Homocysteina: czym jest i jakie są jej normy w organizmie?
Dodano:

9 marca, 2023
16:10
Zaktualizowano:

9 maja, 2023
16:10

Co to jest homocysteina?

Homocysteina należy do grupy aminokwasów siarkowych. Powstaje ona w organizmie w wyniku fizjologicznych przemian egzogennego aminokwasu siarkowego – metioniny, odbywających się wewnątrz wszystkich komórek, skąd następnie transportowana jest do srocza krwi. Stężenie homocysteiny w organizmie regulowane jest przez wątrobę z udziałem witamin z grupy B: B6, B9 i B12. Homocysteina odpowiada za prawidłowy rozwój komórek oraz regenerację uszkodzonych tkanek.

Homocysteina stanowi istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu związek chemiczny. Okazuje się jednak, że podniesiony poziom homocysteiny jest szkodliwy dla zdrowia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Wysoki poziom homocysteiny: objawy

O wysokim poziomie homocysteiny w organizmie może świadczyć występowanie takich objawów jak:

  • uczucie zmęczenia i osłabienie, 
  • zawroty głowy, 
  • utrata apetytu, 
  • duszności
  • szybsze bicie serca, 
  • suchość w jamie ustnej,
  • biegunka, 
  • mrowienie.

Wysoki poziom homocysteiny przyczynia się do uszkadzania naczyń i sprzyja tworzeniu się zakrzepów. Dlatego też zbyt wysokie stężenie tego związku we krwi należy obniżyć poprzez suplementację witamin z grupy B.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Niski poziom homocysteiny

Niski poziom homocysteiny, podobnie jak zbyt wysokie stężenie tylko związku we krwi, jest szkodliwe dla zdrowia. Okazuje się bowiem, że niski poziom homocysteiny wiąże się z wystąpieniem schorzeń, między innymi neuropatii obwodowej. Zbyt niski poziom homocysteiny może wpływać na upośledzenie zdolności syntezy glutationu. Należy wskazać, że w przypadku zbyt niskiego poziomu homocysteiny wskazana jest suplementacja metioniną, N-acetylocysteiną i tauryną

Diagnostyka homocysteiny

Oznaczenie homocysteiny stanowi istotny czynnik umożliwiający określenie ryzyka wystąpienia miażdżycy oraz żylnych i tętniczych powikłań zatorowo-zakrzepowych. Należy wskazać, że wysoki poziom homocysteiny stanowi istotny czynnik ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca, miażdżycy czy udaru mózgu. Dlatego też regularne wykonywanie badań umożliwia monitorowanie stężenia homocysteiny we krwi i w przypadku podwyższonego jej stężenia odpowiednio wcześnie wdrożenie odpowiedniego leczenie. Należy wskazać, że poziom homocystiny w osoczu krwi u człowieka nie powinien przekraczać 7–10 mol/l.

Kiedy badać homocysteinę?

Oznaczenie stężenia homocystyiny we krwi wskazane jest przede wszystkim w przypadku osób z wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. W tym znaczeniu wykonywanie badania wskazane jest u osób cierpiących na nadciśnienie, nadwagę, a także chorych na niewydolność nerek, cukrzycę i mających nadwagę. Co więcej, badanie homocysteiny należy wykonywać w przypadku podniesionego poziomu lipidów. Okazuje się bowiem, że istnieje korelacja miedzy homocysteina a cholesterolem, ponieważ oba związki przyczyniają się do wystąpienia miażdżycy.

Przygotowanie do badania homocysteiny

Badanie homocysteiny wykonywane jest z próbki krwi pacjenta, która pobierana jest rano. Na badanie homocysteiny należy stawić się na czczo. Oznacza to, że należy zachować co najmniej 12-godzinną przerwę w przyjmowaniu posiłków. Należy również wskazać, że wpływ na wynik badania może mieć leczenie specyfikami zawierającymi S-adenozylo-metioninę – może to prowadzić do fałszywego zawyżenia wyników.

Badanie homocysteiny: cena

Badanie oznaczające stężenia homocysteiny we krwi można wykonać w cenie od około 40 do nawet 110 złotych. Należy wskazać, że koszt różni się w zależności od placówki oraz miasta, w którym przeprowadzane będzie badanie. Badania warto powtarzać profilaktycznie co roku lub na wskazanie lekarza. Warto również wskazać, że istnieje możliwość wykonania badania homocysteiny na NFZ. Konieczne jest jednak wówczas uzyskanie skierowania od lekarza.

Homocysteina to aminokwas, którego nadmiar w organizmie może być przyczyną miażdżycy, podobnie jak wysoki cholesterol. Dlatego też regularne wykonywanie badań homocysteiny i cholesterolu LDL jest niezwykle istotne do oceny ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Niemniej jednak równie istotne jest wdrożenie odpowiedniej diety. Sprawdź, jaka jest korelacja pomiędzy cholesterolem a homocysteiną.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Solnica B., „Homocysteina”, Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019
  2. Kotyla P., Kucharz E. J., „Homocysteinuria”, Wielka Interna – Reumatologia, wyd. Medical Tribune
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację