Menopauza a bóle głowy: jak sobie pomóc?
Dodano:

9 lutego, 2023
17:23
Zaktualizowano:

31 marca, 2023
17:23

Bóle głowy w okresie przekwitania

Bóle głowy towarzyszące kobietom podczas przekwitania stanowią wynik przejściowego rozszerzania się naczyń krwionośnych w głowie. Bóle głowy w okresie menopauzy są uwarunkowane okresowymi, czyli pulsacyjnymi zmianami hormonalnymi związanymi ze stopniowym ustępowaniem aktywności hormonalnej jajników, a także spadkiem poziomu dwóch niezwykle istotnych hormonów – estrogenu i progesteronu. Bóle głowy w okresie przekwitania są częstą dolegliwością. Poza silnymi bólami głowy, występować mogą również napięciowe bóle, które mają charakter uciskający i tępy. Zwykle obejmują one całą głowę lub wybrane miejsca. Zazwyczaj napięciowe bóle głowy pojawiają się wówczas, kiedy kobiety odczuwają silne emocje lub mają niewystarczającą ilość snu. Dodatkowo na powstawanie bólu głowy wpływ mają również wszelkiego rodzaju zmiany atmosferyczne. Niemniej jednak należy wskazać, że napięciowe bóle głowy i bóle głowy rzadko wiążą się z objawami typowymi dla migreny.

Ból głowy przy przekwitaniu u kobiet należy do zespołu objawów, które związane są z menopauzą. Dzieli się je na:
symptomy naczynioruchowe, występujące w postaci bólów głowy, uderzeń gorąca naprzemiennie z uczuciem zimna oraz zaczerwienieniem skóry,
symptomy psychiczne w postaci zaburzeń snu, kłopotów z pamięcią, huśtawką nastrojów oraz często występującymi uczuciami przygnębienia i nadpobudliwości.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Migrenowe bóle głowy a menopauza

Bóle głowy występujące u kobiet w okresie przekwitania i menopauzy mają zazwyczaj charakter migrenowy. Niemniej jednak nasilenie dolegliwości bólowych może być bardzo zróżnicowane. W tym znaczeniu kobiety mogą doświadczać od umiarkowanych do bardzo silnych bólów głowy. Dolegliwościom zazwyczaj towarzyszy nieprzyjemne pulsowanie, które zwykle umiejscowione jest po jednej stronie. Co więcej, bólom głowy w okresie przekwitania towarzyszyć mogą również inne dolegliwości. W tym znaczeniu kobiety w okresie przekwitania i menopauzy doświadczać mogą nadwrażliwości na dźwięki lub światło, zawrotów głowy, a także nudności i wymiotów. Należy również wskazać, że bóle głowy u kobiet przy menopauzie czy przekwitaniu zwykle mają charakter migreny z aurą. W tym znaczeniu przed wystąpieniem milionowego bólu głowy występują objawy w postaci zaburzeń mowy, czucia, a także widzenia. 

Podczas menopauzy i przekwitania kobiety doświadczają częstych bólów głowy, które mogą mieć charakter od lekkiego do silnego. Dolegliwości bólowe w okresie menopauzy związane są ze zmianami stężenia hormonów w organizmie. W tym znaczeniu należy wskazać, że wahania hormonów mogą przyczyniać się do występowania migrenowych bólów głowy. Oznacza to, że istnieje korelacja pomiędzy tarczycą a bólami głowy, gdyż nadczynność czy niedoczynność gruczołu wiąże się z możliwością występowania epizodów migrenowych bólów głowy. Należy jednak wskazać, że niezależnie od przyczyny, która wywołuje migrenowe bóle głowy, dolegliwości jej towarzyszący mogą być skutecznie łagodzone poprzez zastosowanie leków na migrenę. Przy migrenowych bólach głowy skutecznymi medykamentami są niesteroidowe leki przeciwzapalne, natomiast przy nawracających bólach głowy zniwelowanie dolegliwości umożliwi między innymi Solpadeine.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Grady, Deborah. "Management of menopausal symptoms." New England Journal of Medicine
  2. Katzung, Masters, Trevor, „Farmakologia ogólna i kliniczna”, Wydawnictwo Czelej, 2013
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację