Choroba wieńcowa: przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Dodano:

25 kwietnia, 2023
11:26
Zaktualizowano:

26 czerwca, 2023
12:16

Co to jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych o dość zróżnicowanym obrazie klinicznym. Wiele osób jest ciekawych, na czym polega choroba wieńcowa. Otóż schorzenie to rozwija się na skutek zmniejszonego napływu krwi (tj. niedokrwienia mięśnia sercowego spowodowanego zwężeniem tętnic wieńcowych) do serca. Jak wiadomo, krew transportuje do mięśnia sercowego tlen i składniki odżywcze, dlatego jej niedobór upośledza pracę komórek mięśnia sercowego. Jeśli tętnica wieńcowa zamyka się całkowicie, komórki umierają i dochodzi do zawału.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny choroby wieńcowej

Jakie są przyczyny choroby wieńcowej? Jak pokazują statystyki, przy >98% przypadków za rozwój choroby wieńcowej odpowiada miażdżyca tętnic wieńcowych. Blaszki miażdżycowe zbudowane z cholesterolu powodują zwężenie tętnic wieńcowych, co z kolei prowadzi do niedokrwienia mięśnia sercowego. Jeśli tętnica zostanie całkowicie zablokowana, dochodzi od zawału serca. Niestety zawał serca u starszych osób, które często cierpią na inne choroby przewlekłe i mają słabszy organizm, niż młodzi pacjenci - jest jedną z najważniejszych przyczyn zgonów.

Czynniki ryzyka choroby wieńcowej

 • nadciśnienie tętnicze (sprzyja zwiększonemu odkładaniu się blaszki miażdżycowej i może doprowadzić do jej oderwania, co z kolei skutkuje zatorami),
 • nałogowe palenie tytoniu (ma wpływ na stężenie frakcji cholesterolowych LDL i HDL),
 • nadwaga,
 • otyłość brzuszna,
 • cukrzyca,
 • obciążenie genetyczne (przypadki chorób serca w rodzinie),
 • podeszły wiek,
 • płeć męska, 
 • menopauza,
 • przewlekły stres,
 • siedzący tryb życia,
 • ubogoskładnikowa, tłusta dieta,
 • nadużywanie alkoholu,
 • przebyty incydent sercowo-naczyniowy.

Czy choroba wieńcowa może się cofnąć? Jaka jest długość życia pacjentów cierpiących na ChNS? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, chorób współistniejących, prowadzonego trybu życia, wieku.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Choroba wieńcowa - objawy

Jakie są potencjalne objawy choroby wieńcowej? Najbardziej typowym symptomem jest ból w klatce piersiowej, zlokalizowany zwykle za mostkiem, który może mieć charakter dławiący, palący i uciskający. Niejednokrotnie dolegliwości bólowe promieniują do szyi, żuchwy, ramion, czy nadbrzusza. Napady bólów wieńcowych - w zależności od stopnia zaawansowania choroby mogą pojawiać się tylko przy dużym wysiłku, wykonywaniu zwykłych codziennych wysiłków jak np. szybkie wchodzenie po schodach lub przyjmować postać bólów spoczynkowych (zaawansowane stadium).

Na co jeszcze skarżą się pacjenci? U części chorych na chorobę wieńcową występują też:

 • zawroty głowy,
 • ogólne osłabienie, 
 • duszności, 
 • kołatanie serca, 
 • nudności, 
 • uczucie niepokoju. 
 • Diagnostyka choroby wieńcowej

Jeśli chodzi o diagnostykę choroby wieńcowej, rozpoznanie opiera się o szczegółowy wywiad medyczny i szereg badań dodatkowych jak np.: spoczynkowe badanie EKG, które poddaje ocenie rytm pracy serca. Powszechnie wykonuje się też elektrokardiograficzną próbę wysiłkową lub alternatywnie badanie echokardiograficzne przeprowadzane w czasie dożylnego podawania, a pomocniczo - metodę Holtera. Badaniem inwazyjnym jest z kolei koronagrafia, czyli cewnikowanie naczyń wieńcowych, co pozwala specjaliście na ocenę ich drożności.

Choroba wieńcowa - leczenie

Jak wygląda leczenie choroby wieńcowej? Może obejmować metody farmakologiczne, niefarmakologiczne, a w razie konieczności stosuje się metody zabiegowe. By zahamować postęp choroby wieńcowej, pacjent musi ściśle współpracować z lekarzem - m.in. rzucić nałogi (zwłaszcza palenie), wdrożyć dietoterapię oraz regularną aktywność fizyczną. Bardzo ważne jest też zmniejszenie masy ciała, jeśli wskaźnik BMI jest zbyt wysoki. 

Leczenie farmakologiczne choroby wieńcowe polega na przyjmowaniu m.in.:

 • leków rozszerzających naczynia (np. nitraty), 
 • leków obniżających ciśnienie tętnicze (np. sartany, diuretyki),
 • leków zmniejszających częstotliwość rytmu serca (np. beta-blokery),
 • leków hipolipemizujących (np. statyny).

Jeśli chodzi o leczenie zabiegowe, lekarz kardiolog może skorzystać z przezskórnej interwencji wieńcowej lub wybrać drugą technikę tj. pomostowanie tętnic wieńcowych.

Wiedz, że nieleczona choroba wieńcowa może spowodować rozległy zawał serca i w konsekwencji zgon. Zawał serca u kobiet, jak i u mężczyzn wymaga radykalnej zmiany stylu życia, w tym również diety. Kliknij tutaj i dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta po zawale.

Choroba wieńcowa - profilaktyka

Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby wieńcowej? Jeśli masz nadwagę lub chorujesz na otyłość - zgłoś się do dietetyka klinicznego, który pomoże Ci osiągnąć prawidłową masę ciała. W ramach działań zapobiegawczych warto również zadbać o regularną aktywność fizyczną. W trosce o układ krążenia zalecany jest aerobowy wysiłek fizyczny przez minimum 30 minut, 5 dni w tygodniu. Wiedz, że systematyczny wysiłek fizyczny (o umiarkowanym stopniu intensywności) zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych nawet o 20-30%. Jeśli jesteś palaczem, rozsądnym krokiem jest zerwaniem z nałogiem. Wiedz, że palenie tytoniu zwiększa kilkukrotnie zagrożenie chorobą wieńcową!


Zastanawiasz się, jak długo można żyć z chorobą wieńcową? Pamiętaj - diagnoza to nie wyrok! Przy prowadzeniu zdrowego trybu życia i kontrolnych badaniach możesz spowolnić rozwój choroby niedokrwiennej serca i funkcjonować przy zachowaniu dobrego komfortu życia przez długie lata.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca
 2. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/leczenie/77371,zasady-leczenia-choroby-wiencowej
 3. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację