Migrena głowy – objawy, przyczyny, leczenie
Dodano:

15 lipca, 2021
07:52
Zaktualizowano:

20 października, 2022
10:01
Ta jednostka choroba jest o tyle trudna do całkowitego wyleczenia, gdyż naukowcy tak naprawdę nie znają przyczyn jej pojawienia się. Co w takim razie możemy uznawać za przyczyny migrenowych bólów głowy i jakie leczenie proponowane jest pacjentowi?

Migrena w statystykach

Szacuje się, że na migrenowe bóle głowy cierpi aż 15% populacji. Sytuacja w Polsce przedstawia się jednak bardziej optymistycznie, gdyż około 8% Polaków cierpi na ten rodzaj dolegliwości bólowych. Mimo że ogólne dane wskazują, że migrena dotyczy głównie osób przed 40. rokiem życia, tak naprawdę tego typu dolegliwości po raz pierwszy mogą się pojawić zarówno u dzieci, jak i osób starszych. To, co jest istotne w tej kwestii to fakt, że z migreną borykają się głównie kobiety (około 3/4 przypadków), co być może jest związane ze zmianami hormonalnymi.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie są rodzaje migreny?

Podział na rodzaje migren nie jest tak naprawdę ściśle opracowany, jednak w branżowej literaturze medycznej można się spotkać z takimi pojęciami jak migrena:

 • bez aury
 • z aurą
 • menstruacyjna
 • oczna
 • przewlekła (napady migreny trwają min. 15 dni przez okres kolejnych trzech miesięcy)
 • stan migrenowy (pojedynczy napad migreny trwa dłużej niż 72 godziny)

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie są objawy migreny?

Oczywiście każdy przypadek chorobowy jest inny, zależy on od osobistych predyspozycji organizmu, jednak naukowcy wyróżnili trzy etapy tej dolegliwości.

 1. Pierwszym z nich jest okres prodromalny, czyli tzw. zapowiadający. Na kilka dni lub godzin przed pojawieniem się migreny człowiek może odczuwać gorszy nastrój, drażliwość czy nadwrażliwość na bodźce (np. zapachowe czy związane ze światłem).
 2. Aura migrenowa jest kolejnym etapem i jest to zespół objawów, które pojawiają się przed napadem migreny. Zazwyczaj występują na kilka lub kilkadziesiąt minut przed atakiem. Na tym etapie mogą się pojawić zaburzenia widzenia (mroczki, błyski świetlne w polu widzenia, zaburzona ostrość, a w ekstremalnych przypadkach utrata wzroku).
 3. Napad migreny, czyli kulminacyjny stan chorobowy objawia się zazwyczaj jednostronnym bólem, który odczuwany jest jako pulsujący lub rozdzierający. Atak migreny może się również wiązać z nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na zapachy, dźwięk, światło.

Przyczyny migreny

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, naukowcy nie są jednego zdania co do przyczyn pojawiania się bólów migrenowych, lecz istnieją pewne teorie, w których wymienia się zarówno czynniki środowiskowe, jak i geny. Udowodniono, że połowa osób cierpiących na ataki migreny ma w swojej rodzinie przypadki jej obecności u innych członków rodziny. Zaobserwowano również, że u bliźniąt, jeśli jedno z nich cierpi na migrenę, jest duże prawdopodobieństwo, że druga osoba także będzie się borykać z tym problemem.

Przyczyną pojawienia się migreny mogą być również bodźce zewnętrzne. Do ataku może dojść z powodu nadmiernego stresu, pod wpływem spożycia niektórych pokarmów (np. czekolady czy sera), silnego zapachu czy zbyt głośnych hałasów.

Trzy kierunki leczenia migreny

 1. Chory powinien być świadomy tego, jakie czynniki powodują u niego pojawienie się migreny i oczywiście powinien ich unikać, by nie doszło do ataku. Czasem okazuje się, że ograniczenie lub wyeliminowanie tych czynników jest wystarczająco skuteczne, by taka osoba nie musiała przyjmować leków. Można zastosować również leczenie profilaktyczne na bazie środków farmakologicznych (stosuje się propranolol, flunaryzynę, kwas walproinowy, topiramat, amitryptylinę).
 2. W przypadku pojawienia się napadu migrenowego osoba chora może sięgnąć po środki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, ze migrena może wywołać nudności, a te spowodowałyby, że lek nie wchłonie się wystarczająco. Leki przeciwbólowe na receptę należy więc przyjmować na początku pojawienia się pierwszych objawów, razem z lekami przeciwwymiotnymi.
 3. Jeśli leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, kwas acetylosalicylowy czy niesteroidowe leki przeciwzapalne nie zadziałają, lekarz może przepisać preparaty będące pochodnymi alkaloidów sporyszu, np. winian ergotaminy. W przypadku ostrych ataków stosuje się też tryptany, jednak ich wadą jest wysoka cena oraz fakt, że nie mogą być stosowane w przypadku chorób serca i naczyń krwionośnych.

W większości przypadków można złagodzić objawy migreny środkami farmakologicznymi (jeśli ograniczenie czynników wywołujących objawy nie poskutkowało). Jeśli potrzebujesz leków na migrenowy ból głowy, skorzystaj z naszych konsultacji online, podczas których możemy przepisać leki przeciwbólowe na receptę.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Waliszewska-Prosół M. (2021). Migrena—współczesne metody leczenia, przyszłe terapie.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację