Tarczyca a ból głowy: czy jest między nimi zależność?
Dodano:

18 lutego, 2023
18:10
Zaktualizowano:

31 marca, 2023
18:10

Ból głowy a hormony tarczycy

Bóle głowy stanowią częstą dolegliwość, która nierzadko jest objawem wielu chorób. Okazuje się bowiem, że częste bóle głowy mogą wskazywać na choroby tarczycy. Zaburzenia pracy gruczołu powodują zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, co bezpośrednio przyczynia się do występowania częstych bólów głowy. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Niedoczynność tarczycy a bóle głowy

Niedoczynność tarczycy stanowi bardzo częstą chorobę przewlekłą, która, jak wskazują badania, dotyczy nawet 5% osób dorosłych. Zaburzenie pracy gruczołu w postaci niedoczynności tarczycy wiąże się z mniejszą produkcją hormonów tarczycy, co negatywnie przekłada się na pracę wielu narządów. Objawy niedoczynności tarczycy mogą być bardzo różne i wiązać się z występowaniem dolegliwości o różnym nasileniu, co uzależnione jest od poziomu hormonów tarczycy. Poza typowymi dla niedoczynności tarczycy objawami, wystąpić mogą również mniej oczywiste symptomy. W tym znaczeniu, przy niedoczynności tarczycy chorzy często doświadczają bólów głowy. Należy jednak wskazać, że dolegliwości bólowe głowy zazwyczaj mają charakter łagodny i obustronny, niepowiązany z nudnościami. Niemniej jednak u niektórych chorych pojawić się może również ból z tylu głowy. 

Niedoczynność tarczycy wiąże się również z większym ryzykiem wystąpienia migreny i migreny z aurą. Wówczas przy niedoczynności tarczycy chorzy doświadczają silnego, dokuczliwego bólu głowy, który zlokalizowany jest po jednej stronie głowy. Ból głowy opisywany jest jako tępy i pulsujący, zazwyczaj nawraca w ciągu 4-72 godzin. Dokuczliwy ból może być jednak skutecznie łagodzony zastosowaniem leków na migrenę.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nadczynność tarczycy a ból głowy

Choroba gruczołu tarczowego w postaci nadczynności tarczycy może wiązać się z różnymi objawami neurologicznymi. Należy jednak podkreślić, że bóle głowy przy nadczynności tarczycy nie są znamiennymi objawami choroby gruczołu tarczowego. W tym znaczeniu należy podkreślić, że choć bóle głowy mogą pojawiać się u chorych na nadczynność tarczycy, nie są związane z chorą tarczycą. W takich przypadkach należy poszukiwać innej przyczyny częstych bólów głowy.

Bóle głowy po usunięciu tarczycy

Bóle głowy to dolegliwość, która może pojawić się u kobiet po usunięciu tarczycy. Dolegliwości te wiążą się z zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu – mniejszym stężeniem hormonów tarczycy, co wiąże się bezpośrednio z możliwością występowania bólów głowy. Przyczyna dolegliwości jest podobna do bólów głowy podczas menopauzy – wiąże się z niższym stężeniem hormonów w organizmie.

Bóle głowy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, która wpływa na obniżenie jakości codziennego funkcjonowania. Dolegliwości bólowe można jednak doraźnie niwelować poprzez stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, w postaci między innymi salicylanów. Postępowanie takie ma jednak jedynie charakter objawy, dlatego też w celu podjęcia leczenia przyczynowego pozwalającego na zminimalizowanie ilości występujących napadów bólu głowy. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego i ustalenie podłoża dolegliwości.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Kokot F: Endokrynologia. [W:] Kokot F: Choroby wewnętrzne. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2002
  2. Jarząb B: Choroby układu wewnątrzwydzielniczego. [W:] Szczeklik A: Choroby wewnętrzne. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna 2005 Zgliczyński W: Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób podwzgórza i przysadki. Warszawa: Wydawnictwo CMKP 2003
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację