Homocysteina a cholesterol
Dodano:

9 maja, 2023
16:22
Zaktualizowano:

9 maja, 2023
16:51

Homocysteina a cholesterol

Homocysteina jest aminokwasem, który wykazuje niekorzystne działanie na naczynia krwionośne człowieka. Okazuje się bowiem, że wysoki poziom homocysteiny zaburza funkcje śródbłonka, a dodatkowo nasila aktywacja procesów zakrzepowych w naczyniach krwionośnych.

Wysoki cholesterol zazwyczaj dotyczy frakcji LDL, czyli złego cholesterolu. Cholesterol o niskiej gęstości – LDL odkłada się w drobnych uszkodzeniach naczyń tętniczych. Powoduje w ten sposób zwężanie się naczyń krwionośnych, uniemożliwiając przepływ krwi. Z tego względu cholesterol frakcji LDL uznaje się za jeden z głównych przyczyn powstawania miażdżycy (cholesterol a miażdżyca)

Należy zatem wskazać, że podwyższone stężenie homocysteiny we krwi przyczynia się do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co z kolei ułatwia osadzanie się w ich nabłonku blaszek cholesterolu. W wyniku tego procesu dochodzi do postępującego zwężenia się naczyń krwionośnych, co w znacznym stopniu utrudnia przepływ krwi. W przypadku, kiedy nagromadzona w nabłonku naczynia krwionośnego blaszka miażdżycową pęknie, tworzy się skrzeplina, która może być bezpośrednią przyczyną zawału serca czy udaru mózgu.

Wysokie stężenie homocysteiny i cholesterolu we krwi możne w znacznym stopniu przyczynić się do powstania zmian miażdżycowych. Z tego względu niezwykle istotne jest regularne wykonywanie badań i ocena stężenia homocysteiny oraz wykonywanie lipidogramu, czyli badanie cholesterolu całkowitego, by określić ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Solnica B., „Homocysteina”, Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019
  2. Szostak W.B., Szostak-Węgierek D., Cybulska B., „Historia badań nad miażdżycą”, Wyd. I. ITEM Publishing. Warszawa 2016
  3. Beręsewicz A., Skierczyńska A., „Miażdżyca – choroba całego życia i całej populacji krajów cywilizacji zachodniej”, Choroby Serca i Naczyń, 2006, tom 3, nr 1
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację