Cholesterol a stres: jaki jest między nimi związek?
Dodano:

4 marca, 2023
14:35
Zaktualizowano:

9 maja, 2023
14:47

Czy cholesterol rośnie od stresu?

Liczne badania wskazują, że stres jest czynnikiem, który bezpośrednio przekłada się na wysoki cholesterol we krwi. Należy jednak wskazać, że na cholesterol wpływa wyłącznie długotrwały, przewlekły stres, a nie pojedyncze sytuacje stresowe. Istnieje kilka teorii wyjaśniających, jak stres wpływa na podwyższenie cholesterolu. Naukowcy twierdzą, że organizm wystawiony na długotrwałe działanie stresu zaczyna produkować więcej glukozy oraz kwasów tłuszczowych, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną produkcję cholesterolu LDL przez wątrobę, aby substancje te mogły być transportowane do komórek organizmu. Natomiast zgodnie z innym wytłumaczeniem w wyniku działania długotrwałego stresu organizm niejako traci swoją naturalną zdolność do usuwania nadmiaru złego cholesterolu, co bezpośrednio wpływa na wzrost jego stężenia we krwi.

Przeprowadzone badania wskazują, że organizm wystawiony na działanie długotrwałego stresu wpływa na podwyższenie cholesterolu. Wyniki lipidogramu wykazywały podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego, a także podwyższony poziom złego cholesterolu LDL.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kortyzol a cholesterol

Kortyzol nazywany jest hormonem stresu. Choć pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, ponieważ uwalnia glukozy i kwasy tłuszczowe z wątroby, wpływa na rozpad trójglicerydów, a także odpowiedzialny jest reakcję immunologiczną organizmu oraz łagodzenie stanów zapalnych, to jego nadmiar negatywnie wpływ na zdrowie. Poziom kortyzolu wzrasta w wyniku przewlekłego stresu lub stanu zapalnego wywołanego chorobą.


Należy zatem podkreślić, że stres wpływa na wyniki badań, przyczyniając się do wzrostu stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Z kolei podwyższony znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego osoby z wysokim cholesterolem narażone są na pojawienie się miażdżycy – miażdżyca a cholesterol. Z tego względu przygotowanie do badania lipidogramu obejmuje unikanie sytuacji stresowych.
 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Steptoe A., Brydon L., „Associations between acute lipid stress responses and fasting lipid levels 3 years later”, Health Psychol. 2005 Nov;24(6):601-7
  2. Czaja-Mitura I., Merecz-Kot D., Szymczak W., Bortkiewicz A., „Czynniki ryzyka chorób układu krążenia (CVD) a stres życiowy i zawodowy u policjantów”, Medycyna Pracy 2013;64
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację