Zaburzenia hormonalne a ból głowy: czym jest migrena hormonalna?
Dodano:

17 lutego, 2023
18:13
Zaktualizowano:

31 marca, 2023
18:13

Zaburzenia hormonalne a ból głowy

Migrena jest chorobą, która kojarzona jest głównie z kobietami. Okazuje się bowiem, że migrenowe bóle głowy pojawiają się u płci żeńskiej trzykrotnie częściej. Podłoże migreny u kobiet ma charakter nie tylko społeczny, ale również biologiczny. Jednym z głównych czynników, które mają bezpośredni wpływ na częstość występowania migreny, są wahania hormonów płciowych, które występują w trakcie cyklu menstruacyjnego. 

Skłonność do występowania napadów bólów migrenowych zmienia się na różnych etapach życia kobiety. W tym znaczeniu migrenowe bóle głowy najczęściej występują u kobiet przed ukończeniem 35. roku życia, czyli w momencie największej gotowości rozrodczej kobiety, ale nie jest to jedyna przyczyna migreny w tym okresie. Kobiety w wieku 25-35 lat bardzo często stosują tabletki antykoncepcyjne, które regulują ich rozrodczość, ale również wpływają na wahania poziomu hormonów. Dolegliwości bólowe głowy w tym znaczeniu często pojawiają się po odstawieniu hormonów, kiedy dochodzi do ich znacznego wahania w organizmie i zmian ich stężenia. 

Należy wskazać, że stosunkowo częstą dolegliwością u kobiet jest migrena menstruacyjna, która pojawia się zazwyczaj na dwa dni przed wystąpieniem krwawienia i może trwać do 3. dnia cyklu. Co wiąże się bezpośrednio z wahaniem hormonów w organizmie. Należy również wskazać, że istnieje związek między tarczycą a bólami głowy. W tym znaczeniu zaburzenia w pracy tarczycy wpływają bezpośrednio na wahania hormonów żeńskich w organizmie, co przyczynia się bezpośrednio do hormonalnych bólów głowy.

Migrena zacznie rzadziej występuje u kobiet w wieku menopauzalnym. Bóle głowy w czasie menopauzy mają zazwyczaj inne przyczyny, niezwiązane z hormonami. Częstość występowania migrenowych bólów głowy jest znacznie mniejsza również w trakcie ciąży, kiedy poziom hormonów w organizmie jest ustabilizowany.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy hormonalnego bólu głowy

Hormonalne bóle głowy u kobiet określane są również mianem migreny hormonalnej ze względu na dolegliwości towarzyszące schorzeniu. Bólom głowy o podłożu hormonalnym w tym znaczeniu towarzyszą dolegliwości bólowe zlokalizowane w obszarze głowy, zazwyczaj po jednej stronie. Należy wskazać, że migrena hormonalna zwykle przebiega bez aury, czyli bez ogniskowych objawów neurologicznych, które poprzedzają atak migreny. Zazwyczaj hormonalnym bólom głowy towarzyszą objawy w postaci:

  • problemów z koncentracją,
  • bolesnością mięśni,
  • nadwrażliwości na dźwięki, światło i zapachy,
  • problemów ze snem.

Wśród innych objawów mogących towarzyszyć kobietom w czasie zmian stężenia hormonów, wymienić należy znaczne wahania nastrojów, trądzik, zaburzenia koordynacji, ciągłe zmęczenie, a także zaparcia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie hormonalnych bólów głowy

Migrena hormonalna może być skutecznie leczona poprzez wdrożenie odpowiedniej terapii hormonalnej przez ginekologa lub endokrynologa. Terapia hormonalna w tym znaczeniu umożliwia ustabilizowanie poziomu hormonów, dzięki czemu dotkliwe bóle głowy ustąpią. W doraźnym leczeniu hormonalnych bólów głowy stosować można leki na migrenę w postaci na przykład niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Ponadto istotne jest również unikanie czynników, które mogłyby przyczynić się do spotęgowania objawów. Oznacza to, że kobiety zmagające się z hormonalnymi bólami głowy powinny unikać hałasu oraz intensywnego oświetlenia. Należy jednak wskazać, że wdrożenie właściwego leczenia odpowiednio wcześnie, umożliwia zahamowanie rozwoju migreny i uniknięcie dolegliwych objawów schorzenia.

Bóle głowy stanowią stosunkowo częstą dolegliwość, która dotyczyć może zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dolegliwości bólowe w obszarze głowy mogą mieć jednak różne podłoże w różnych grupach wiekowych. Z tego względu wyróżnić można różne rodzaje bólu głowy, w tym między innymi klasterowy ból głowy. Sprawdź, jak poradzić sobie z napadem ostrego, klasterowego bólu głowy.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Prusiński A, 2010 Leczenie migreny I innych bólów głowy, Termedia 2010, Poznań
  2. M. Artero-Morales, S. González-Rodríguez, A. Ferrer-Montiel. TRP Channels as Potential Targets for Sex-Related Differences in Migraine Pain. Frontiers in Molecular Biosciences, 2018
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację