Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Migrena brzuszna: jak się objawia i jak ją leczyć?

Migrena brzuszna to schorzenie objawiające się nawracającym, ostrym bólem brzucha trwających od kilku godzin do kilku dni. Migrenowe bóle brzucha diagnozuje się, kiedy wystąpi co najmniej pięć epizodów bólowych zlokalizowanych w okolicy pępka bez dodatkowych objawów pomiędzy atakami bólu. Ze schorzeniem tym zmagają się przede wszystkim dzieci, ale migrena brzuszna może pojawić się również u dorosłych. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy migreny brzusznej, a także jak przebiega leczenie dolegliwości.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny migrenowych bólów brzucha

Przyczyny występowania migren brzusznych nie są jeszcze znane. Przeprowadzone badania w zakresie migrenowych bólów brzucha pozwalają twierdzić, że dolegliwości mogą być wynikiem obciążeń genetycznych. Okazuje się bowiem, że u 90% osób cierpiących na schorzenie miało w rodzinie epizody migreny. Dodatkowo, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Sri Lance wykazano istotną korelację pomiędzy objawami migreny brzusznej a ruchliwością żołądka. W tym znaczeniu istnieje wysokie prawdopodobieństwo występowania ataków bólu brzucha związanych z nieprawidłową pracą żołądka. 

W przypadku migrenowych bólów brzucha potencjalne czynniki, uważane za wyzwalacze dolegliwości, są podobne do tych, które wykazuje się przy migrenowych bólach głowy. W tym znaczeniu do wystąpienia migrenowych bólów brzucha przyczynić się może:

 • stres,
 • nadmiar emocji,
 • zmęczenie,
 • nieodpowiednia dieta.

 

Objawy migreny brzusznej

Dominującym objawem migreny brzusznej jest silny ból brzucha, który zlokalizowany jest w okolicy pępka. Dolegliwości bólowe wokół pępka utrzymują się zazwyczaj co najmniej przez godzinę, niemniej jednak mogą trwać nawet do kilku dni. Ból zlokalizowany w okolicy brzucha jest na tyle silny, że znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Poza typowym objawem bólu brzucha, migrenie brzusznej towarzyszą również inne objawy. W tym znaczeniu w przebiegu migrenowego bólu brzucha pojawić się mogą symptomy w postaci:

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

 • utraty apetytu,
 • nudności i wymiotów,
 • uderzeń gorąca,
 • bólu głowy, 
 • bladość skóry,
 • cieni pod oczami.

Nierzadko w przebiegu migreny brzusznej występuje również światłowstręt. Warto również wskazać, że niekiedy napady migreny brzusznej poprzedzać może aura migrenowa, która w tym przypadku charakteryzuje się mroczkami pojawiającymi się przed oczami.

Kryteria rozpoznania migreny brzusznej

Diagnostyka migrenowych bólów brzucha często stanowi problem. Dolegliwości występujące przy schorzeniu bowiem często mylone są z innymi chorobami, między innymi chorobami układu moczowo-płciowego, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zaburzeniami pracy nerek czy też refluksem żołądkowo-przełykowym lub chorobą Leśniowskiego-Crohna i zespołem jelita drażliwego. Należy jednak wskazać, że istnieją kryteria, które odróżniają migrenę brzuszną od pozostałych chorób zlokalizowanych w jamie brzusznej. W tym znaczeniu schorzenie w postaci migrenowych bólów brzucha różni się od pozostałych chorób brakiem jakichkolwiek objawów pomiędzy występowaniem epizodów bólowych oraz synonimiczny przebieg ataku za każdym razem. Należy zatem wskazać, że podstawowymi kryteriami w diagnostyce migreny brzusznej jest:

 • lokalizacja dolegliwości bólowych w okolicach pępka,
 • co najmniej pięć podobnie przebiegających ataków bólu brzucha,
 • tępy ból o umiarkowanym lub dużym nasileniu,
 • nudności i wymioty,
 • utrata apetytu,
 • bladość skóry,
 • ataki bólu trwające od 2 do 72 godzin, kiedy nie są leczone lub w sytuacji, kiedy są leczone,
 • całkowity brak objawów pomiędzy epizodami bólowymi,
 • ból nie jest związany z żadnym innym zaburzeniem czy schorzeniem.

Leczenie migreny brzusznej

Leczenie migrenowych bólów brzucha polega na stosowaniu podobnej terapii, jaką stosuje się przy migrenie głowy. W tym znaczeniu zastosowanie mają leki na migrenę w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tryptanów, propranololu lub medykamentów przeciwpadaczkowych, a także trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Ze względu na fakt, że migrenie brzusznej mogą towarzyszyć wymioty, w terapii niekiedy stosuje się środki przeciwwymiotne. Istotnym elementem leczenia przy migrenowych bólach brzucha jest również dieta i terapia nawadniająca, która jest szczególnie ważna, kiedy wystąpiły znaczne wymioty. Należy jednak wskazać, że na wybór metody leczenia migreny brzusznej w dużej mierze wpływa wiek pacjenta, a także jego ogólny stan zdrowia. W przypadku występowania częstych epizodów migreny brzusznej o dużym nasileniu, lekarz może rozważyć przepisanie leków, które mają zastosowanie w terapii innych rodzajów migreny.


Silne dolegliwości bólowe, towarzyszące migrenie brzusznej, wiążą się z koniecznością przepisania leków przeciwbólowych. Wiąże się to jednak z ryzykiem przedawkowania leków. Dlatego też należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza i nie przekraczać przepisanych dawek środków znoszących dolegliwości bólowe. Schorzenie w postaci migrenowych bólów brzucha pojawić się może również u kobiet ciężarnych. Migrena w ciąży jest problematyczna ze względu na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w stosowaniu leków przeciwbólowych, dlatego zaleca się stosowanie domowych metod niwelowania dolegliwości.

Źródła:
 1. Tadataka Yamada: Podręcznik gastroenterologii. Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2006 Choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wytyczne rzymskie III. „Medycyna Praktyczna”. 8/2007
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację