Jak zmienić dietę po zawale serca? Zasady żywienia po zawale

Cichy, jak i rozległy zawał serca wiąże się z rehabilitacją kardiologiczną, która obejmuje także leczenie dietetyczne. Zaleceń, które mają na celu zmniejszyć ryzyko wystąpienia ponownego ataku serca, jest naprawdę wiele. Chory nie może się przejadać i powinien dbać o regularne pory posiłków. Masz za sobą zawał mięśnia sercowego i chcesz zmienić styl życia na zdrowszy? Nie wiesz, co jeść po zawale serca, a jakich produktów spożywczych unikać? Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta po zawale serca i wprowadź modyfikacje żywieniowe w dotychczasowych jadłospisie już dziś!

Jak zmienić dietę po zawale serca? Zasady żywienia po zawale
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co jeść po zawale? Dieta śródziemnomorska

Dieta dla osoby po zawale powinna być lekkostrawna, obfitować w świeże i nieprzetworzone produkty spożywcze. W przypadku chorych z nadwagą i otyłością zaleca się wdrożenie diety redukcyjnej, która pozwoli unormować masę ciała. Zaleca się spożywanie 4-6 mniejszych objętościowo posiłków w ciągu dnia, zamiast 2-3 obfitszych dań. W trosce o zdrowie nie powinno się też zbyt późno jeść kolacji, ostatni posiłek powinien zostać spożyty minimum 2 godziny przed snem.

Dietetycy kliniczni uważają, że żywienie po zawale powinno być oparte o założenia diety śródziemnomorskiej, która jest rekomendowana m.in. przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) i jest jedną z najdokładniej przebadanych diet. Warto nadmienić, iż dieta śródziemnomorska nie tylko stanowi ważny element rehabilitacji kardiologicznej po przebytym ataku serca, ale też zmniejsza ryzyko wystąpienia drugiego zawału mięśnia sercowego oraz innych chorób sercowo-naczyniowych. 


Dieta śródziemnomorska zawierająca przede wszystkim produkty roślinne z małym spożyciem tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, mięsa i produktów mięsnych to tzw. złoty standard dietetyczny. Może być też traktowana jako dieta na cholesterol, gdyż stosując się do jej zasad, możemy zmniejszyć stężenie cholesterolu w surowicy krwi. 

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 69,00 zł

Co wolno jeść po zawale serca? Przede wszystkim produkty, takie jak:

 • zielone warzywa liściaste, korzeniowe, strączkowe, 
 • pełnoziarniste produkty zbożowe, 
 • nasiona i orzechy,
 • oleje roślinne (szczególnie oliwa z oliwek),
 • ryby morskie (obfitujące w kwas DHA),
 • sery twarogowe,
 • kefir, 
 • maślankę,
 • mleko,
 • chudy nabiał,
 • owoce (maksymalnie 2 porcje dziennie).

Jakie owoce jeść po zawale serca?

Wielu pacjentów nie wie, jakie owoce można jeść po zawale serca. Do rekomendowanych owoców zaliczamy: śliwki, czarną porzeczkę, wiśnie, grejpfruty, agrest, jagody, maliny. Jakie owoce można jeść po zawale serca poza wymienionymi? By wspomóc pracę układu krwionośnego i serce, warto też jeść w sezonie arbuzy, które wspomagają odpowiednie nawodnienie organizmu. 


Czy można jeść banany po zawale serca? Ze względu na wysoką zawartość cukru banany (podobnie jak winogrona) nie są zalecane pacjentom z problemami kardiologicznymi. Jednak nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu zjemy te owoce, jeśli szczególnie je lubimy.

Jakie ryby jeść po zawale?

Osobom po zawale szczególnie polecane są tłuste ryby morskie, takie jak np.: łosoś, śledź, makrela, halibut, które są znakomitym źródłem kwasów omega-3. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe hamują zlepianie płytek krwi i obniżają stężenie triglicerydów, spowalniając rozwój miażdżycy, której konsekwencją jest m.in. zawał mięśnia sercowego. Jak często jeść ryby? 2-3 w tygodniu, najlepiej wraz z porcją świeżych warzyw skropionych wysokiej jakości oliwą z oliwek.

Czego nie jeść po zawale?

Osoby, które mają nadciśnienie tętnicze i przebyły zawał serca, powinny wyeliminować z diety lub znacznie ograniczyć produkty spożywcze takie jak:

 • słodycze,
 • ciasta i ciasteczka,
 • słodzone napoje gazowane,
 • dania typu instant,
 • fast foody,
 • tłuste wędliny,
 • smalec, masło i słoninę (zamiast tego używać oliwy z oliwek),
 • sól (zamiast soli warto używać do przyrządzanych potraw przypraw ziołowych typu lubczyku, oregano, bazylii i czosnku). Nadmiar soli w diecie może powodować zatrzymanie płynów w organizmie i obrzęki, a przy tym zwiększa ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu).

Bardzo ważna jest także odpowiednia obróbka termiczna potraw. W diecie po zawale serca nie powinno być dań smażonych na głębokim tłuszczu. Zamiast tego lepiej gotować na parze, dusić bez wcześniejszego obsmażania lub piec dania w piekarniku. 

Jeśli chodzi o dietę po zawale a alkohol, dozwolone jest czerwone wino wytrawne w niewielkich ilościach (okazjonalnie lampka do obiadu). Trunek ten zawiera resweratrol - silny przeciwutleniacz, który neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników.

 • kawa a cholesterol

Osoby po zawale, które mają wysoki cholesterol, powinny ograniczyć picie kawy, gdyż napój ten (kawa niefiltrowana z cukrem i śmietanką) sprzyja wzrostowi stężenia cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL we krwi.

Co jeść, żeby nie dostać zawału? Profilaktyka

Dietę śródziemnomorską można stosować także w ramach prewencji pierwotnej, gdyż jak już wspomnieliśmy we wcześniejszym fragmencie artykułu - ten sposób żywienia zmniejsza zapadalność na choroby układu sercowo-naczyniowego. Poza zmianą sposobu odżywiania ważne jest wprowadzenie aktywności fizycznej przynajmniej 3-4 razy w tygodniu i rzucenie palenia, gdyż nałóg ten zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca aż 5-krotnie!

Źródła:
 1. https://dietetycy.org.pl/nawyki-zywieniowe-a-ryzyko-ponownego-zawalu-serca/
 2. https://dietetycy.org.pl/dieta-po-zawale-miesnia-sercowego/
 3. https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-dla-osob-po-zawale-serca/
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 69,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Dodawanie leku do recepty...
Loading...