Miód a cholesterol: pomaga czy wręcz przeciwnie?
Dodano:

14 marca, 2023
12:17
Zaktualizowano:

11 maja, 2023
12:23

Czy miód podnosi, czy obniża cholesterol?

Miód to naturalny produkt, który posiada wiele właściwości, które wykorzystywane są w medycynie ludowej. Okazuje się, że miód ma również korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, gdyż może mieć wpływ na obniżenie wysokiego cholesterolu we krwi. Jak wykazują badania, miód może mieć korzystny wpływ na unormowanie cholesterolu, gdyż dzięki zawartości związków fenolowych, wpływa na poprawę profilu lipidowego. Przypuszcza się, że związki te mogą wpływać na rozszerzenie naczyń wieńcowych, a przez to zapobiegać zakrzepom krwi oraz uniemożliwiać utlenianie cholesterolu LDL. Co więcej, badania również wykazują, że dieta zawierająca miód może wpłynąć również na wzrost stężenia dobrego cholesterolu – HDL. Dlatego też osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu mogą, a nawet powinny włączyć do swojej diety miód.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jaki miód na cholesterol jest najlepszy?

Chcąc korzystać z prozdrowotnych właściwości miodu, należy wybierać miód surowy, a nie produkty miodowe, które są często pasteryzowane. Badania wskazują, że najlepszym wyborem na cholesterol są miody jednokwiatowe z koniczyny i robinii, które nie tylko poniżają poziom cholesterolu LDL oraz cholesterolu całkowitego, ale również trójglicerydy na czczo. Dodatkowo w celu profilaktyki chorób sercowo naczyniowych wskazane jest również spożywanie miodu gryczanego. Należy wskazać, że miód najlepiej dodawać do potraw na zimno. Miód można dodawać do wody i spożywać w formie napoju z dodatkiem cynamonu, cytryny, czosnku czy imbiru, dzięki czemu wzmocnione będzie jego działanie prozdrowotne.

Podwyższony cholesterol jest niebezpieczny dla zdrowia, a jednym z najskuteczniejszych sposobów jego zbicia jest wróżenie odpowiedniej diety na cholesterol. W tym znaczeniu osoby z podwyższonym cholesterolem powinny eliminować z jadłospisu produkty wysokoprzetworzone, niewskazane jest również spożywanie słodyczy. Warto jednak wskazać, że nie ma konieczności eliminowania wszystkich słodyczy. Sprawdź, jakie słodycze można jeść przy cholesterolu, by nie podnieść poziomu LDL.
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Amna A. i in., „Effect of honey on cardiometabolic risk factors: a systematic review and meta-analysis”, „Nutrition Reviews", 16 (11) 2022
  2. Nguyen H.T.L., Panyoyai N., Kasapis S., Pang E., Mantri N., „Honey and Its Role in Relieving Multiple Facets of Atherosclerosis”, Nutrients. 2019 Jan 14;11(1):167
  3. Bąkowska M., Janda K., „Właściwości prozdrowotne wybranych miodów”, Pomeranian J Life Sci 2018;64
  4. Ciborowska H., Rudnicka A., „Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka”, PZWL, 2007
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację