Migrena przewlekła: diagnoza, leczenie, skutki
Dodano:

13 lutego, 2023
17:49
Zaktualizowano:

31 marca, 2023
17:49

Czy migrena jest chorobą przewlekłą?

Migrena jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych, która wiąże się z odczuwaniem silnych dolegliwości bólowych. Co więcej, stanowi ona przewlekłą chorobę, która charakteryzuje się występowaniem napadowych, bardzo silnych bólów głowy. Jej wystąpienie wiąże się z pojawieniem się bólu o dużym natężeniu, który ma charakter pulsujący, rozpierający, a także rwący. Bóle migrenowe zazwyczaj pojawiają się po jednej stronie głowy za gałką oczną bądź w okolicy czołowej, na skroniach. Migrena głowy, poza bólem tej części ciała, niekiedy wiąże się również z występowaniem innych objawów w postaci nudności i wymiotów czy nadwrażliwość na światło i dźwięki. Niektóre osoby doświadczać mogą migreny z aurą – wówczas pojawiają się objawy neurologiczne, które mogą występować pod postacią zniekształcenia obrazu, ubytków pola widzenia, czy też zaburzeń czucia. Ponadto migrena z aurą diagnozowana jest, kiedy:

  • wystąpiło co najmniej 5 ataków migreny z aurą lub bez aury,
  • przez co najmniej 8 dni w miesiącu przez 3 miesiące ból spełnia kryteria bólowe migreny lub pacjent uznał dolegliwości za ból migrenowy, a leczenie tryptanem lub ergotaminami okazało się skuteczne,
  • inne rozpoznanie dolegliwości nie tłumaczy występujących objawów.

Migrenowe bóle głowy mają charakter nawracający. Oznacza to, że pojawiają się co jakiś czas, powodując wykluczenie z codziennego funkcjonowania. Niemniej jednak najbardziej upośledzającą funkcjonowanie postacią migreny jest migrena przewlekła, która dotyczy jedynie 1% populacji.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co to jest migrena przewlekła?

Migrena przewlekła, w nomenklaturze medycznej określana również jako migrena transformowana, stanowi powikłanie migreny bez aury. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Bólów Głowy migrena przewlekła diagnozowana jest w sytuacji występowania u chorego bólu głowy, który spełnia kryteria migrenowego bólu głowy przez 15 dni w miesiącu, w czasie nie krótszym niż 3 miesiące i przy braku nadużywania leków. Należy wskazać, że za dzień z bólem uznaje się również sytuacje, w których dolegliwości uśmierzyły szybko zażyte leki na migrenę lub inne środki przeciwbólowe.

Występujące przez co najmniej 15 dni w miesiącu migrenowe bóle głowy znacznie wpływają na pogorszenie jakości życia we wszystkich jego płaszczyznach.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny przewlekłych bólów migrenowych 

Przyczyny migreny przewlekłej, podobnie jak w przypadku klasycznej migreny epizodycznej, nie zostały w pełni wyjaśnione, a w związku tym nie zostały poznane patologiczne zjawiska, które zachodzą w organizmie i odpowiadają za rozwój schorzenia. Niemniej jednak przypuszcza się, że podłoże migreny przewlekłej wiąże się z zespołem wielu zjawisk, wśród których wymienić należy między innymi:

  • okołonaczyniowe procesy zapalne,
  • zaburzenia w przepływie krwi w naczyniach mózgowych,
  • aktywności tak zwanego generatora procesu migrenowego, który znajduje się na obszarze pnia mózgu.

Należy również wskazać, że na migrenę przewlekłą bardziej narażone są osoby, u których migrena występowała w rodzinie. W związku z tym można mówić o dziedziczeniu skłonności do występowania migrenowych bólów głowy.

Leczenie migreny przewlekłej

Migrena przewlekła jest chorobą przewlekłą, której skutki zacznie obniżają jakość codziennego funkcjonowania, a nierzadko przyczyniają się także do wystąpienia depresji czy wycofania z wycia społecznego. Niemniej jednak leczenie migreny przewlekłej niemal nigdy nie kończy się całkowitym wyleczeniem. Można zatem stwierdzić, że przewlekle bóle migrenowe są nieuleczalnym schorzeniem. Celem leczenia zatem jest zmniejszenie liczby ataków bólu co najmniej o połowę. Terapia polega na holistycznym podejściu do problemu. Oznacza to, że stosowane są nie tylko leki na migrenę, które umożliwiają zminimalizowanie nasilenia dolegliwości bólowych. Równocześnie stosowane są metody behawioralne. Obejmują one identyfikację oraz kontrolę czynników, które mogą wywoływać przewlekle bóle migrenowe (na przykład eliminacja niektórych pokarmów), minimalizowane reakcji stresowych, a także regularny tryb życia. Ponadto osoby cierpiące na przewlekłe migreny mogą stosować również inne metody niefarmakologiczne o udowodnionej skuteczności w postaci między innymi akupunktury czy elektrostymulacji.

Leki uśmierzające ból nie różnią się od tych, które stosowane są przy innych typach migren. W tym znaczeniu skutecznymi środkami przeciwbólowymi są niesteroidowe leki przeciwzapalne, tryptany lub ich połączenie. Należy jednak wskazać, że stosowane leki przeciwbólowe należy dobrać do nasilenia dolegliwości. Pomocnym narzędziem jest drabina analgetyczna, na podstawie której można dobrać odpowiednie środki przeciwbólowe do odczuwanych dolegliwości. Dzięki temu pacjenci mogą uniknąć groźnego dla zdrowia i życia przedawkowania leków. 

Bóle głowy stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości, które mogą występować pod różnymi postaciami. W tym znaczeniu wyróżnić można różne odmiany odczuwanych dolegliwości bólowych, m.in. klasterowy ból głowy. Warto wskazać, że różne postaci schorzenia wiążą się z odczuwaniem nieco innego rodzaju bólu, który może dotyczyć różnych części głowy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Varkey E, Cider A, Carlsson J, et al. Exercise as migraine prophylaxis: a randomized study using relaxation and topiramate as controls. Cephalalgia. 2011 Ernst E. Homeopathic prophylaxis of headaches and migraine? A systematic review. J Pain Symptom Manage. 1999 Magalhães E, Menezes C, Cardeal M, et al. Botulinum toxin type A versus amitriptyline for the treatment of chronic daily migraine. Clin Neurol Neurosurg. 2010
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację