Astma alergiczna (astma atopowa): objawy, przyczyny, leczenie
Dodano:

25 marca, 2023
12:34
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
12:34

Objawy astmy alergicznej

Astma alergiczna wiąże się z występowaniem charakterystycznych objawów. Typowym dla schorzenia symptomem jest świszczący oddech, suchy kaszel, a także napadowa duszność, która pojawia się przede wszystkim przy wydechu. Ponadto astmie atopowej towarzyszą inne, współistniejące choroby alergiczne. Dodatkowo pojawia się może uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Należy wskazać, że objawy astmy atopowej nie zawsze a wiążą się z występowaniem takiego samego nasilenia, a co więcej mogą całkowicie zniknąć pomiędzy napadami. Typowe w przebiegu astmy alergicznej jest pojawianie się i zaostrzenie dolegliwości w czasie wzmożonej aktywności fizycznej lub tuż po niej, a także w czasie przebywania na chłodnym powietrzu. Należy wskazać, że charakterystyczne dla astmy alergicznej jest występowanie objawów po zetknięciu się z alergenem. Dodatkowo symptomy alergii mogą nasilać się przy infekcjach wirusowych, a także rankiem lub w nocy.

Astmie alergicznej mogą towarzyszyć również objawy współistniejące. W tym znaczeniu symptomami wskazującymi na alergiczne podłoże dolegliwości wskazywać może alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy problemy skórne o podłożu alergicznym.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny astmy alergicznej

Astma alergiczna najczęściej pojawia się u osób predestynowanych do wystąpienia choroby. Niemniej jednak istotną rolę odgrywają również czynniki środowiskowe. W tym znaczeniu wpływ na pojawienie się objawów astmy atopowej mają występujące wewnątrz pomieszczeń alergeny, w postaci roztocza kurzu domowego, alergenów zwierząt domowych czy też grzybów pleśniowych. Ponadto nie bez znaczenia są również alergeny środowiska zewnętrznego, wśród których zmienia się pyłki roślin czy chociażby dym tytoniowy, a także zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Czynnikami, które sprzyjają powstawaniu astmy alergicznej, są również wirusowe zakażenie układu oddechowego, które pojawiły się w dzieciństwie.

Należy jednak wskazać, że w przypadku astmy alergicznej wystąpienia objawów może wynikać nie tylko z kontaktu z alergenem. W tym znaczeniu czynnikiem spustowym okazać się może wysiłek fizyczny bądź bardzo silne emocje.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy astma alergiczna jest dziedziczna?

Badania wskazują, że duży wpływ na wystąpienie astmy alergicznej mają predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że astma atopowa bardzo często występuje rodzinnie, co oznacza, że choroba uwarunkowana jest dziedzicznie. W przypadku alergicznej astmy u dzieci dwukrotnie częściej chorują chłopcy, natomiast w przypadku dorosłych zachorowania dominują wśród kobiet.

Czy astma alergiczna jest wyleczalna?

Astma alergiczna to choroba, której skuteczne wyleczenie na ten moment nie jest możliwe. Niemniej jednak należy wskazać, że odpowiednie leczenie i właściwie prowadzona farmakoterapia umożliwia na znaczne zredukowanie towarzyszących schorzeniu objawów. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie objawów oraz utrzymanie normalnej aktywności życiowej, w tym również sportowej, a także zminimalizowania ryzyka zaostrzeń astmy alergicznej.

Leczenie astmy alergicznej

Odpowiednio dobrane leczenie pozwala na zmniejszenie intensywności oraz częstotliwości występowania uciążliwych ataków astmy atopowej. W tym znaczeniu w zależności od stopnia nasilenia oraz częstotliwości występowania napadów astmy, zastosowanie mają dwa rodzaje leków: szybko i długo działające. Dodatkowo w doraźnym, objawowym leczeniu astmy alergicznej stosuje się medykamenty rozszerzające oskrzela. Natomiast w przewlekłej, łagodnej postaci astmy wykorzystywane są niewielkie dawki kortykosteroidów. U niektórych pacjentów stosowane jest również odczulanie. Pierwszych objawów astmy alergicznej, w tym astmy pyłkowej nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona choroba może przyczynić się do zaostrzenia objawów.

Domowe sposoby na astmę alergiczną

Domowe, naturalne leczenie astmy alergicznej polega przede wszystkim na działaniu profilaktycznym. W tym znaczeniu osobom cierpiącym na astmę atopową zaleca się unikanie kontaktu z czynnikami alergizującymi. Dodatkowo w warunkach domowych warto wdrożyć działania doraźne, które polegają na otwarciu okna w przypadku ataku kaszlu astmatycznego. Istotne jest równie stosowanie odpowiedniej diety, z której wyeliminowane będą produkty, przyprawy i zioła, które mogą wywoływać ataki astmy.


Astma alergiczna to schorzenie, które wpływa na komfort i jakość codziennego funkcjonowania. Zazwyczaj pojawia się ona w dzieciństwie. Oznacza to, że najczęściej diagnozuje się astmę alergiczną u dzieci. Nie oznacza to, że astma nie występuje u dorosłych. Niemniej jednak astma w ciąży i u osób dorosłych ma zazwyczaj charakter niealergiczny. Należy jednak wskazać, że astma może mieć różne podłoże. W tym znaczeniu wyróżnić można między innymi astmę sercową oraz astmę wysiłkową.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. M. Niedoszytko, „Patogeneza astmy i alergii”, Alergia, Astma, Immunologia 2017, 22
  2. I. Stelmach, „Astma u dzieci”, Alergia, Astma, Immunologia 2017, 22
  3. B. Samoliński, F. Raciborski, A. Lipiec, A. Tomaszewska, E. Krzych-Fałta, P. Samel-Kowalik, A. Walkiewicz, A. Lusawa, J. Borowicz, J. Komorowski, U. Samolińska-Zawisza, A. J. Sybilski, B. Piekarska, A. Nowicka, „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP)”, Alergologia polska- Polish journal of allergology 1 (2014) 10–18
  4. K. Polok , F. Mejza „Diagnostyka i leczenie astmy trudnej i ciężkiej. Praktyczne wskazówki z wytycznych Global Initiative for Asthma (GINA)", 2019
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację