Stan astmatyczny: objawy, leczenie, pierwsza pomoc
Dodano:

11 marca, 2023
17:34
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
17:34

Co to jest stan astmatyczny?

Stan astmatyczny jest ciężkim nasileniem astmy oskrzelowej, który nie mija pomimo zastosowania optymalnego leczenia. Do stanu tego dochodzi w wyniku znacznego zwężenie oskrzeli niereagującego na zastosowane leczenie, w wyniku czego dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej wynikającej z niedoboru tlenu. Przyczyną wystąpienia stanu astmatycznego jest niewystarczające leczenie astmy oskrzelowej, ekspozycji na alergeny domowe lub środowiskowe, a także infekcja układu oddechowego. Dodatkowo czynnikami ryzyka są zanieczyszczenia powietrza, stosowanie niektórych leków, a nawet warunki atmosferyczne.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy stanu astmatycznego

Stan astmatyczny objawia się częściej występującymi dusznościami oraz brakiem poprawy komfortu oddychania pomimo zastosowania odpowiedniego leczenia. Charakterystyczne jest również pojawienie się duszności nocnej, w przypadku kiedy dotychczas nie wstępowała. Ponadto na stan astmatyczny wskazywać może nasilająca się duszność wysiłkowa. Dodatkowo charakterystycznym objawem jest pojawienie się lub nasilenie kaszlu, a także wykrztuszanie wydzieliny, która niekiedy może mieć podbarwiony kolor. Warto również wskazać, że pacjentom towarzyszy niepokój i rozdrażnienie.

Na stan astmatyczny wskazują również:

  • zwiększenie częstości oddechu,
  • niemożność powiedzenia krótkiego zdania na pojedynczym wydechu, 
  • kaszel suchy i urwany z odkrztuszaniem dużej ilości plwociny, 
  • przyspieszenie czynności serca,
  • świsty słyszalne przy oddychaniu,
  • napinanie dodatkowych mięśni wydechowych.

Wystąpienie powyższych objawów pozwala na rozpoznanie stanu astmatycznego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie stanu astmatycznego

Leczenie stanu astmatycznego jest konieczne i należy wdrożyć postępowanie jak najszybciej, by uniknąć poważnych powikłań. Leczenie stanu astmatycznego ma charakter kompleksowy, który obejmuje zastosowanie leków rozkurczających oskrzela, sterydów, wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych i kwasowo-zasadowych, antybiotykoterapię w przypadku infekcji, a także tlenoterapię.

Pierwsza pomoc przy stanie astmatycznym

Stan astmatyczny stanowi stan bezpośredniego zagrożenia życia. Z tego względu chory powinien zostać jak najszybciej hospitalizowany. Podczas oczekiwania na przyjazd pogotowia lub w trakcie przewozu do szpitala chorego należy uspokajać, ponieważ stres może dodatkowo nasilać duszności i zapewnić  wygodną pozycję. Istotne jest również zapewnienie choremu dostępu do świeżego powietrza.

Wprowadzenie holistycznego leczenia oraz zachowanie właściwego dawkowania leków pozwala na osiągnięcie remisji stanu automatycznego. Niemniej jednak niekiedy okazać się może konieczna intubacja i mechaniczna wentylacja.

Warto wskazać, że czas trwania jest różny u pacjentów. W tym znaczeniu u większości przypadków stan astmatyczny rozwija się stopniowo w ciągu dni oraz tygodni. Niemniej jednak niekiedy może dojść do znacznego nasilenia duszności i zaostrzenie astmę oskrzelowej w ciągu minut i godzin i godzin. Stan astmatyczny trwa do momentu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Powikłania stanu astmatycznego

Stan astmatyczny wiąże się z ryzykiem pojawienia się poważnych dla zdrowia i życia powikłań. W tym znaczeniu powikłaniem stanu astmatycznego może być udar mózgu, odma prężna czy krwawienie z przewodu pokarmowego. Z tego względu konieczne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia i udzielenie pomocy choremu.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Karwat K., „Stan astmatyczny - jak rozpoznać i jak leczyć?”, "Terapia" 2008
  2. Kulesza-Kazecka M., „Stan astmatyczny u dzieci”, "Nowa Pediatria" 2002, nr 4
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację