Astma wysiłkowa: objawy, przyczyny, diagnostyka, leczenie
Dodano:

2 marca, 2023
17:01
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
17:01

Objawy astmy wysiłkowej

Astma wysiłkowa jest chorobą, której towarzyszą charakterystyczne objawy w postaci ataków kaszlu i duszności a występujących najczęściej po ustaniu aktywności fizycznej. Dodatkowo pojawić się może:

  • uczucie ciężkości w klatce piersiowej,
  • świszczący oddech,
  • spadek wydolności fizycznej.

Co ważne, dolegliwości astmy wysiłkowej ustępują samoczynnie po ustaniu aktywności fizycznej i wyrównaniu oddechu lub po zażyciu leków rozkurczających oskrzela.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny astmy wysiłkowej

Podłoże powstawania astmy wysiłkowej nie zostało do końca poznane. Niemniej jednak istnieją czynniki, które mogą wywoływać ataki duszności i kaszlu. Należy jednak wskazać, że w niektórych przypadkach ataki astmy mogą pojawić się nawet po kilku godzinach od zakończenia aktywności fizycznej, ale najczęściej występują kilka minut od rozpoczęcia intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie którego konieczne jest oddychanie zarówno przez nos, jak i przez usta. Przypuszcza się, że napady astmy wywołane są wdychanym podczas ćwiczeń powietrzem, które nie zostało ogrzane w jamie nosowej, co przyczynia się bezpośrednio do zwiększonego przepływu krwi przez oskrzela i prowadzi do obrzęku. Następnie w wyniku tego dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych oraz zablokowania przepływu powietrza. W wyniku tego dochodzi do napadów astmy bez zmian zapalnych. Należy jednak wskazać, że w niektórych przypadkach ataki astmy mogą pojawić się nawet po kilku godzinach od zakończenia aktywności fizycznej. Należy wskazać, że ten rodzaj choroby jest najczęściej diagnozowaną postacią astmy u dzieci i młodych dorosłych.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Diagnostyka astmy wysiłkowej 

Rozpoznanie astmy wysiłkowej opiera się przede wszystkim na wykonaniu próby wysiłkowej. Oznacza to, że w przypadku dodatniego wyniku stwierdza się obturację  (obkurczenie) oskrzeli. Badanie to umożliwia potwierdzenie wstępnego rozpoznania choroby. 

Leczenie astmy wysiłkowej

W leczeniu astmy wysiłkowej stosuje się glikokortykosteroidy wziewne, które stosowane są codziennie, ponieważ regulują i kontrolują przebieg choroby, a także zmniejszają reaktywność oskrzeli. Ponadto napady duszności towarzyszące chorobie można ograniczyć poprzez zastosowanie leków antyleukotrienowych

Naturalne leczenie astmy wysiłkowej

Naturalne leczenie astmy wysiłkowej polega przede wszystkim na działaniu profilaktycznym. Profilaktyka w tym znaczeniu oznacza konieczność poprzedzenia ćwiczeń fizycznych rozgrzewką, a także unikanie wysiłku, kiedy powietrze jest zimne i suche. Dodatkowo należy unikać wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu w okresie, kiedy dochodzi do zwiększonego pylenia roślin, ponieważ podrażnienie alergenami może doprowadzić do ataku astmy. Niezwykle istotne jest również unikanie wysiłku fizycznego w trakcie infekcji dróg oddechowych, a także po napadzie astmy.

 Astma wysiłkowa a sport

Osoby cierpiące na astmę wysiłkową, w tym również sportowcy, nie powinny unikać wysiłku fizycznego czy biegania. Niemniej jednak konieczne jest odpowiednie rozplanowanie aktywności fizycznej, dzięki czemu możliwe będzie nie tylko zmniejszenie objawów choroby, ale również poprawienie wydolności fizycznej. Osoby z astmą wysiłkową nie powinny gwałtownie przerywać aktywności fizycznej, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na stan oskrzeli i wywołać napad duszności i kaszlu.


Astma stanowi jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. W zależności od podłoża schorzenia wyróżnić można astmę sercową, wysiłkową czy astmę alergiczną.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Bochenek G., Niżankowska-Mogilnicka E., „Astma z nadwarażliwością na aspirynę i astma wysiłkowa”, [w:]Fal A.: „Alergia, choroby alergiczne, astma”, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010.
  2. Grzelewski T., Stelmach I. Exercise-induced bronchoconstric-tion in asthmatic children. A comparative systemic review ofthe available treatment options. Drugs 2009; 69: 1533–1553.43.
  3. Carlsen K.H., Anderson S.D., Bjermer L. i wsp. Treatment ofexercise-induced asthma, respiratory and allergic disorders insports and the relationship to doping: part II of the report fromthe Joint Task Force of European Respiratory Society (ERS) andEuropean Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAA-CI) in cooperation with GA2LEN. Allergy 2008
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację