasady żywienia po zawale
- Homocysteina a ciąża: normy, poziomy i ich znaczenie dla zdrowia matki i dziecka
- Choroba wieńcowa: przyczyny, objawy i sposoby leczenia
- Zawał serca: jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać tej chorobie
- Zawał serca u osób starszych: jak go rozpoznać i jak postępować?
- Miód a cholesterol: pomaga czy wręcz przeciwnie?
- Jakie suplementy brać na cholesterol?
- Jakie słodycze można jeść przy podwyższonym poziomie cholesterolu?
- Jajka a cholesterol: czy jajka podnoszą poziom cholesterolu?
- Homocysteina: czym jest i jakie są jej normy w organizmie?
- Dieta na cholesterol: co jeść, a czego unikać?
- Czym jest cholesterol całkowity i jakie są jego normy?
- Cholesterol LDL: badanie, normy
- Cholesterol HDL: badanie, normy
- Cholesterol a stres: jaki jest między nimi związek?
- Cholesterol a miażdżyca: jaki jest związek między nimi?
- Alkohol a cholesterol: jak wpływa na poziom cholesterolu?