Oczy a cholesterol: co powinno nas zaniepokoić?
Dodano:

11 maja, 2023
12:20

Cholesterol a wzrok

Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko wielu chorób oraz powikłań. W tym znaczeniu jednym z powikłań podwyższonego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest niedrożność tętnicy siatkówki oka, która może prowadzić do pogorszenia wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet do trwałej utraty wzroku. Należy wskazać, że tętnice, które doprowadzają krew do siatkówki, stanowią jedne z najmniejszych w ludzkim ciele. Dlatego też w ich przypadku wystarczy już niewielki zator, czyli mały fragment oderwanej z większego naczynia blaszki miażdżycowej, by spowodować problemy ze wzrokiem. Niedrożność tętnicy w siatkówce można rozpoznać po charakterystycznych objawach. W tym znaczeniu pojawić się może obwódka starcza, czyli nieprzezroczysty, szary lub błękitny pierścień wokół rogówki, a także kępki żółte.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Wysoki cholesterol a pogorszenie wzroku

Objawem wysokiego cholesterolu mogą być problemy ze wzrokiem. Cholesterol bowiem odkładając się w tętnicach blaszek miażdżycowych, może w każdej chwili się oderwać od ściany naczyń krwionośnych i dostać się nimi do siatkówki oka. Kiedy blaszka miażdżycowa dotrze do siatkówki oka, może spowodować uszkodzenie wzroku. Dodatkowo zatkanie tętnicy środkowej oka może być przyczyną nagłego, wyraźnego osłabienia wzroku oraz ubytków polu widzenia. Dlatego też wysoki cholesterol może spowodować nie tylko pogorszenie wzroku, ale może być również przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń wzroku, a nawet całkowitej jego utraty.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy cholesterolu na oczach

Objawem wysokiego cholesterolu mogą być nie tylko problemy ze wzrokiem, ale również charakterystyczne żółte, grudkowe zmiany skórne pojawiające się na powiekach. Kempki żółte, bo tak się nazywają te zmiany, pojawiają się na powiekach w pobliżu kącika wewnętrznego oka. Żółte plamki bardzo często mogą występować symetrycznie i zajmować powierzchnię wszystkich czterech powiek. Należy jednak wskazać, że znacznie częściej kępki żółte pojawiają się na powiekach górnych niż dolnych. Pojawienie się grudkowych zmian skórnych na powiekach wynika bezpośrednio z nadmiernego pochłaniania tłuszczów przez komórki skóry wokół oczu. Warto wskazać, że zmiany te wycinane są chirurgiczne, a ich ponowne wystąpienie wskazuje bezpośrednio na brak zmiany nawyków żywieniowych i utrzymywanie się cholesterolu na wysokim poziomie.

Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób, między innymi miażdżycy. Dlatego też warto regularnie kontrolować poziom cholesterolu całkowitego w organizmie poprzez wykonywanie badań lipidogramu.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Suhr C. L., „How Hypertension and High Cholesterol Harm the Eye”, https://www.reviewofoptometry.com/article/how-hypertension-and-high-cholesterol-harm-the-eye
Udostępnij artykuł:
Aga
16 sierpnia 2023, 17:52
Ja mam cholesterol całkowity 247 i lekarz powiedział że jest ok a notoryczne poszerzenia żył oka i wszyscy leja na to.Ja też.
Monika
21 kwietnia 2024, 0:44
Bole brzucha pod lewym zebrem po srodku miedzy zebrami i kamien na lewej nerce 7mm i juz czerwone oczy colesterol 475
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację