Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Alkohol a cholesterol: jak wpływa na poziom cholesterolu?

Na wysoki poziom cholesterolu w organizmie wpływ ma wiele czynników. Okazuje się, że za zwiększone stężenie złego cholesterolu odpowiada przede wszystkim brak aktywności i nieodpowiednia dieta, a także używki. Pojawiają się zatem pytania, jaki jest wpływ alkoholu na cholesterol? Czy alkohol podwyższa cholesterol? Czy alkohol obniża cholesterol? Czy piwo ma cholesterol?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy alkohol podnosi cholesterol?

U osób, które regularnie spożywają alkohol, znacznie częściej diagnozowany jest podwyższony, a nawet wysoki cholesterol. Okazuje się bowiem, że regularne spożywanie napojów wysokoprocentowych wiąże się z uzyskaniem wyższych wartości ciśnienia rozkurczowego krwi, glukozy na czczo, a także trójglicerydów oraz cholesterolu frakcji LDL, czyli złego cholesterolu. Należy podkreślić, że podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego we krwi związane jest zazwyczaj z częstą konsumpcją dużych ilości alkoholu. Z tego względu osoby regularnie spożywające alkohol oraz alkoholicy są w znacznie większym stopniu narażeni na ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia oraz miażdżycy, aniżeli osoby spożywające alkohol w małej ilości lub okazjonalnie.

Alkohol zaburza metabolizm lipidów w wątrobie, co skutkuje bezpośrednio alkoholowym stłuszczeniem wątroby, dlatego schorzenie to pojawia się niemal u wszystkich pacjentów, którzy przewlekle spożywają alkohol w nadmiernych ilościach. Dodatkowo osoby nadużywające alkoholu wykazują również wyższy poziom trójglicerydów w osoczu krwi w porównaniu z osobami, które nie piją w ogóle lub spożywają alkohol w niewielkich ilościach. Bezpośrednią tego przyczyną jest hamujące działanie alkoholu na lipazę lipoproteinową. Ponadto alkohol nasila syntezę dużych cząsteczek lipoprotein o bardzo małej gęstości – VLDL. Dlatego też należy podkreślić, że konsumpcja alkoholu w większej ilości wpływa negatywnie na wzrost stężenia cholesterolu LDL we krwi.

Alkohol spożywany w niewielkich ilościach jednak może zwiększać poziom cholesterolu frakcji HDL, czyli dobrego cholesterolu. Alkohol etylowy zwiększa bowiem poziom lipoprotein o dużej gęstości, gdyż hamuje aktywność białka transportującego estry cholesterolu, które przynosi cholesterol z cząsteczek HDL do LDL i VLDL. Dlatego też umiarkowane spożycie alkoholu przyczynia się do wzrostu dobrego cholesterolu w surowicy krwi. Należy zatem wskazać, że spożywanie w niewielkich ilościach niektórych rodzajów alkoholu  może pozytywnie wpływać na organizm.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Czy piwo podnosi cholesterol?

Piwo to popularny napój alkoholowy, którego spożywanie wiąże się zarówno z pozytywnymi i negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Piwo produkowana jest z drożdży, chmielu oraz słodu, dlatego jest źródłem wielu witamin, minerałów i antyoksydantów, dlatego też umiarkowane jego spożycie może wiązać się z pozytywnymi aspektami zdrowotnymi. Niemniej jednak w piwie znajdują się również inne substancje, które mogą wpływać negatywnie na poziom cholesterolu. Choć piwo nie zawiera cholesterolu, to obecne w nim substancje, mogą wpływać na wzrost jego poziomu we krwi. Okazuje się bowiem, że spożycie piwa podnosi poziom trójglicerydów w wyniku działania dwóch substancji – alkoholu i węglowodanów. Wzrost stężenia trójglicerydów wiąże się zatem z wyższym cholesterolem całkowitym

Jakie czerwone wino wybrać na cholesterol?

Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka uzależniony jest od rodzaju napoju wysokoprocentowego, przyjętej dawki, a także od częstotliwości spożywania trunków. Choć panuje ogólna opinia szkodliwości alkoholu, to okazuje się, że spożywanie niektórych trunków w niewielkich ilościach może mieć prozdrowotne właściwości. W tym znaczeniu korzyści zdrowotne przypisuje się konsumpcji czerwonego, wytrawnego wina. Wytrawne, czerwone wino bowiem zawiera związki polifenolowe, które charakteryzują się właściwościami antyoksydacyjnymi, antyzapalnymi i antymiażdżycowymi.

Należy jednak podkreślić, że nawet czerwone, wytrawne wino, które uznawane jest za zdrowe, spożywane w nadmiarze jest szkodliwe dla zdrowia i wpływa destrukcyjnie na wiele narządów.

Picie alkoholu a leki na cholesterol 

Leki i suplementy na obniżenie cholesterolu oraz alkohol to zdecydowanie złe połączenie. Istnieją jednak badania, które wskazują, że spożywanie niewielkich i umiarkowanych ilości alkoholu w przypadku stosowania leków na cholesterol nie wpływa na osłabienie ich skuteczności. Co więcej, niewielkie ilości alkoholu w diecie mogą sprzyjać zwiększeniu stężenia cholesterolu HDL, czyli dobrego cholesterolu u pacjentów przyjmujących simwastatynę. Niemniej jednak należy podkreślić, że spożywanie alkoholu w większych ilościach nie jest wskazane podczas terapii lekami stosowanymi na wysoki i podwyższony cholesterol. Spożywanie większej ilości alkoholu przyczynia się do nadmiernego obciążenia wątroby, co skutkować może jej uszkodzeniem, a także wystąpieniem rabdomiolizy, czyli zespołu objawów z dominującym bólem, osłabieniem i obrzękiem mięśni. 

Choć istnieją przesłanki, które pozwalają twierdzić, że regularne włączenie do diety czerwonego wytrawnego wina może wiązać się z potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi – szczególnie sercowo-naczyniowymi, to konsumpcja napojów wysokoprocentowych powinna być zdecydowanie ograniczona do niskiego lub umiarkowanego, okazjonalnego spożycia. Nadużywanie alkoholu bowiem wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym również podwyższenia stężenia cholesterolu. Należy zatem wskazać, że osoby z wysokim cholesterolem powinny zmienić nawyki żywieniowe. W tym znaczeniu wskazane jest nie tylko zrezygnowanie z picia alkoholu, ale również wdrożenie odpowiedniej diety na cholesterol.
 

Źródła:
  1. You M., Arteel G.E., "Effect of ethanol on lipid metabolism”, J Hepatol. 2019
  2. Huang S., Li J., Shearer G.C., et al., „Longitudinal study of alcohol consumption and HDL concentrations: a community-based study”, Am J Clin Nutr. 2017
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację