Jakie słodycze można jeść przy podwyższonym poziomie cholesterolu?
Dodano:

11 marca, 2023
11:52
Zaktualizowano:

11 maja, 2023
12:05

Słodycze a cholesterol

Czy słodycze mają wpływ na cholesterol? Nie ma żadnych wątpliwości – zdecydowanie tak. Słodycze, przede wszystkim wyroby cukiernicze takie jak: batony i cukierki, ciasta, ciastka i torty, należą do produktów wysoko przetworzonych. Oznacza to, że są one źródłem niezdrowych kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans, które bezpośrednio są jednym z czynników przekładających się na poziom cholesterolu w organizmie. Dlatego też spożywanie słodyczy w dużych ilościach może być jedną z przyczyn wysokiego cholesterolu, szczególnie frakcji LDL, czyli złego cholesterolu. Dodatkowo bardzo często w składzie słodyczy znajduje się olej palmowy, który ma również niekorzystny wpływ na profil lipidowy. Słodycze zawierają również duże ilości cukrów, przyczyniających się do zaburzeń profilu lipidowego poprzez wzrost stężenia trójglicerydów we krwi.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie słodycze można jeść przy wysokim cholesterolu?

Słodyczy nie trzeba jednak całkowicie eliminować przy diecie na cholesterol, konieczne jest jednak odpowiednie ich dobieranie i wybór tych właściwych. Istotny jest skład produktu, dlatego też osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny zastępować wybory czekoladopochodne słodyczami zawierającymi płatki owsiane, orzechy i bakalie czy batony zbożowe. Taki prosty wybór żywieniowy przyczyni się nie tylko do ograniczenia ilości spożywanych kalorii i cukru, ale zdecydowanie pozytywie wpłynie również na gospodarkę tłuszczową organizmu. Należy jednak wskazać, że najlepszym wyborem dla osób z podwyższonym cholesterolem są domowe słodycze. Podczas samodzielnego ich przygotowywanie mamy pełną kontrolę nad składem.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czekolada a cholesterol

Czekolada należy do jednych z najpopularniejszych słodyczy. Czy jej spożywanie jest wskazane przy podwyższonym poziomie cholesterolu? Mleczna czekolada zdecydowanie nie jest dobrym wyborem, spożywanie jej w większych ilościach może w znacznym stopniu przełożyć się na podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi. Okazuje się jednak, że spożywanie gorzkiej czekolady z wysoką zawartością kakao pozwala na poprawę profilu lipidowego we krwi. Badania wskazują, że spożywanie kakao przyczynia się do wzrostu stężenia cholesterolu frakcji HDL, czyli dobrego cholesterolu i obniżenia frakcji LDL we krwi pacjentów z prawidłowym oraz zaburzonym profilem lipidowym. Dlatego też jedzenie gorzkiej czekolady i kakao może wpływać na polepszenie wyników i osiągnięcie normy cholesterolu we krwi.

Jakie ciasto można jeść przy wysokim cholesterolu?

Gotowe wypieki, desery i inne wyroby cukiernicze nie są dobrym wyborem przy podwyższonym czy wysokim poziomie cholesterolu. Niemniej jednak osoby z wysokim cholesterolem mogą włączyć do diety domowe wypieki, w których znany jest skład, a niebezpieczne dla zdrowia produkty, takie jak cukier czy masło, mogą być zastąpione innymi produktami, które w mniejszym stopniu pływają na poziom cholesterolu we krwi. Istnieje wiele dietetycznych przepisów na wypieki, które są równie smaczne, co zdrowe.

Dieta na wysoki cholesterol zakłada wyeliminowanie wysokoprzetworzonych produktów, ale nie tylko. Okazuje się, że również alkohol wpływa na cholesterol, dlatego napoje wysokoprocentowe należy wyeliminować lub znacząco ograniczyć w diecie.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Jarosz M., „Praktyczny podręcznik dietetyki”, Instytut Żywności i Żywienia, 2010
  2. Cichosz G., Czeczot H., „Kwasy tłuszczowe izomerii trans w diecie człowieka”, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLV, 2012, 2, str. 181-190.
  3. Kochan Z., Karbowska J., Babicz- Zielińska E., „Trans kwasy tłuszczowe w diecie – rola w rozwoju zespołu metabolicznego”, Postepy Hig Med Dosw (online), 2010
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację