Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Migreny w ciąży: jak sobie z nią poradzić?

Migrena w ciąży, w przeciwieństwie do bólów głowy, stanowi stosunkowo rzadką przypadłość, ale wiąże się z odczuwaniem dokuczliwego, silnego bólu, który wpływa na jakość codziennego funkcjonowania. Statystyki wskazują, że na migrenowe bóle głowy cierpi około 15% kobiet w ciąży. Silny, intensywny, tępy ból głowy, którego doświadczają kobiety w ciąży, może być jednak niebezpieczny, gdyż wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, spośród których szczególnie często obserwowana jest konieczność porodu poprzez cesarskie cięcie. Dodatkowo problematyczne jest również leczenie silnych dolegliwości bólowych, gdyż kobiety ciężarne muszą zachować szczególną ostrożność przy zażywaniu leków przeciwbólowych. Pojawiają się zatem pytania, jak sobie radzić z bólami migrenowymi w czasie ciąży? Co robić, kiedy pojawi się ból migrenowy w ciąży? Jakie leki mogą zażywać ciężarne kobiety w celu złagodzenia dolegliwości? Co brać na bóle migrenowe w czasie ciąży? Jak walczyć z migreną w ciąży domowymi sposobami? Jak leczyć migrenę w ciąży?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Migrena a ciąża

Migrena stanowi jedną z najczęstszych chorób neurologicznych, która objawia się napadami silnego, intensywnego bólu, który może pojawić się również w czasie ciąży. Należy jednak wskazać, że nie każdy ból głowy jest migreną. Migrena zaliczana jest do tak zwanych samotnych bólów głowy, czyli takich, których podłożem nie są poważne przyczyny organiczne. Napady migreny charakteryzują się występowaniem silnego, jednostronnego bólu o charakterze pulsującym, który znacznie utrudnia, a nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Migrenowym bólom w ciąży mogą towarzyszyć dodatkowe objawy w postaci nudności i wymiotów, światłowstrętu, nadwrażliwości na dźwięki i zapachy, a także łzawienia oczu i wzmożonej potliwości ciała. Migrena ciążowa wiąże się z występowaniem silnego bólu, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny migreny w ciąży

Przyczyn migren w ciąży doszukuje się w czynnikach genetycznych. Oznacza to, że kobiety dziedziczą skłonność do występowania migreny w czasie ciąży. Dodatkowo zakłada się, że migrena w ciąży jest efektem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety, a które wpływają na rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest wystąpienie pulsującego, uporczywego bólu. Ponadto czynnikami, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia bólów migrenowych w ciąży, są:

  • stres, 
  • zmęczenie, 
  • przebywanie w hałasie, 
  • wysoka lub niska temperatura, 
  • nieodpowiednia dieta.

Ile trwa migrena w ciąży?

Migrena w ciąży ma typowy dla tej choroby przebieg. Oznacza to, że bóle migrenowe w ciąży mają charakter silny i pulsujący, a dolegliwości zlokalizowane są po jednej stronie, niekiedy mogą promieniować z okolic oczodołów do skroni i potylicy. Ataki bólu migrenowego w ciąży mogą trwać od 2 do 72 godzin. Należy jednak wskazać, że niekiedy bóle migrenowe mogą przejść w postać przewlekłą, wówczas pojawiają się przez co najmniej 15 dni w miesiącu.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Migrena na początku ciąży

Migrena w czasie ciąży występuje zazwyczaj w 1 trymestrze. Wiąże się to bezpośrednio z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi. Dochodzi bowiem wówczas do wysokiego stężenia hormonów ciążowych, co może prowadzić do rozregulowania ciśnienia krwi, co przekłada się na silne rozszerzenie naczyń krwionośnych, również w obrębie mózgu.

Migrena w 2 i 3 trymestrze ciąży

W drugim i trzecim trymestrze ciąży gospodarka hormonalna organizmu kobiety ulega stabilizacji, przez co normuje się ciśnienie krwi, co wpływa na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Nie oznacza to jednak, że migrena głowy w drugim czy trzecim trymestrze ciąży nie może wystąpić. Niemniej jednak wówczas nie jest zazwyczaj związana z hormonami, lecz z indywidualnymi uwarunkowania neurologicznymi lub dziedziczeniem skłonności do występowania silnych bólów głowy.

Jakie leki stosować na migrenę w ciąży?

Leczenie migreny w ciąży możliwe jest poprzez stosowanie tradycyjnych leków przeciwbólowych. Niemniej jednak niektóre z leków na migrenę nie mogą być zażywane  przez kobiety w ciąży ze względu na ich teratogenne działanie na płód.  Migreny głowy w ciąży mogą być skutecznie i bezpieczne łagodzone poprzez stosowanie niewielkich dawek kwasu acetylosalicylowego. Warto jednak wskazać, że jeśli kobieta chorowała na migrenę przed zajściem w ciążę, powinna skonsultować się z neurologiem, co do możliwości zażywania przepisanych wcześniej leków, kiedy ciąża będzie już potwierdzona. Okazuje się bowiem, że laki na migrenę w postaci tryptany nie mogą być stosowane w czasie ciąży.

Domowe sposoby na migrenę w ciąży

Migrenowych bólów głowy w ciąży lepiej unikać, niż leczyć. Dlatego też kobiety w czasie ciąży powinny stosować domową terapię zapobiegawczą atakom migren. Zmniejszenie ilości i nasilenia dolegliwości umożliwia odpoczynek w cichym i zaciemnionym pokoju. Kobiety powinny wyłączyć muzykę oraz telewizor, a także zgasić światło, zasłonić okna i położyć się w łóżku z lekko uniesioną głową. W łagodzeniu dolegliwości pomocny może być również chłodny okład na czoło, który obkurczy naczynia krwionośne i zmniejszy nasilenie odczuwanych dolegliwości.  Kobiety w ciąży powinny również unikać sytuacji stresowych, dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę i właściwe nawodnienie organizmu, a także wysypiać się.

W przypadku występowania silnych bólów głowy w ciąży kobiety mogą skorzystać również z medycyny alternatywnej. W tym znaczeniu w łagodzeniu dolegliwości pomogą masaże czoła i okolic skroni, a także akupunktura i akupresura. Kobiety w ciąży z dolegliwymi bólami głowy mogą również radzić sobie poprzez redukowanie stresu. Dlatego też kobiety ciężarne powinny korzystać z technik relaksacyjnych i dbać o swoje zdrowie psychiczne. Niemniej jednak, jeżeli napady migrenowe w ciąży są silne i długotrwałe, a stosowanie bezpiecznych leków przeciwbólowych nie przynosi ulgi, konieczna jest wizyta u neurologa.

Dolegliwości bólowe głowy w ciąży są stosunkowo częstą dolegliwością. Należy jednak wskazać, że silne bóle głowy nie muszą oznaczać migreny, mogą być objawem klasterowego bólu głowy. Niemniej jednak dokuczliwych dolegliwości jednak nie należy lekceważyć.

Źródła:
  1. Skajaa, S. K. Szépligeti, F. Xue i in., Pregnancy, Birth, Neonatal, and Postnatal Neurological Outcomes After Pregnancy With Migraine, „Headache: The Journal of Head and Face Pain”, 59 (6) 2019.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację