Migrena - dlaczego latem jest bardziej odczuwalna?
Dodano:

25 lipca, 2022
09:02
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:45

Ból głowy podczas upałów

Bóle głowy należą do najczęściej występujących latem dolegliwości. Typowe cechy bólu głowy to między innymi silny, jednostronny, a także pulsujący ból, który może być nasilany przez aktywność fizyczną. Objawy migreny to także nudności, wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na występujące w otoczeniu dźwięki. W niektórych przypadkach ataki migreny mogą być poprzedzone aurą. To występowanie mroczka migocącego lub różnych form geometrycznych czy linii o charakterze zygzaków, które pojawiają się przed oczami cierpiącego na częste bóle głowy.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Skąd się biorą bóle głowy latem?

Latem może dochodzić do częstszych ataków migreny, co jest potwierdzone naukowo. Migrena jest trzecią najbardziej powszechną chorobą; objawy choroby odczuwa codziennie wiele osób na całym świecie, a problem ten może dotyczyć nawet połowy społeczeństwa.

Kiedy pojawia się migrena?

Spośród osób cierpiących na bóle głowy, najczęściej mają one do czynienia z przewlekłym stresem. Migrena jest jednym z najczęstszych zaburzeń układu nerwowego, które uaktywnia się najczęściej właśnie w sytuacjach stresowych. Dolegliwości związane z napięciem stresowym – zwłaszcza głowy, mogą pojawić się w różnych momentach – na przykład w czasie zwykłej aktywności fizycznej. Warto dodać, że migrena latem dotyka trzykrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Szczytowa faza u chorych obu płci przypada na wiek od 25 do 55 lat, czyli najbardziej aktywny i produktywny czas.

Migrena

Powikłania migreny

W wielu przypadkach jest jednak niedostatecznie diagnozowana, a leczenie profilaktyczne zaniedbywane. Zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tego, jak destrukcyjny wpływ migreny może uniemożliwić normalne funkcjonowanie, jest zatem bardzo ważne.

Co może wywołać ataki migreny?

Występowanie bólów głowy może mieć związek nie tylko ze stresem, ale również pogodą, światłem, a także upałem. Do znacznie częstszych ataków migreny dochodzi wówczas, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura.

 

Ciśnienie atmosferyczne

Objawy choroby dotyczą nawet połowy społeczeństwa; często odczuwa się je również w czasie silnego nasłonecznienia; na takie dolegliwości wpływ mają również zmiany ciśnienia atmosferycznego występujące po upalnych dniach, co związane jest z kolei z ruchami mas suchego powietrza. Często towarzyszą dodatkowo impulsy elektromagnetyczne oraz zmiany pulsy pola magnetycznego. Wyładowanie elektromagnetyczne sprzyja występowaniu bólów głowy. Wysoka wilgotność, zmiany ciśnienia atmosferycznego, występowanie letnich burz, ciepłe wiatry, a także stopień jonizacji powietrza – to wszystko może sprawić, że dolegliwości bólowe będą miały ciężkie natężenie.

Typowe objawy migreny

Typowe cechy bólu głowy pojawić się mogą również na skutek wahań hormonalnych w trakcie miesiączki, niektórych pokarmów, głodu, nadmiaru oraz niedoboru snu, jak również w wyniku wysiłku fizycznego. Migrena to jedno z najczęstszych zaburzeń układu nerwowego, który może występować w powodu szeregu różnych przyczyn. Nie lekceważmy żadnego bólu głowy – zwłaszcza ataków migreny, gdyż mają one bezpośredni związek ze zdrowiem mózgu.

Czynniki wpływające na ból głowy

Ustalenie, który właściwie czynnik odpowiada za przypadki migreny. Leczenie profilaktyczne proponuje przede wszystkim szeroko zakrojoną obserwację swojego ciała – zwłaszcza głowy. Wysoka wilgotność, wiatr halny, dodatnio zjonizowane powietrze, a nawet też wakacyjne nurkowanie – to wszystko może wpłynąć na to, że pojawią się bóle głowy. Należą one do bardzo nieprzyjemnych, a destrukcyjny wpływ migreny może wpłynąć negatywnie na życie pacjenta.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co sprzyja występowaniu bólów głowy?

Zwiększenie świadomości społecznej na temat tego, jak właściwie przebiega migrena i jej objawy, jest bardzo istotne. Zaburzenie to jest bardzo powszechną chorobą, która w niektórych przypadkach może mieć dość ciężkie natężenie. W celu postawienia pełnej diagnozy warto zgłosić się niezwłocznie do lekarza.

Migrena

Pogoda a napad migreny

Trudno jednoznacznie wskazać, dlaczego upały mogą powodować występowanie bólów głowy. Tłumaczy się to głównie w ten sposób, że na jeśli występuje znaczne przegrzanie ciała oraz ruch ciepłego powietrza połączony z silnym nasłonecznieniem, wówczas spada w organizmie poziom melatoniny. Brak tego składnika powiązany jest bezpośrednio z chorobami neurologicznymi.

Wysoka temperatura

Migrenę prawdopodobną można nabyć również na skutek wysokiej temperatury, co ma związek ze zmianami średnicy naczyń mózgowych. Dolegliwości bólowe mogą być powiązane także z ruchami mas suchego powietrza; spośród osób cierpiących w wyniku ataku migreny wiele objawów ma związek z chorobami neurologicznymi oraz zdrowiem mózgu, zatem nie powinno się w żaden sposób bagatelizować bólu głowy – zwłaszcza ataków migreny.

Nadmierna potliwość

W czasie upałów zwiększa się potliwość ciała, przez co również traci się wiele płynów. Nieodpowiednia podaż wody sprawia, że w takiej sytuacji występują często zaburzenia elektrolitowe oraz spadek sodu. Ten składnik mineralny ma ogromny wpływ na występowanie bólów głowy. Tłumaczy się też jego brakiem migrenę prawdopodobną. Dolegliwości choroby odczuwa się również w przypadku odwodnienia. Taki stan może być w wielu przypadkach niebezpieczny i w upalne dni może pojawić się nawet w czasie zwykłej aktywności fizycznej.

Upał a apetyt

Migrena to choroba powszechnie niedoszacowana. Jej szczytowa faza może nastąpić również w wyniku głodu. Silne nasłonecznienie oraz wysoka temperatura powietrza sprawia, że apetyt znacząco maleje. Przekłada się to na niedostarczanie do organizmu odpowiednich składników mineralnych, co może wiązać się na przykład ze zmianami średnicy naczyń mózgowych.

 

Migrena latem – na to zwróć uwagę

Migrena jest zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się silnym dolegliwościami bólowymi. Jest również trzecią najbardziej powszechną chorobą, która może uaktywniać się w związku z gwałtownymi wiatrami czy też wysokim nasłonecznieniem. Niedostatecznie diagnozowana może niestety powodować zjawiska groźne dla zdrowia oraz życia pacjenta.

Migrena a wakacje

Czy osoby cierpiące na migrenę powinny unikać spędzania czasu na słońcu? Niekoniecznie! Bodźce świetlne, i też wakacyjne nurkowanie mogą co prawda wywołać atak, jednak warto pamiętać, że promieniowanie słoneczne to również doskonała okazja do naturalnego pozyskania witaminy D.

Ważne zasady dla migrenowców

Migrena nie oznacza wcale konieczności zrezygnowania z wakacyjnych wyjazdów nad morze – mimo, że najczęściej obfitują one w bodźce świetlne. W takiej sytuacji wystarczy przestrzegać kilku zasad, by móc cieszyć się upragnionym wypoczynkiem – i to bez żadnego bólu!

Unikać przegrzania

W czasie silnego przegrzania organizmu występują bóle głowy. Potwierdza to wiele osób, które ma do czynienia z takimi objawami na co dzień. Warto pamiętać, że migrena to choroba powszechnie niedoszacowana, zatem należy unikać jej objawów.

Systematyczne nawodnienie

Należy dbać o systematyczne nawodnienie organizmu oraz zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne. Powinny one posiadać odpowiednie powłoki i filtry, które nie będą przepuszczały zbyt dużej ilości światła słonecznego.

Wysiłek fizyczny a upał

Wykonywanie rozmaitych czynności fizycznych przy wysokiej temperaturze nigdy nie jest dobrym pomysłem. Warto zatem nieco ograniczyć takie czynności bądź po prostu wykonywać takie ćwiczenia, które nie będą bardzo wysiłkowe.

Odpowiednia ochrona

W czasie przebywania na słońcu należy się przed nim odpowiednio zabezpieczyć. Migrenie może towarzyszyć również ból karku, zatem warto zakrywać przed słońcem nie tylko głowę, ale również szyje. Wystarczy do tego zwykły kapelusz, czapka bądź chusta.

Migrena

Unikanie alkoholu

Alkohol to substancja, która w nadmiernej ilości może przyczynić się do bólu głowy. Migrena może pojawić się również na skutek przyjmowania większych ilości alkoholu, chociaż dolegliwości występują również z uwagi na nadmierne spożywanie napojów słodkich oraz takich, które zawierają kofeinę.

Warto przypomnieć, że migrena to choroba. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie wówczas, gdy następuje jej szczytowa faza. Należy zatem unikać czynników, które mogą ją uaktywnić.

Wizyta u specjalisty

Migrena jest zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się silnymi objawami. Mogę one wystąpić na skutek różnych czynników. Na ich pojawienie się mogą mieć wpływ między innymi zmiany ciśnienia atmosferycznego występujące w powietrzu, występowanie letnich burz, ciepłe wiatry, znaczne przegrzanie ciała, zwłaszcza głowy, wysoka wilgotność, zmiany a nawet wiatr halny!

Z uwagi na to, jak wiele aspektów może wpłynąć na silne dolegliwości bólowe, wiele osób po prostu rezygnuje z wakacji. Bóle głowy potwierdza wiele osób, które na przykład przebywały zbyt długo na słońcu.

 

Jak sobie radzić z migreną?

Z bólem związana jest również nadwrażliwość na światło oraz inne dolegliwości. Silny napad występuje z uwagi na zmianę średnicy oraz przepływu krwi w naczyniach mózgowych.

Uciążliwe objawy

Wpływ na to może mieć dodatnio zjonizowane powietrze, zmiany pulsy pola magnetycznego, którym towarzyszą dodatkowo impulsy elektromagnetyczne, sprzyja występowaniu bólów głowy. Występowanie ciepłego powietrza połączonego z gwałtownymi wiatrami również może wywołać zjawiska groźne dla zdrowia i życia pacjenta.

Diagnozowanie migreny

Unikanie czynników, które mogą wpłynąć na wystąpienie migreny – do czego może przyczynić się także stopień jonizacji powietrza, jest najlepszym rozwiązaniem.

W wielu przypadkach jest to jednak niemożliwe. Człowiek, a także jego otoczenie są bowiem narażeni na szereg różnych bodźców. Zwykła burza, czyli impulsy elektromagnetyczne sprzyja występowaniu dolegliwości – pojawić się może na przykład ból głowy.

Migrena a życie codzienne

Szczytowa faza u chorych obu płci przypada na wiek, w którym są oni najbardziej aktywni. Warto dodać, że ból może być na tyle silny, że danej osobie trudno będzie wykonywać codzienne czynności. Taki stan z pewnością odczuje także jego otoczenie – z osobą z silnym bólem głowy trudno jest się porozumieć.

Pomoc lekarska

W przypadku pojawiającego się często bólu głowy, konieczne będzie udanie się do lekarza w celu postawienia pełnej diagnozy. Atak migreny może być na tyle silny, że pacjentowi trudno będzie dojechać do przychodni. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wizyty internetowej.

Porada internetowa

Taka forma kontaktu ze specjalistą zawsze przebiega szybko i komfortowo. Lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad na temat jego stanu zdrowia i na podstawie takich informacji proponuje mu najbardziej odpowiednią formę leczenia, dzięki której nawet wilgotność, zmiany ciśnienia czy wysoka temperatura nie wywołają napadu migreny.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Waliszewska-Prosół, M. (2021). Migrena—współczesne metody leczenia, przyszłe terapie. Polski Przegląd Neurologiczny, 17(2), 46-52.
  2. Buczkowicz, P. (2022). Migrena. Psychologiczne i neurologiczne korelaty. Medycyna Praktyczna Neurologia, 23(1), 12-19.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację