Migrena szyjna: jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią poradzić?
Dodano:

16 lutego, 2023
17:51
Zaktualizowano:

31 marca, 2023
17:51

Przyczyny migreny szyjnej

Szyjnopochodnemu bólowi głowy towarzyszą podobne objawy, jak przy migrenie. Niemniej jednak przyczyny migreny głowy i migreny szyjnej są zupełnie inne. Migrena szyjna bowiem spowodowana jest najczęściej dysfunkcjami różnych struktur, które znajdują się w obrębie szyi – mięśni, ścięgien, kręgów szyjnych oraz elementów kostnych. Wśród możliwych przyczyn migreny szyjnej jest zatem choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatia, przykurcze mięśni oraz wypadnięcie jądra miażdżystego jednego z krążków międzykręgowych, które znajdują się w obrębie kręgosłupa szyjnego. Innymi przyczynami mogącymi wywoływać migrenę szyją są:

  • urazy różnego rodzaju, w tym urazy będące skutkiem wypadku komunikacyjnego, podczas którego dochodzi do naprzemiennego zginania i prostowania szyi, upadki, a także nadwyrężenie bądź uszkodzenie znajdujących się w obrębie szyi struktur,
  • ucisk włókien nerwowych, który spowodowany jest przyjmowaniem niewłaściwej postawy, w tym przypadku dolegliwości mogą być związane z wykonywaniem pracy w pozycji siedzącej, nieświadomym garbieniem się czy wysuwaniem podróbka ku przodowi.

Należy również wskazać, że przyczyną pojawienia się migreny szyjnej może być także spanie w niewygodnej pozycji, obciążającej kręgi szyjne.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy migreny szyjnej

Szyjnopochodny ból głowy ma podobne objawy do tych, które towarzyszą migrenie. Dolegliwości zlokalizowane są w okolicy głowy i mają charakter tępego, kłującego i głębokiego bólu, który najczęściej odczuwany jest z tyłu głowy, ale może promieniować również do skroni, oczodołu lub ramienia, ale tylko z jednej strony. Charakterystycznym objawem migreny szyjnej jest to, że ból nasila się w określonej pozycji i ma charakter połowiczy, gdyż występuje jednostronnie. Osoby cierpiące na schorzenie często odczuwają napięcie mięśni szyi oraz karku, uczucie sztywności w obrębie szyj oraz ból innych części ciała – ramienia czy barku. Dolegliwościom bólowym natomiast mogą towarzyszyć również inne objawy. W tym znaczeniu należy wskazać, że dolegliwości przypominają te towarzyszące migrenie z aurą. Szyjnopochodny ból głowy bowiem może objawiać się dodatkowo przez zawroty głowy, zaburzenia widzenia w postaci mroczków przed oczami, nudności i wymioty, szumy w uszach czy nadwrażliwość na niektóre bodźce. Należy wskazać, że objawy dodatkowe zazwyczaj pojawiają się przy nagłym poruszaniu głową. Zdarza się, że migrenie szyjnej towarzyszy dodatkowo kołatanie serca.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ile trwa migrena szyjna?

Szyjnopochodny ból głowy może trwać od kilku godzin, do nawet wielu tygodni czy miesięcy. Najdłużej utrzymuje się ból, który zlokalizowany jest z tylu głowy. Charakter dolegliwości sprawia, że pacjenci poszukują skutecznych sposobów na wyeliminowanie dokuczliwych objawów. Dlatego też często zgłaszają się do lekarzy w celu postawienia diagnozy i przepisania odpowiednich leków, mających na celu złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości.

Domowe sposoby na migrenę szyjną

Domowe leczenie szyjnopochodnego bólu głowy obejmuje przede wszystkim fizjoterapię i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń obciążających mięśnie i stawy szyjne. Wykonywanie ćwiczeń i systematyczna fizjoterapia ma na celu doprowadzenie do relaksacji przeciążonych oraz nadwyrężonych mięśni i innych struktur zlokalizowanych w obrębie szyi, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie częstości występowania napadów migreny szyjnej oraz zmniejszenie natężenia dolegliwości.

Migrena szyjna nierzadko spowodowana jest utrzymywaniem przez dłuższy czas nieprawidłowej postawy ciała – zarówno w domu czy w pracy, jak i podczas snu. Dlatego też domowym sposobem na zapobieganie występowaniu dolegliwości jest unikanie garbienia się, a także spanie w odpowiedniej pozycji.

Jak leczyć migrenę szyjną i jakie leki stosować?

Towarzyszące szyjnopochodnemu bólowi głowy dolegliwości można skutecznie łagodzić poprzez doraźne wykorzystanie leków na migrenę, do których należą między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol czy kwas acetylosalicylowy. Należy jednak wskazać, że leki stosowane przy migrenie szyjnej jedynie łagodzą dolegliwości, ale nie likwidują podłoża problemu. Dlatego też zalecane są inne metody leczenia, których zadaniem jest usunięcie przyczyny dolegliwości. W tym znaczeniu w leczeniu migreny szyjnej wykorzystuje się metodę blokady nerwów, których dysfunkcje przyczyniają się do występowania migreny szyjnej, a także przecinanie pewnych korzeni nerwów rdzeniowych. Natomiast w przypadku, gdy szyjnopochodny ból głowy jest wynikiem ucisku szyjnych włókien nerwowych, zasadne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który polega na dekompresji takich nerwów.

Migrenie, niezależnie od rodzaju i przyczyny, towarzyszą silne dolegliwości bólowe, które zlokalizowane są w obrębie głowy. O ile dolegliwości mogą być skutecznie łagodzone poprzez zastosowanie skutecznych leków przeciwbólowych, o tyle migrena w ciąży jest bardziej problematyczna, ponieważ kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu farmaceutyków. Należy jednak wskazać, że bóle głowy stanowią objaw powszechnie występujący praktycznie w każdym wieku. Należy zatem wskazać, że stosunkowo częstą dolegliwością są bóle głowy w okresie dojrzewania, a dolegliwości bólowe mogą pojawić się również u dzieci.

 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. „Neurologia”, red. naukowa W. Kozubski, Paweł P. Liberski, wyd. PZWL, Warszawa 2014 https://www.naturoterapiawpraktyce.pl/artykul/szyjnopochodny-bol-glowy
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację