Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Jakie suplementy brać na cholesterol?

Wysoki poziom cholesterolu we krwi zazwyczaj związany jest z niewłaściwym sposobem odżywiania oraz brakiem aktywności fizycznej. Chociaż cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to utrzymujący się przez dłuższy czas podwyższony poziom lipidów we krwi może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Konieczne jest wówczas wdrożenia właściwego leczenia. Dostępne leki oraz suplementy na obniżenie cholesterolu umożliwiają nie tylko zredukowanie jego stężenia we krwi, ale dodatkowo wspierają również prawidłową pracę układu krążenia. Pojawiają się zatem pytania, jakie suplementy stosować na obniżenie cholesterolu? Jakie witaminy brać przy wysokim cholesterolu? Wyjaśniamy, jakie suplementy będą pomocne na zbicie zbyt wysokiego cholesterolu.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Suplementy na obniżenie cholesterolu: co zawierają?

Wysoki cholesterol jest leczony poprzez zastosowanie odpowiednich leków, które przepisywane są przez lekarza. Lekami pierwszego rzutu w terapii zaburzeń lipidowych są statyny, które pomagają obniżyć poziom „złego cholesterolu” we krwi, który odpowiedzialny jest za rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Podwyższony poziom cholesterolu LDL wpływa również na rozwój miażdżycy (cholesterol a miażdżyca).

Podwyższony cholesterol można skutecznie zbijać preparatami dostępnymi bez recepty. Takie suplementy na cholesterol zawierają składniki, które wpływają na unormowanie stężenia cholesterolu we krwi. Suplementy na cholesterol mogą zawierać w swoim składzie połączenie ekstraktów roślinnych, witamin oraz ziół. Co zatem zawierają suplementy na obniżenie cholesterolu?

Fitosterole to ekstrakty roślinne zapobiegające wchłanianiu części cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, Fitosterole znajdują się nie tylko w składzie suplementów obniżających cholesterol, ale dodawane są również do produktów spożywczych, między innymi do margaryny. Jak wykazują badania, przyjmowanie 2 gramów fitosteroli dziennie pozwala na obniżenie cholesterolu LDL o około 8%. Dla porównania warto wskazać, że statyny stanowiące składnik leków na cholesterol zazwyczaj powodują zmniejszenie frakcji LDL o około 30%.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Len znany jest ze swoich właściwości zdrowotnych oraz wysokiej zawartości błonnika. Dodatkowo len jest źródłem wysokiej jakości białka, potasu, a także ligaony, należące do grupy roślinnych związków określanych jako fitoestrogeny. Lignany pozwalają na zwalczanie chorób, takich jak nowotwory i choroby układu krążenia, w tym również korzystnie w pływają na obniżenie podwyższonego poziomu cholesterolu.

Olej rybi jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Należy wskazać, że kwasy omega-3, choć spełniają w organizmie wiele funkcji, to nie są wytwarzane przez organizm i konieczne jest ich suplementowanie. Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 mogą znacznie obniżyć poziom trójglicerydów we krwi, a dodatkowo wpływają również na poprawę stężenia lipoprotein o wysokiej gęstości, czyli cholesterolu HDL.

Czosnek zawiera aminokwas – alliin, który przekształcany jest w allicynę, czyli substancję hamującą syntezę cholesterolu, dlatego bierze udział w regulacji poziomu lipidów. Należy jednak wskazać, że przeprowadzone badania w tym zakresie wykazały niespójne wyniki. Niemniej jednak czosnek ze względu na wiele korzystnych dla funkcjonowania organizmu właściwości warto suplementować.

Czerwony ryż uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych składników stosowanych w suplementach na cholesterol. Ekstrakt z czerwonego ryżu bowiem obniża poziom cholesterolu. Czerwony ryż zawiera monakolinę, jest substancją chemicznie tożsamą z aktywnym składnikiem lowastatyny, czyli leku na receptę przypisywanego na obniżenie poziomu cholesterolu.

Jakie witaminy brać przy wysokim cholesterolu?

Niacyna, czyli witamina z grupy B (B3) stanowi jeden z najskuteczniejszych środków wpływających na podniesienie cholesterolu frakcji HDL, czyli tzw. „dobrego cholesterolu” nawet o 25%, zaś trójglicerydów o 20%, a nawet 50%. Uzyskane efekty uzależnione są od zastosowanej dawki, zazwyczaj jednak konieczne jest przyjmowanie od 1 do 4 g niacyny dziennie.

Witamina B6 stanowi niezbędny koenzym pełniąc istotną funkcję w wielu procesach organizmu. Bierze bowiem udział w metabolizmie aminokwasów, kwasów tłuszczowych, węglowodanów, a także cholesterolu. Suplementacja witaminy B6 poprzez metabolizm cholesterolu może przyczynić się do zbicia jego stężenia we krwi. Korzystne działanie wykazuje również witamina B12, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny.

Witamina E zwiększa tempo rozkładu złego cholesterolu LDL, jednocześnie podnosząc poziom dobrego cholesterolu – HDL. Suplementacja witaminy przyczynia się do zahamowania agregacji płytek krwi, a także zapobiega tworzeniu się zakrzepów oraz pomaga w przywróceniu normalnego rytmu serca. Dlatego też jej suplementacja jest niezwykle istotna w przypadku podwyższonego cholesterolu.

Witamina C bierze udział w wielu przemianach w organizmie, między innymi w przekształcaniu cholesterolu do kwasów żółciowych. Dlatego też suplementacja witaminą C może wpływać na obniżenie poziomu lipidów zarówno u osób zdrowych, jak i ze zdiagnozowanym podwyższonym poziomem cholesterolu, czyli hipercholesterolemią. Należy wskazać, że niedobór kwasu askorbinowego może prowadzić do zaburzenia metabolizmu cholesterolu, a w konsekwencji przyczyniać się do rozwoju miażdżycy.

Naturalne suplementy na cholesterol

Suplementy na cholesterol dostępne bez recepty są preparatami, które można stosować pomocniczo w walce z wysokim cholesterolem. Skład suplementów opiera się na bezpiecznych i znanych składnikach, dlatego też ich stosowanie jest bezpieczne. Niemniej jednak niezależnie od tego, czy przyjmowane są witaminy, czy też naturalne suplementy na cholesterol należy zachować ostrożność i nie przekraczać zalecanych przez producenta ilości. Dodatkowo przed zastosowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zaburzona gospodarka lipidowa wiąże się z podwyższonym cholesterolem i stężeniem trójglicerydów, co z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy czy udaru mózgu. Dlatego też problemu pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Z tego względu osoby z zaburzoną gospodarką lipidową powinny systematycznie kontrolować stężenie cholesterolu całkowitego we krwi i znajdować się pod opieką lekarza. Należy bowiem wskazać, że warunkiem unormowania poziomu cholesterolu we krwi jest połączenie odpowiednio zbilansowanej diety na cholesterol i aktywności fizycznej ze stosowaniem właściwych środków farmakologicznych.

Źródła:
  1. Cicero AFG, Fogacci F, Banach M. Red Yeast Rice for Hypercholesterolemia. Methodist Debakey Cardiovasc J. 2019;15(3):192-199. doi:10.14797/mdcj-15-3-192
  2. Kuźnicki D., „Antyoksydanty i środki obniżające poziom cholesterolu zawarte w surowcach roślinnych wykazujące działanie przeciwmiażdżycowe”, Postępy Fitoterapii 2006, 4
  3. Grotto D., „101 produktów dla zdrowia i życia”, przeł. Olejnik D., wyd. Vesper, Poznań 20103
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację