Migrena oczna: jak ją zdiagnozować i jak sobie pomóc?
Dodano:

11 lutego, 2023
17:31
Zaktualizowano:

31 marca, 2023
17:31

Czy migrena oczna jest niebezpieczna?

Migrena oczna stanowi przyczynę silnego stresu, szczególnie kiedy występuje po raz pierwszy. Towarzyszące schorzeniu objawy w postaci zaburzeń widzenia lub całkowitej, lecz czasowej utraty wzroku stanowią powód niepokoju u pacjentów. Należy jednak wskazać, że zaburzenia widzenia w czasie migreny najczęściej są tymczasowe i nieszkodliwe dla oka. Niemniej jednak dolegliwości w znaczącym stopniu wpływają na jakość codziennego funkcjonowania. Z tego względu, kiedy ataki migreny ocznej się powtarzają, warto skonsultować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie zapobiegające występowaniem ataków. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny migreny ocznej

Przyczyny migreny ocznej nie zostały do końca ustalone. Niemniej jednak uważa się, że ich podłoże może być takie samo przypadku częściej spotykanych migrenowych bólów głowy. W tym znaczeniu można mówić o aspekcie dziedziczenia predyspozycji do występowania migreny ocznej, a także czynnikach środowiskowych predysponujących konkretne osoby do pojawienia się ataków. Co ważne jednak, równie istotne są patomechanizmy, charakterystyczne dla występowania migreny ocznej. Do ataków migreny w takim ujęciu mogłyby przyczyniać się jednostronne, przemijające niedokrwienie struktur gałki ocznej, które spowodowane może być wystąpieniem skurczu naczyń doprowadzających do nich krew.

Należy wskazać, że istnieją czynniki mogące przyspieszać pojawienie się bólów migrenowych lub zwiększać częstotliwość występowania ataków. Do czynników tych zalicza się:

 • niewłaściwą dietę,
 • niedobór snu,
 • silne, oślepiające światło,
 • niektóre leki,
 • stres,
 • warunki pogodowe.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy migreny ocznej

Typowym objawem migreny ocznej są zaburzenia widzenia dotyczące wyłącznie jednej gałki ocznej, a także ból oka. W przebiegu schorzenia charakterystyczną jest postać ubytków w polu widzenia – u niektórych chorych podczas napadu migreny ocznej dojść może jedynie do częściowej ślepoty jednego oka, ale są również przypadki całkowitego zaniewidzenia. Osoby cierpiące na migrenę oczną doświadczać mogą mroczków przed oczami, a także drgania obrazu i błyski w oku określane jako teichopsje. Należy wskazać, że omamy wzrokowe mogą przybierać formę od zamglonej plamki, widzenia przybierającego formę rozgrzanego, falującego powietrza, zmianę rozmiarów widzianych przedmiotów, podwójnego widzenia czy też błysków światła. Dodatkowo w przebiegu migreny ocznej pojawić się mogą skutki w postaci zadrażnienia spojówkowe, cechy zespołu Hornera, porażenia nerwu III z porażeniem mięśni gałkoruchowych, nieprawidłowe reakcje źrenic, a także opadnięcie powieki z zaoszczędzeniem odruchów źrenicznych.

Dodatkowo schorzeniu towarzyszyć mogą również inne objawy w postaci:

 • nadwrażliwości na światło, dźwięki i inne bodźce, 
 • światłowstręt,
 • tkliwość mięśni,
 • afazji,
 • niedowładu połowicznego,
 • mrowienia,
 • szumy uszne,
 • zaburzenia czucia,
 • ataksji,
 • zaburzenia rytmu serca, 
 • wzrost ciśnienia tętniczego,
 • nudności i wymiotów,
 • ból głowy. 

Należy wskazać, że objawy mogą występować w różnej częstotliwości i o różnym nasileniu. Dodatkowo występować mogą pojedynczo lub wszystkie jednocześnie. Migrena oczna to migrena z aurą, która pojawić się może na godzinę przed bólem lub w jego trakcie. Co więcej, nawet po ustąpieniu napadu migreny ocznej u pacjentów utrzymywać się mogą objawy w postaci uczucia zmęczenia, skłonność do irytacji, osłabienia, a niekiedy również bólów mięśniowych.

Ile trwa migrena oczna?

Migrena oczna może trwać od kliku, do nawet kilkunastu godzin. Ataki silnych dolegliwości zlokalizowanych w oku mogą występować z różną częstotliwością i nasileniem. Objawy bólowe towarzyszące migrenie ocznej, można skutecznie niwelować poprzez zastosowanie leków na migrenę, dzięki czemu można skrócić czas występowania silnych dolegliwości związanych ze schorzeniem. Osoby doświadczające długich ataków migreny ocznej o dużym nasileniu dolegliwości bólowych mogą zapobiegać występowaniu migrenowych bólów głowy, wdrażając odpowiednie leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne.

Co pomaga na migrenę oczną?: leczenie

Leczenie migreny ocznej, jak już wyżej wskazano, można podzielić na terapię farmakologiczną oraz zapobieganie nawrotom napadów bólu. Leczenie farmakologiczne, choć jest najbardziej skuteczne w przerywaniu bólu, to musi być zastosowane w ciągu 15 minut od pojawienia się dolegliwości bólowych, kiedy ich nasilenie nie jest jeszcze duże. Leki dobiera się indywidualnie do stopnia nasilenia dolegliwości. W tym znaczeniu u niektórych osób wystarczające może być zastosowanie tabletek Solpadeine, u innych konieczne jest wdrożenie silniejszych leków na migrenę. Z kolei w leczeniu zapobiegających stosuje się leki, których celem jest zmniejszenie nasilenia oraz częstotliwości występowała ataków bólu. Dodatkowo w zapobieganiu zastosowanie ma również terapia niefarmakologiczna, która polega między innymi na stosowaniu technik relaksacyjnych. Ponadto w zapobieganiu migreny istotne znaczenie mają również domowe sposoby polegające na unikaniu czynników, które mogą przyczynić się do wywołania bólu. W tym znaczeniu wskazane jest stosowanie odpowiedniej diety, zapewnienie właściwej ilości snu, a także stosowanie technik relaksacyjnych czy psychoterapeutycznych, a także unikanie niektórych leków.

Wdrożenie odpowiedniego leczenia poprzedzone jednak powinno być rozpoznaniem. Diagnostyka migreny ocznej w tym znaczeniu polega przede wszystkim na zebraniu wywiadu lekarskiego od pacjenta, który skupia się głównie na jego dolegliwościach, a także na przeprowadzeniu badania okulistycznego.

Dolegliwości bólowe zlokalizowane w głowie stanowią częste przypadłości, które występują w różnych grupach wiekowych. Oznacza to, ze dotyczyć mogą one zarówno dzieci, nastolatków i dorosłych. Należy jednak wskazać, że bóle głowy u nastolatków czy dzieci mogą mieć inne przyczyny niż te, występujące u dorosłych.

 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Misiuk-Hojło, M., Dembska, K., & Murawski, M. (2006). Ocular changes during pregnancy – practical aspects. Ginekologia Praktyczna, 20-23.
 2. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. (2021). Migrena a dieta i inne czynniki stylu życia. Dostępne pod adresem: https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/migrena-a-dieta-i-inne-czynniki-stylu-zycia/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację