Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Bóle głowy na tle nerwowym: jak sobie pomóc?

Bóle głowy stanowią jedną z powszechniejszych dolegliwości, która może mieć różne podłoże i uwarunkowana może być wieloma czynnikami. W tym znaczeniu bóle głowy mogą być związane z poważnymi schorzeniami neurologicznymi, zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, ale również przeziębieniem. Okazuje się jednak, że bóle głowy są również charakterystycznym symptomem zaburzeń lękowych na tle nerwowym. W tym znaczeniu długotrwały, przewlekły stres wywiąże się z wystąpieniem uciążliwego, napięciowego bólu głowy. Pojawiają się zatem pytanie, jaki wpływ na występowanie bólu głowy mają sytuacje stresowe? Jakie objawy bólu głowy towarzyszom dolegliwościom, które występują na tle nerwowym?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy ból głowy może być na tle nerwowym?

Długotrwały, przewlekły stres może przyczynić się do występowania bólów głowy. Należy jednak wskazać, że dolegliwości bólowe na tle nerwowym mają zazwyczaj charakter napięciowego bólu głowy. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy u większości osób, u których występują dolegliwości bólowe głowy na podłożu nerwicowym doznaje się ich nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu. Zdarzają się również częste bóle głowy spowodowane stresem, które występować mogą nawet 14 dni w miesiącu. Co więcej, bóle głowy na tle nerwowym mogą mieć również charakter przewlekły, wówczas występują ponad 15 dni w miesiącu. Należy również wskazać, że stresujące sytuacje mogą również powodować występowanie krótkich, sekundowych bólów głowy, których zazwyczaj doświadczają osoby starsze.

Objawy bólu głowy na tle nerwowym

Ból głowy na tle nerwowym ma zazwyczaj małe lub średnie nasilenie, dzięki czemu można skutecznie łagodzić go poprzez stosowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Dolegliwości tych najczęściej doświadczają kobiety w wieku 40-50 lat. Charakterystycznymi cechami bólu głowy na tle nerwowym są:

  • odczuwanie tępego, przypominającego ściskanie głowy opaską, bólu,
  • występowanie dolegliwości bólowych zazwyczaj pod koniec dnia,
  • dolegliwościom może towarzyszyć nadwrażliwość na dźwięki i światło, a także zaburzenia snu oraz trudności w koncentracji,
  • ból głowy na tle nerwowym jest to zazwyczaj obustronny, zlokalizowany zwykle w okolicy czoła, skroni i niekiedy potylicy.

Ból głowy z nerwów rzadko ma charakter silnego lub ostrego, a w jego przebiegu nie pojawiają się nudności, co odróżnia go od dolegliwości towarzyszących migrenie głowy. 

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Leczenie bólu głowy na tle nerwowym

Wdrożenie odpowiedniej terapii bólu głowy wiąże się z koniecznością rozpoznania podłoża i charakteru dolegliwości. W tym znaczeniu przeprowadzany jest wnikliwy wywiad lekarski, również z psychologiem, który pomaga w ustaleniu przyczyny. Postawienie odpowiedniej diagnozy umożliwia wdrożenie skutecznej terapii. 

W leczeniu dolegliwości bólowych związanych ze stresem stosowane są leki przeciwbólowe. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że mają one za zadanie doraźnego łagodzenia dolegliwości, a w związku z tym działają objawowo, ale nie likwidują przyczyny problemu. Skuteczne leczenie bólu pojawiającego się na tle nerwowym, nerwicy czy stresu, wiąże się przede wszystkim z koniecznością odnalezienia i wyeliminowania czynnika stresowego, który jest odpowiedzialny za pojawianie się napięciowego bólu głowy. W tym znaczeniu nierzadko konieczne jest holistyczne leczenie uwzględniające nie tylko terapię farmakologiczną, ale również wsparcie psychologiczne. 

Należy zatem wskazać, że w leczeniu bólu głowy, które występuje na tle nerwowym, doraźnie stosowane są leki przeciwbólowe, które stosowane są w leczeniu migreny. Wśród stosowanych leków na migrenę znajdują się między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że medykamenty powinny być dobierane do nasilenia dolegliwości bólowych. Dlatego też terapię przeciwbólową warto oprzeć na drabinie analgetycznej, czyli na schemacie stosowania leków przeciwbólowych do nasilenia bólu. Dodatkowo w przebiegu bólu głowy występującego na tle stresowym stosowane są różne rodzaje technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja, a także masaże i ćwiczenia oddechowe. Należy podkreślić, że przystosowaniu medykamentów należy zachować szczególną ostrożność, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego przedawkowania leków. 

W celu złagodzenia dolegliwości bólowych pojawiających się w sytuacjach stresowych, a także zminimalizowania częstości ich występowania należy również zmodyfikować tryb życia. W tym znaczeniu osoby cierpiące na napięciowe bóle głowy występujące na tle nerwowym powinny zadbać o codzienną dawkę ruchu i aktywności fizycznej. Dodatkowo na poprawę samopoczucia w znaczącym stopniu wpływa również odpowiednia ilość snu oraz zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta. Równie istotne jest zapobieganie odwodnieniu organizmu, dlatego też należy spożywać dziennie około 1,5-2 litrów wody. 

Przewlekły stres może doprowadzić do nerwicy, depresji oraz innych zaburzeń psychicznych. Dlatego też w przypadku zdiagnozowanej nerwicy lub innych schorzeń o podłożu stresowym, którym towarzyszą napięciowe bóle głowy, konieczne może okazać się przyjmowanie leków uspokajających, przeciwlękowych, a także przeciwdepresyjnych. Należy również wskazać, że przy bólach występujących na tle nerwowym skuteczną formą leczenia może okazać się psychoterapia, dostosowana do potrzeb pacjenta.

Szybkie tempo życia, wiele obowiązków, stres i różnego rodzaju problemy sprawiają, że zaburzenia psychiczne w postaci nerwicy, depresji czy lęków, przekładają się bezpośrednio na częstsze bóle głowy na tle nerwowym. Napięciowe bóle głowy stanowią poważny problem społeczny, dlatego też nie należy ich bagatelizować i możliwie najszybciej zgłosić się po specjalistyczną pomoc.

Źródła:
  1. LeDoux J. Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu. Copernicus Center Press, Kraków 2017
  2. Nitsch K., Jabłoński M, Samochowiec J., Kurpisz J. Zaburzenia pod postacią somatyczną: problematyczne zjawisko — problematyczna diagnoza, Psychiatria 2015
  3. Kępiński A. Psychopatologia nerwic. Wydawnictwo Lekarskie PZWL , 1986
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację