Jakie badanie wykaże przebyty zawał serca?

Szybka diagnostyka zawału mięśnia sercowego zwiększa szanse na wyleczenie chorego i powrót do pełnej sprawności. Jesteś ciekawy, jak sprawdzić, czy miało się atak serca? Pomyśl o profilaktyce już dziś, szczególnie jeśli jesteś rodzinnie obciążony chorobami układu krążenia. Zadbaj o zdrowie i sprawdź, jakie badanie wykaże przebyty zawał serca.

Jakie badanie wykaże przebyty zawał serca?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak sprawdzić, czy był zawał serca?

Bardzo często choroba wieńcowa daje o sobie znać pod postacią zawału mięśnia sercowego. Ryzyko zawału serca rośnie, jeśli chory jest otyły, ma nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, podwyższony cholesterol i pali papierosy. Jednak jak pokazuje praktyka lekarska, część pacjentów nie ma zupełnie świadomości, że można przejść zawał serca i w ogóle o tym nie wiedzieć. Tak więc, jak sprawdzić, czy przeszło się zawał serca? Oto charakterystyczne objawy tego groźnego stanu kardiologicznego:

 • kłucie w klatce piersiowej,
 • pieczenie w okolicy mostka,
 • silny ból w klatce piersiowej (trwa dłużej, niż 15 minut),
 • duszności, 
 • nudności i wymioty,
 • zimne poty,
 • bladość skóry,
 • uczucie lęku,
 • ogólne osłabienie,
 • drętwienie kończyn,
 • zgaga,
 • zawroty głowy,
 • przyspieszone tętno.

Warto mieć świadomość, że nie każdy zawał serca przebiega w ten sam sposób. Należy tutaj wspomnieć o niemym zawale (nazywanym też cichym zawałem), który nie daje oczywistych objawów i jego symptomy często bywają mylące. Wielu pacjentów myli niemy zawał (który np. powoduje osłabienie, mdłości) z przemęczeniem, zatruciem pokarmowym, nerwicą lub zwykłą migreną - bagatelizując ten niebezpieczny dla zdrowia i życia stan.Jakie badanie wykaże zawał serca?

Czy echo serca wykaże przebyty zawał?

Przebyty zawał mięśnia sercowego wykaże echo serca. Badanie echokardiograficzne pozwala na ocenę kurczliwości mięśnia sercowego. To jedno z najważniejszych narzędzi diagnostycznych używanych w pracy lekarza kardiologa obok badania EKG. Echo serca jest bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Badanie to trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. U chorych po przebytym zawale często wykonuje się też rezonans magnetyczny serca (MR), który pozwala zidentyfikować uszkodzenia mięśnia sercowego.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 69,00 zł

Czy EKG wykaże zawał serca?

Część pacjentów z problemami kardiologicznymi jest ciekawych, czy EKG wykaże przebyty zawał serca. Jeśli doszło do trwałego uszkodzenia serca i zawał jest rozległy, lekarz zauważy charakterystyczne zmiany (odchylenia krzywej od normy) w badaniu elektrokardiograficznym. Natomiast należy zaznaczyć, iż jeżeli badanie EKG zostanie przeprowadzone po incydencie zawału - nie zawsze wykaże, że pacjent go przeszedł!

Jakie badanie krwi przy zawale serca?

Wiele osób zastanawia się, jakie badanie krwi w kierunku zawału serca warto wykonać. Szybką diagnostykę przebytego w niedalekiej przeszłości zawału umożliwia oznaczenie stężenia troponiny we krwi. Troponiny to białka, które pełnią ważną funkcję w procesie skurczu mięśni poprzecznie prążkowanych i mięśnia sercowego. Jaki wynik badania krwi może wykazać zawał mięśnia sercowego? Wzrost stężenia troponiny T powyżej 99. percentyla. W diagnostyce zawału powinno się wykonać 3 pomiary troponiny: od razu po przyjęciu pacjenta na oddział, po 6-12 godzinach od wystąpienia objawów, po kolejnych 12-24 godzinach. Zwykle lekarza zaleca też wykonanie morfologii i krwi i zbadanie kreatyniny.

Niestety wciąż wielu chorych bagatelizuje objawy, które mogą świadczyć o poważnych problemach z sercem. Jeśli podejrzewasz u siebie zawał serca, a wymienione w artykule objawy utrzymują się od co najmniej 20 minut - nie zwlekaj, przyjmij pozycję półsiedzącą i dzwoń po pogotowie ratunkowe (nr alarmowy 112 lub 999). Dyspozytor medyczny udzieli Ci wskazówek odnośnie postępowania aż do przyjazdu zespołu ratowniczego.

Źródła:
 1. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/badania/62337,jakie-badania-wykonuje-sie-w-celu-rozpoznania-zawalu-serca
 2. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zawal/171290,diagnostyka-zawalu-serca
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 69,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Dodawanie leku do recepty...
Loading...