Jajka a cholesterol: czy jajka podnoszą poziom cholesterolu?
Dodano:

10 marca, 2023
11:46
Zaktualizowano:

4 marca, 2024
18:48

Czy jajko ma cholesterol? 

Jajko jest produktem spożywczym pochodzenia odzwierzęcego, który stanowi bogate źródło wielu substancji odżywczych. Co więcej, jajka zawierają cholesterol, w 100 gramach jajek znajduje się około 373 mg cholesterolu. Oznacza to, że jedno duże jajko może zawierać około 186 mg cholesterolu. Co ważne jednak, cholesterol obecny jest w żółtku, a nie w białku jajka. Niemniej jednak należy wskazać, że nie jest to duża ilość w porównaniu z endogenną produkcją tego lipidu. Jajka stanowią istotny i zdrowy element dobrze zbilansowanej diety, a korzyści włączenia ich do jadłospisu znacznie przewyższają minusy. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy jajka podnoszą cholesterol? 

Jajka przez wiele lat posądzane były o podwyższanie poziomu cholesterolu we krwi, ale czy słusznie? W 100 gramach jajek – jak wskazano – znajduje się 373 mg cholesterolu, ale badania potwierdzają, że nie ma on znaczącego wpływu na poziom cholesterolu we krwi. Niemniej jednak kluczowa jest ilość spożywanych jaj. O ile spożywanie 2-3 jaj dziennie ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu, o tyle większe ilości tego produktu w diecie mogą wpłynąć na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi.

Spożycie jajek jest różne w poszczególnych krajach, co jest wynikiem przede wszystkim zwyczajów żywieniowych. W Europie tygodniowo spożywa się około 3,5 jajka dziennie. Taka ilość jajek nie wpłynie negatywnie na poziom cholesterolu w organizmie. 

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez jajek – jajecznicy, jajek na miękko czy po wiedeńsku. Co więcej, jajka są niezbędnym składnikiem wielu produktów spożywczych – pieczywa, wypieków, makaronów czy deserów. Należy zatem wskazać, że zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia dopuszczalne jest spożywanie do 10 jaj tygodniowo – taka ilość z pewnością nie spowoduje podwyższenia cholesterolu. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy można jeść jajka przy wysokim cholesterolu? 

Wiele osób z podwyższonym i wysokim poziomem cholesterolu we krwi bądź chorobami układu sercowo-naczyniowego zastanawia się, czy jajka stanowią bezpieczny element diety. Czy przy wysokim poziomu cholesterolu można zatem jeść jajka? Badania wskazują, że spożywanie jajek jest bezpieczne dla osób z podwyższonym i wysokim cholesterolem. Oznacza to, że w diecie na cholesterol mogą znajdować się jajka. Niemniej jednak osoby z podwyższonym cholesterolem powinny zachować umiar w ich spożywaniu. 

Osoby z podwyższonym cholesterolem powinny wdrożyć zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę, obfitującą w warzywa i owoce. W jadłospisie należy ograniczyć ilość produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, by zastąpić je tłuszczami roślinnymi. Dotyczy to również słodyczy przy cholesterolu, a także alkoholu – produkty te powinny być znacznie ograniczone. U osób z podwyższonym i wysokim cholesterolem istotne jest również regularne wykonywanie badań cholesterolu.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Choi Y. i in., "Egg consumption and coronary artery calcification in asymptomatic men and women”, „Atherosclerosis"2015, 241, 2, 305–312
  2. Parol D., Mamcarz A., „Diety roślinne w kontekście chorób układu sercowo-naczyniowego” 2015, „Folia Cardiologica", 10, 2
  3. Parol D., Śliż D., „Czy znamy odpowiedź na pytanie o związek między spożyciem jaj a rozwojem zmian miażdżycowych?”, Kardioprofil 2016, 14, 1
  4. Qin C., Lu J., Guo Y, et. al. : Associations of egg consumption with cardiovascular disease in a cohort study of 0,5 million Chinese adults. Heart 2018, 104, 21
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację