Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Jajka a cholesterol: czy jajka podnoszą poziom cholesterolu?

Opinie dotyczące jajek w diecie są zróżnicowane. Dietetycy przestrzegają przed jedzeniem jajek ze względu na obecność w żółtku cholesterolu, z kolei naukowcy udowadniają, że są one źródłem cennych witamin, minerałów i składników odżywczych. Dlatego też to, czy włączenie jajek do diety jest zdrowe, dla wielu osób wciąż jest niejednoznaczne. Pojawiają się zatem pytania, czy jajka mają dużo cholesterolu? Ile cholesterolu ma jajko? Czy jajka podwyższają cholesterol? Czy cholesterol z jajek jest szkodliwy?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy jajko ma cholesterol? 

Jajko jest produktem spożywczym pochodzenia odzwierzęcego, który stanowi bogate źródło wielu substancji odżywczych. Co więcej, jajka zawierają cholesterol, w 100 gramach jajek znajduje się około 373 mg cholesterolu. Oznacza to, że jedno duże jajko może zawierać około 186 mg cholesterolu. Co ważne jednak, cholesterol obecny jest w żółtku, a nie w białku jajka. Niemniej jednak należy wskazać, że nie jest to duża ilość w porównaniu z endogenną produkcją tego lipidu. Jajka stanowią istotny i zdrowy element dobrze zbilansowanej diety, a korzyści włączenia ich do jadłospisu znacznie przewyższają minusy. 

Czy jajka podnoszą cholesterol? 

Jajka przez wiele lat posądzane były o podwyższanie poziomu cholesterolu we krwi, ale czy słusznie? W 100 gramach jajek – jak wskazano – znajduje się 373 mg cholesterolu, ale badania potwierdzają, że nie ma on znaczącego wpływu na poziom cholesterolu we krwi. Niemniej jednak kluczowa jest ilość spożywanych jaj. O ile spożywanie 2-3 jaj dziennie ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu, o tyle większe ilości tego produktu w diecie mogą wpłynąć na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi.

Spożycie jajek jest różne w poszczególnych krajach, co jest wynikiem przede wszystkim zwyczajów żywieniowych. W Europie tygodniowo spożywa się około 3,5 jajka dziennie. Taka ilość jajek nie wpłynie negatywnie na poziom cholesterolu w organizmie. 

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez jajek – jajecznicy, jajek na miękko czy po wiedeńsku. Co więcej, jajka są niezbędnym składnikiem wielu produktów spożywczych – pieczywa, wypieków, makaronów czy deserów. Należy zatem wskazać, że zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia dopuszczalne jest spożywanie do 10 jaj tygodniowo – taka ilość z pewnością nie spowoduje podwyższenia cholesterolu. 

Czy można jeść jajka przy wysokim cholesterolu? 

Wiele osób z podwyższonym i wysokim poziomem cholesterolu we krwi bądź chorobami układu sercowo-naczyniowego zastanawia się, czy jajka stanowią bezpieczny element diety. Czy przy wysokim poziomu cholesterolu można zatem jeść jajka? Badania wskazują, że spożywanie jajek jest bezpieczne dla osób z podwyższonym i wysokim cholesterolem. Oznacza to, że w diecie na cholesterol mogą znajdować się jajka. Niemniej jednak osoby z podwyższonym cholesterolem powinny zachować umiar w ich spożywaniu. 

Osoby z podwyższonym cholesterolem powinny wdrożyć zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę, obfitującą w warzywa i owoce. W jadłospisie należy ograniczyć ilość produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, by zastąpić je tłuszczami roślinnymi. Dotyczy to również słodyczy przy cholesterolu, a także alkoholu – produkty te powinny być znacznie ograniczone. U osób z podwyższonym i wysokim cholesterolem istotne jest również regularne wykonywanie badań cholesterolu.

Źródła:
  1. Choi Y. i in., "Egg consumption and coronary artery calcification in asymptomatic men and women”, „Atherosclerosis"2015, 241, 2, 305–312
  2. Parol D., Mamcarz A., „Diety roślinne w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego” 2015, „Folia Cardiologica", 10, 2
  3. Parol D., Śliż D., „Czy znamy odpowiedź na pytanie o związek między spożyciem jaj a rozwojem zmian miażdżycowych?”, Kardioprofil 2016, 14, 1
  4. Qin C., Lu J., Guo Y, et. al. : Associations of egg consumption with cardiovascular disease in a cohort study of 0,5 million Chinese adults. Heart 2018, 104, 21
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację