Zatokowy ból głowy: czym jest i jak się objawia?
Dodano:

21 lutego, 2023
18:22
Zaktualizowano:

31 marca, 2023
18:22

Objawy zatokowego bólu głowy 

Przy zatokowych bólach głowy chorym towarzyszy uczucie ciągłego, głębokiego bólu zlokalizowanego w kościach policzkowych, czole lub w grzbiecie nosa. Dolegliwości bólowe zazwyczaj nasilają się w momencie nagłego poruszania głową lub napinania. Poza silnym, dotkliwym bólem głowy schorzeniu towarzyszyć mogą również objawy w postaci:

 • kataru,
 • gorączki, 
 • obrzęku twarzy,
 • złego samopoczucia,
 • uczucia pełności w uszach. 

Należy wskazać, że inne rodzaje nawracających bólów głowy, w postaci między innymi migreny czy napięciowego bólu głowy, stosunkowo często mylone są z zatokowymi bólami głowy. Ze względu na fakt, że leczenie uzależnione jest od charakteru dolegliwości – rodzaju bólu głowy, niezwykle istotne jest ustalenie przyczyn, czy towarzyszące schorzeniu objawy wywołane są przez zatoki. W tym znaczeniu, jeżeli przyczyną jest niedrożność zatok spowodowana między innymi infekcją w przebiegu schorzenia pojawi się prawdopodobnie gorączka. 

Dodatkowo charakterystycznymi objawami zatokowego bólu głowy jest:

 • uczucie pulsowania i rozpierania, zlokalizowane pomiędzy oczami, brwiami i w dolnej części czoła,
 • nasilanie się dolegliwości w określonych sytuacjach, przede wszystkim przy pochylaniu głowy do przodu, po położeniu się do łóżka czy podczas aktywności fizycznych,
 • ból odczuwany w jednym z oczodołów,
 • dolegliwości bólowe są znacznie mniej nasilone w ciągu dnia.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ile trwa zatokowy ból głowy?

Zatokowe bóle głowy zazwyczaj trwają od kilku dni do nawet tygodnia. Należy jednak wskazać, że dolegliwości bólowe w przypadku zatok występują z przerwami i o różnym nasileniu. Czas trwania dolegliwości bólowych jest często jednym z czynników pozwalających odróżnić bóle zatokowe głowy od migreny głowy. W przypadku migreny bowiem ból zwykle utrzymuje się od kilku do kilkunastu godzin.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak leczyć zatokowy ból głowy?

Wdrożenie odpowiedniej terapii związane jest z koniecznością zdiagnozowania przyczyny dolegliwości bólowych. Może bowiem okazać się, że ból zatok mylony jest z migreną lub napięciowym bólem głowy. W celu rozpoznania schorzenia przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski uwzględniający również czynniki mogące wpłynąć na rozwój zapalenia zatok i bólu głowy. W diagnostyce stosowanie jest również badanie fizykalne, podczas którego ujawnić się może wrażliwość na opukiwanie lub stukanie w dotkniętą chorobowo zatokę, która odpowiada bólem. Ponadto w diagnostyce zatokowego ból głowy wskazane jest również badanie uszu oraz nosa, a także jamy ustnej i gardła, które ujawnić mogą miejsce infekcji. Należy również wskazać, że często stosowaną metodą diagnostyczną jest tomografia komputerowa zatok, a niekiedy również prześwietlenie zatok.

Po odpowiednim rozpoznaniu choroby możliwa jest wdrożenie właściwej terapii. W tym znaczeniu zatokowy ból głowy można leczyć w dwojaki sposób. Pierwszym sposobem jest leczenie zatok polegające na umożliwieniu drenażu. W tym znaczeniu udrożnienie zatok i zwolnieniu ciśnienia pozwala na ustąpienie dolegliwości bólowych. Drugim sposobem jest stosowanie farmakoterapii mającej na celu złagodzenie dolegliwości bólowych głowy oraz innych oznak oraz objawów towarzyszących schorzeniu. W przypadku łagodnych dolegliwości towarzyszących schorzeniu zastosować można tabletki w postaci aspiryny czy innych salicylanów. Przy ostrym zapaleniu zatok niekiedy wykorzystuje się leki na migrenę, do których należą niesteroidowe leki przeciwzapalne. Należy jednak ściśle przestrzegać zalecanych dawek medykamentów, gdyż łagodzenie dolegliwości towarzyszących zatokowemu bólowi głowy wiązać się może z ryzykiem przedawkowania leków. Należy również wskazać, że terapia farmaceutykami powinna być dobrana do wieku pacjenta.

W skrajnych przypadkach, kiedy dostępne metody leczenia zatokowego bólu głowy nie są skuteczne, można wdrożyć leczenie operacyjne. W tym znaczeniu operacja przeprowadzana jest przez otorynolaryngologów, którzy podczas procedury chirurgicznej są w stanie poszerzyć otwory, dzięki czemu możliwy będzie drenaż zatok, a także zmniejszone zostanie ryzyko nawrotu zapalenia zatok.

Domowe sposoby na zatokowy ból głowy

Zatokowy ból głowy, któremu nie towarzyszą nasilone dolegliwości, można skutecznie łagodzić poprzez zastosowanie domowego leczenia. Wśród domowych sposobów złagodzenia dolegliwości wymienia się między innymi odpoczynek, a także picie dużej ilości płynów. W doraźnym złagodzeniu dolegliwości pomocne mogą być również leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Dodatkowo warto skorzystać z domowych metod radzenia sobie z zatokowym bólem głowy poprzez:

 • inhalacje parą wodną – wdychanie pary może bowiem pomóc w otwarciu przewodów nosowych i zatok, a przez to złagodzić ucisk i ból,
 • czyszczenie nosa roztworem słonej wodny,
 • ciepłe okłady, które pozwalają na łagodzenie bólu i ucisku.

Bóle głowy dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dlatego też leczenie powinno być dobrane do wieku pacjenta i stopnia nasilenia dolegliwości bólowych towarzyszących schorzeniu. Z tego względu terapię farmakologiczną powinien dobrać lekarz na podstawie stanu pacjenta oraz jego wieku.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Krzeski A., Janczewski G., Choroby nosa i zatok przynosowych, Wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2003
 2. Krzeski A., Gromek I., Zapalenie zatok przynosowych, Wyd. Via Medica, Gdańsk 2008
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację