Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Jakie słodycze można jeść przy podwyższonym poziomie cholesterolu?

Zaburzenia profilu lipidowego – podwyższony lub wysoki poziom stężenia cholesterolu w surowicy krwi czy trójglicerydów – dotyczą coraz większej części populacji. Choć cholesterol pełni istotne funkcje w organizmie, to jego zbyt wysoki poziom może być niebezpieczny dla zdrowia, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy też udaru. Dlatego też podwyższony poziom cholesterolu stanowi przesłankę do wdrożenia odpowiedniego leczenia, którego celem będzie unormowanie jego stężenia we krwi. Kluczowym zaleceniem w terapii jest zmiana dotychczasowej diety. Okazuje się, że słodycze stanowią jeden z podstawowych czynników mających wpływ na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Jakie zatem słodycze można jeść przy wysokim cholesterolu?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Słodycze a cholesterol

Czy słodycze mają wpływ na cholesterol? Nie ma żadnych wątpliwości – zdecydowanie tak. Słodycze, przede wszystkim wyroby cukiernicze takie jak: batony i cukierki, ciasta, ciastka i torty, należą do produktów wysoko przetworzonych. Oznacza to, że są one źródłem niezdrowych kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans, które bezpośrednio są jednym z czynników przekładających się na poziom cholesterolu w organizmie. Dlatego też spożywanie słodyczy w dużych ilościach może być jedną z przyczyn wysokiego cholesterolu, szczególnie frakcji LDL, czyli złego cholesterolu. Dodatkowo bardzo często w składzie słodyczy znajduje się olej palmowy, który ma również niekorzystny wpływ na profil lipidowy. Słodycze zawierają również duże ilości cukrów, przyczyniających się do zaburzeń profilu lipidowego poprzez wzrost stężenia trójglicerydów we krwi.

Jakie słodycze można jeść przy wysokim cholesterolu?

Słodyczy nie trzeba jednak całkowicie eliminować przy diecie na cholesterol, konieczne jest jednak odpowiednie ich dobieranie i wybór tych właściwych. Istotny jest skład produktu, dlatego też osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny zastępować wybory czekoladopochodne słodyczami zawierającymi płatki owsiane, orzechy i bakalie czy batony zbożowe. Taki prosty wybór żywieniowy przyczyni się nie tylko do ograniczenia ilości spożywanych kalorii i cukru, ale zdecydowanie pozytywie wpłynie również na gospodarkę tłuszczową organizmu. Należy jednak wskazać, że najlepszym wyborem dla osób z podwyższonym cholesterolem są domowe słodycze. Podczas samodzielnego ich przygotowywanie mamy pełną kontrolę nad składem.

Czekolada a cholesterol

Czekolada należy do jednych z najpopularniejszych słodyczy. Czy jej spożywanie jest wskazane przy podwyższonym poziomie cholesterolu? Mleczna czekolada zdecydowanie nie jest dobrym wyborem, spożywanie jej w większych ilościach może w znacznym stopniu przełożyć się na podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi. Okazuje się jednak, że spożywanie gorzkiej czekolady z wysoką zawartością kakao pozwala na poprawę profilu lipidowego we krwi. Badania wskazują, że spożywanie kakao przyczynia się do wzrostu stężenia cholesterolu frakcji HDL, czyli dobrego cholesterolu i obniżenia frakcji LDL we krwi pacjentów z prawidłowym oraz zaburzonym profilem lipidowym. Dlatego też jedzenie gorzkiej czekolady i kakao może wpływać na polepszenie wyników i osiągnięcie normy cholesterolu we krwi.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Jakie ciasto można jeść przy wysokim cholesterolu?

Gotowe wypieki, desery i inne wyroby cukiernicze nie są dobrym wyborem przy podwyższonym czy wysokim poziomie cholesterolu. Niemniej jednak osoby z wysokim cholesterolem mogą włączyć do diety domowe wypieki, w których znany jest skład, a niebezpieczne dla zdrowia produkty, takie jak cukier czy masło, mogą być zastąpione innymi produktami, które w mniejszym stopniu pływają na poziom cholesterolu we krwi. Istnieje wiele dietetycznych przepisów na wypieki, które są równie smaczne, co zdrowe.

Dieta na wysoki cholesterol zakłada wyeliminowanie wysokoprzetworzonych produktów, ale nie tylko. Okazuje się, że również alkohol wpływa na cholesterol, dlatego napoje wysokoprocentowe należy wyeliminować lub znacząco ograniczyć w diecie.

Źródła:
  1. Jarosz M., „Praktyczny podręcznik dietetyki”, Instytut Żywności i Żywienia, 2010
  2. Cichosz G., Czeczot H., „Kwasy tłuszczowe izomerii trans w diecie człowieka”, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLV, 2012, 2, str. 181-190.
  3. Kochan Z., Karbowska J., Babicz- Zielińska E., „Trans kwasy tłuszczowe w diecie – rola w rozwoju zespołu metabolicznego”, Postepy Hig Med Dosw (online), 2010
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację