Jakie suplementy brać na cholesterol?
Dodano:

12 marca, 2023
11:57
Zaktualizowano:

11 maja, 2023
11:57

Suplementy na obniżenie cholesterolu: co zawierają?

Wysoki cholesterol jest leczony poprzez zastosowanie odpowiednich leków, które przepisywane są przez lekarza. Lekami pierwszego rzutu w terapii zaburzeń lipidowych są statyny, które pomagają obniżyć poziom „złego cholesterolu” we krwi, który odpowiedzialny jest za rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Podwyższony poziom cholesterolu LDL wpływa również na rozwój miażdżycy (cholesterol a miażdżyca).

Podwyższony cholesterol można skutecznie zbijać preparatami dostępnymi bez recepty. Takie suplementy na cholesterol zawierają składniki, które wpływają na unormowanie stężenia cholesterolu we krwi. Suplementy na cholesterol mogą zawierać w swoim składzie połączenie ekstraktów roślinnych, witamin oraz ziół. Co zatem zawierają suplementy na obniżenie cholesterolu?

Fitosterole to ekstrakty roślinne zapobiegające wchłanianiu części cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, Fitosterole znajdują się nie tylko w składzie suplementów obniżających cholesterol, ale dodawane są również do produktów spożywczych, między innymi do margaryny. Jak wykazują badania, przyjmowanie 2 gramów fitosteroli dziennie pozwala na obniżenie cholesterolu LDL o około 8%. Dla porównania warto wskazać, że statyny stanowiące składnik leków na cholesterol zazwyczaj powodują zmniejszenie frakcji LDL o około 30%.

Len znany jest ze swoich właściwości zdrowotnych oraz wysokiej zawartości błonnika. Dodatkowo len jest źródłem wysokiej jakości białka, potasu, a także ligaony, należące do grupy roślinnych związków określanych jako fitoestrogeny. Lignany pozwalają na zwalczanie chorób, takich jak nowotwory i choroby układu krążenia, w tym również korzystnie w pływają na obniżenie podwyższonego poziomu cholesterolu.

Olej rybi jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Należy wskazać, że kwasy omega-3, choć spełniają w organizmie wiele funkcji, to nie są wytwarzane przez organizm i konieczne jest ich suplementowanie. Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 mogą znacznie obniżyć poziom trójglicerydów we krwi, a dodatkowo wpływają również na poprawę stężenia lipoprotein o wysokiej gęstości, czyli cholesterolu HDL.

Czosnek zawiera aminokwas – alliin, który przekształcany jest w allicynę, czyli substancję hamującą syntezę cholesterolu, dlatego bierze udział w regulacji poziomu lipidów. Należy jednak wskazać, że przeprowadzone badania w tym zakresie wykazały niespójne wyniki. Niemniej jednak czosnek ze względu na wiele korzystnych dla funkcjonowania organizmu właściwości warto suplementować.

Czerwony ryż uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych składników stosowanych w suplementach na cholesterol. Ekstrakt z czerwonego ryżu bowiem obniża poziom cholesterolu. Czerwony ryż zawiera monakolinę, jest substancją chemicznie tożsamą z aktywnym składnikiem lowastatyny, czyli leku na receptę przypisywanego na obniżenie poziomu cholesterolu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie witaminy brać przy wysokim cholesterolu?

Niacyna, czyli witamina z grupy B (B3) stanowi jeden z najskuteczniejszych środków wpływających na podniesienie cholesterolu frakcji HDL, czyli tzw. „dobrego cholesterolu” nawet o 25%, zaś trójglicerydów o 20%, a nawet 50%. Uzyskane efekty uzależnione są od zastosowanej dawki, zazwyczaj jednak konieczne jest przyjmowanie od 1 do 4 g niacyny dziennie.

Witamina B6 stanowi niezbędny koenzym pełniąc istotną funkcję w wielu procesach organizmu. Bierze bowiem udział w metabolizmie aminokwasów, kwasów tłuszczowych, węglowodanów, a także cholesterolu. Suplementacja witaminy B6 poprzez metabolizm cholesterolu może przyczynić się do zbicia jego stężenia we krwi. Korzystne działanie wykazuje również witamina B12, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny.

Witamina E zwiększa tempo rozkładu złego cholesterolu LDL, jednocześnie podnosząc poziom dobrego cholesterolu – HDL. Suplementacja witaminy przyczynia się do zahamowania agregacji płytek krwi, a także zapobiega tworzeniu się zakrzepów oraz pomaga w przywróceniu normalnego rytmu serca. Dlatego też jej suplementacja jest niezwykle istotna w przypadku podwyższonego cholesterolu.

Witamina C bierze udział w wielu przemianach w organizmie, między innymi w przekształcaniu cholesterolu do kwasów żółciowych. Dlatego też suplementacja witaminą C może wpływać na obniżenie poziomu lipidów zarówno u osób zdrowych, jak i ze zdiagnozowanym podwyższonym poziomem cholesterolu, czyli hipercholesterolemią. Należy wskazać, że niedobór kwasu askorbinowego może prowadzić do zaburzenia metabolizmu cholesterolu, a w konsekwencji przyczyniać się do rozwoju miażdżycy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Naturalne suplementy na cholesterol

Suplementy na cholesterol dostępne bez recepty są preparatami, które można stosować pomocniczo w walce z wysokim cholesterolem. Skład suplementów opiera się na bezpiecznych i znanych składnikach, dlatego też ich stosowanie jest bezpieczne. Niemniej jednak niezależnie od tego, czy przyjmowane są witaminy, czy też naturalne suplementy na cholesterol należy zachować ostrożność i nie przekraczać zalecanych przez producenta ilości. Dodatkowo przed zastosowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zaburzona gospodarka lipidowa wiąże się z podwyższonym cholesterolem i stężeniem trójglicerydów, co z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy czy udaru mózgu. Dlatego też problemu pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Z tego względu osoby z zaburzoną gospodarką lipidową powinny systematycznie kontrolować stężenie cholesterolu całkowitego we krwi i znajdować się pod opieką lekarza. Należy bowiem wskazać, że warunkiem unormowania poziomu cholesterolu we krwi jest połączenie odpowiednio zbilansowanej diety na cholesterol i aktywności fizycznej ze stosowaniem właściwych środków farmakologicznych.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Cicero AFG, Fogacci F, Banach M. Red Yeast Rice for Hypercholesterolemia. Methodist Debakey Cardiovasc J. 2019;15(3):192-199. doi:10.14797/mdcj-15-3-192
  2. Kuźnicki D., „Antyoksydanty i środki obniżające poziom cholesterolu zawarte w surowcach roślinnych wykazujące działanie przeciwmiażdżycowe”, Postępy Fitoterapii 2006, 4
  3. Grotto D., „101 produktów dla zdrowia i życia”, przeł. Olejnik D., wyd. Vesper, Poznań 20103
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację