Jakie badanie wykaże przebyty zawał serca?
Dodano:

28 kwietnia, 2023
12:45
Zaktualizowano:

25 kwietnia, 2024
22:15

Jak sprawdzić, czy był zawał serca?

Bardzo często choroba wieńcowa daje o sobie znać pod postacią zawału mięśnia sercowego. Ryzyko zawału serca rośnie, jeśli chory jest otyły, ma nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, podwyższony cholesterol i pali papierosy. Jednak jak pokazuje praktyka lekarska, część pacjentów nie ma zupełnie świadomości, że można przejść zawał serca i w ogóle o tym nie wiedzieć. Tak więc, jak sprawdzić, czy przeszło się zawał serca? Oto charakterystyczne objawy tego groźnego stanu kardiologicznego:

 • kłucie w klatce piersiowej,
 • pieczenie w okolicy mostka,
 • silny ból w klatce piersiowej (trwa dłużej, niż 15 minut),
 • duszności, 
 • nudności i wymioty,
 • zimne poty,
 • bladość skóry,
 • uczucie lęku,
 • ogólne osłabienie,
 • drętwienie kończyn,
 • zgaga,
 • zawroty głowy,
 • przyspieszone tętno.

Warto mieć świadomość, że nie każdy zawał serca przebiega w ten sam sposób. Należy tutaj wspomnieć o niemym zawale (nazywanym też cichym zawałem), który nie daje oczywistych objawów i jego symptomy często bywają mylące. Wielu pacjentów myli niemy zawał (który np. powoduje osłabienie, mdłości) z przemęczeniem, zatruciem pokarmowym, nerwicą lub zwykłą migreną - bagatelizując ten niebezpieczny dla zdrowia i życia stan.Jakie badanie wykaże zawał serca?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy echo serca wykaże przebyty zawał?

Przebyty zawał mięśnia sercowego wykaże echo serca. Badanie echokardiograficzne pozwala na ocenę kurczliwości mięśnia sercowego. To jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych używanych w pracy lekarza kardiologa obok badania EKG. Echo serca jest bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Badanie to trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. U chorych po przebytym zawale często wykonuje się też rezonans magnetyczny serca (MR), który pozwala zidentyfikować uszkodzenia mięśnia sercowego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy EKG wykaże zawał serca?

Część pacjentów z problemami kardiologicznymi jest ciekawych, czy EKG wykaże przebyty zawał serca. Jeśli doszło do trwałego uszkodzenia serca i zawał jest rozległy, lekarz zauważy charakterystyczne zmiany (odchylenia krzywej od normy) w badaniu elektrokardiograficznym. Natomiast należy zaznaczyć, iż jeżeli badanie EKG zostanie przeprowadzone po incydencie zawału - nie zawsze wykaże, że pacjent go przeszedł!

Jakie badanie krwi przy zawale serca?

Wiele osób zastanawia się, jakie badanie krwi w kierunku zawału serca warto wykonać. Szybką diagnostykę przebytego w niedalekiej przeszłości zawału umożliwia oznaczenie stężenia troponiny we krwi. Troponiny to białka, które pełnią ważną funkcję w procesie skurczu mięśni poprzecznie prążkowanych i mięśnia sercowego. Jaki wynik badania krwi może wykazać zawał mięśnia sercowego? Wzrost stężenia troponiny T powyżej 99. percentyla. W diagnostyce zawału powinno się wykonać 3 pomiary troponiny: od razu po przyjęciu pacjenta na oddział, po 6-12 godzinach od wystąpienia objawów, po kolejnych 12-24 godzinach. Zwykle lekarza zaleca też wykonanie morfologii i krwi i zbadanie kreatyniny.

Niestety wciąż wielu chorych bagatelizuje objawy, które mogą świadczyć o poważnych problemach z sercem. Jeśli podejrzewasz u siebie zawał serca, a wymienione w artykule objawy utrzymują się od co najmniej 20 minut - nie zwlekaj, przyjmij pozycję półsiedzącą i dzwoń po pogotowie ratunkowe (nr alarmowy 112 lub 999). Dyspozytor medyczny udzieli Ci wskazówek odnośnie postępowania aż do przyjazdu zespołu ratowniczego.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/badania/62337,jakie-badania-wykonuje-sie-w-celu-rozpoznania-zawalu-serca
 2. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zawal/171290,diagnostyka-zawalu-serca
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację