Migrena brzuszna: jak się objawia i jak ją leczyć?
Dodano:

10 lutego, 2023
17:27
Zaktualizowano:

31 marca, 2023
17:27

Przyczyny migrenowych bólów brzucha

Przyczyny występowania migren brzusznych nie są jeszcze znane. Przeprowadzone badania w zakresie migrenowych bólów brzucha pozwalają twierdzić, że dolegliwości mogą być wynikiem obciążeń genetycznych. Okazuje się bowiem, że u 90% osób cierpiących na schorzenie miało w rodzinie epizody migreny. Dodatkowo, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Sri Lance wykazano istotną korelację pomiędzy objawami migreny brzusznej a ruchliwością żołądka. W tym znaczeniu istnieje wysokie prawdopodobieństwo występowania ataków bólu brzucha związanych z nieprawidłową pracą żołądka. 

W przypadku migrenowych bólów brzucha potencjalne czynniki, uważane za wyzwalacze dolegliwości, są podobne do tych, które wykazuje się przy migrenowych bólach głowy. W tym znaczeniu do wystąpienia migrenowych bólów brzucha przyczynić się może:

 • stres,
 • nadmiar emocji,
 • zmęczenie,
 • nieodpowiednia dieta.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy migreny brzusznej

Dominującym objawem migreny brzusznej jest silny ból brzucha, który zlokalizowany jest w okolicy pępka. Dolegliwości bólowe wokół pępka utrzymują się zazwyczaj co najmniej przez godzinę, niemniej jednak mogą trwać nawet do kilku dni. Ból zlokalizowany w okolicy brzucha jest na tyle silny, że znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Poza typowym objawem bólu brzucha, migrenie brzusznej towarzyszą również inne objawy. W tym znaczeniu w przebiegu migrenowego bólu brzucha pojawić się mogą symptomy w postaci:

 • utraty apetytu,
 • nudności i wymiotów,
 • uderzeń gorąca,
 • bólu głowy, 
 • bladość skóry,
 • cieni pod oczami.

Nierzadko w przebiegu migreny brzusznej występuje również światłowstręt. Warto również wskazać, że niekiedy napady migreny brzusznej poprzedzać może aura migrenowa, która w tym przypadku charakteryzuje się mroczkami pojawiającymi się przed oczami.

Kryteria rozpoznania migreny brzusznej

Diagnostyka migrenowych bólów brzucha często stanowi problem. Dolegliwości występujące przy schorzeniu bowiem często mylone są z innymi chorobami, między innymi chorobami układu moczowo-płciowego, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zaburzeniami pracy nerek czy też refluksem żołądkowo-przełykowym lub chorobą Leśniowskiego-Crohna i zespołem jelita drażliwego. Należy jednak wskazać, że istnieją kryteria, które odróżniają migrenę brzuszną od pozostałych chorób zlokalizowanych w jamie brzusznej. W tym znaczeniu schorzenie w postaci migrenowych bólów brzucha różni się od pozostałych chorób brakiem jakichkolwiek objawów pomiędzy występowaniem epizodów bólowych oraz synonimiczny przebieg ataku za każdym razem. Należy zatem wskazać, że podstawowymi kryteriami w diagnostyce migreny brzusznej jest:

 • lokalizacja dolegliwości bólowych w okolicach pępka,
 • co najmniej pięć podobnie przebiegających ataków bólu brzucha,
 • tępy ból o umiarkowanym lub dużym nasileniu,
 • nudności i wymioty,
 • utrata apetytu,
 • bladość skóry,
 • ataki bólu trwające od 2 do 72 godzin, kiedy nie są leczone lub w sytuacji, kiedy są leczone,
 • całkowity brak objawów pomiędzy epizodami bólowymi,
 • ból nie jest związany z żadnym innym zaburzeniem czy schorzeniem.

Leczenie migreny brzusznej

Leczenie migrenowych bólów brzucha polega na stosowaniu podobnej terapii, jaką stosuje się przy migrenie głowy. W tym znaczeniu zastosowanie mają leki na migrenę w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tryptanów, propranololu lub medykamentów przeciwpadaczkowych, a także trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Ze względu na fakt, że migrenie brzusznej mogą towarzyszyć wymioty, w terapii niekiedy stosuje się środki przeciwwymiotne. Istotnym elementem leczenia przy migrenowych bólach brzucha jest również dieta i terapia nawadniająca, która jest szczególnie ważna, kiedy wystąpiły znaczne wymioty. Należy jednak wskazać, że na wybór metody leczenia migreny brzusznej w dużej mierze wpływa wiek pacjenta, a także jego ogólny stan zdrowia. W przypadku występowania częstych epizodów migreny brzusznej o dużym nasileniu, lekarz może rozważyć przepisanie leków, które mają zastosowanie w terapii innych rodzajów migreny.


Silne dolegliwości bólowe, towarzyszące migrenie brzusznej, wiążą się z koniecznością przepisania leków przeciwbólowych. Wiąże się to jednak z ryzykiem przedawkowania leków. Dlatego też należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza i nie przekraczać przepisanych dawek środków znoszących dolegliwości bólowe. Schorzenie w postaci migrenowych bólów brzucha pojawić się może również u kobiet ciężarnych. Migrena w ciąży jest problematyczna ze względu na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w stosowaniu leków przeciwbólowych, dlatego zaleca się stosowanie domowych metod niwelowania dolegliwości.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Tadataka Yamada: Podręcznik gastroenterologii. Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2006 Choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wytyczne rzymskie III. „Medycyna Praktyczna”. 8/2007
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację