Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Astma u niemowlaka: objawy, przyczyny, rozpoznanie

Astma to jedna z najczęściej diagnozowanych przewlekłych chorób układu oddechowego. Schorzenie to bardzo często pojawia się u niemowląt jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, wobec tego może być zdiagnozowana nawet u 4-miesięcznego niemowlaka. Niemniej jednak astma u niemowląt wiąże się z trudnościami w rozpoznaniu schorzenia, ponieważ objawy u tak małych dzieci mogą być niemal niezauważalne. Pojawiają się zatem pytania, na jakie objawy powinny zwrócić uwagę rodzice dziecka? Co wskazuje na pojawienie się astmy u niemowlaka? Jakie są przyczyny astmy u niemowląt? Jak rozpoznać schorzenie i pomóc niemowlakowi?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy astmy u niemowlaka

Objawy astmy u niemowląt mogą różnić się u poszczególnych dzieci. W tym znaczeniu u niemowląt występować mogą wszystkie klasyczne objawy astmy, które występują u dorosłych, ale również pojawić się mogą tylko niektóre z charakterystycznych symptomów. Należy wskazać, że do typowych objawów astmy u dorosłych należy świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, duszność, a także trudności z oddychaniem oraz kaszel. Objawem, który może wskazywać na astmę u niemowląt, są dodatkowo problemy z karmieniem, ponieważ dziecko musi robić przerwy w trakcie jedzenia na zaczerpnięcie powietrza. Dodatkowo niemowlęta, u których występuje astma, mogą wykazywać nadmierne pocenie się oraz uczucie dyskomfortu. Dodatkowo objawem astmy u niemowląt jest świszczący oddech zarówno podczas oddychania, jak i wdychania powietrza, bardzo szybki oddech, wciąganie skóry na klatce piersiowej podczas wdychania, a także krótki oddech, bladość skóry oraz zasinienie ust lub paznokci. Objawem występującym przy ataku astmy jest również plwocina trudna do odkrztuszenia, a także nawracające zapalenie oskrzeli.

Przyczyny astmy u niemowlaka

Astma u niemowląt może wiązać się z wieloma przyczynami. Niemniej jednak największą rolę przypisuje się przyczynom genetycznym. W tym znaczeniu wyższe prawdopodobieństwo pojawienia się astmy u niemowlaka jest u tych dzieci, których rodzice chorują na tę chorobę. Przyczyny mogą być jednak również środowiskowe. Oznacza to, że astmę wywołać mogą:

  • alergeny i zanieczyszczenia obecne w powietrzu, 
  • roztocza kurzu domowego, 
  • palenie tytoniu przez matkę w czasie ciąży,
  • choroby atopowe w postaci kataru siennego lub atopowego zapalenia skóry,
  • otyłość I związane z tym pojawienie się niewydolności oddechowej,
  • wirusowe infekcje układu oddechowego, które spowodowane są między innymi rinowirusami,
  • stosowanie antybiotyków we wczesnym etapie życia.

Jak rozpoznać astmę u niemowlaka?

Astma u niemowląt jest stosunkowo powszechną chorobą, która wymaga szybkiej diagnozy oraz wdrożenia właściwego leczenia. W tym znaczeniu rozpoznanie astmy u niemowlaka jest niezwykle istotne, ponieważ wczesne zdiagnozowanie choroby umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia, które jest kluczowe, gdyż stan zapalny w nieleczonej astmie może doprowadzić do poważnego i trwałego uszkodzenia płuc. Niemniej jednak astma u niemowląt jest trudna do zdiagnozowania ze względu na subtelne objawy towarzyszące schorzeniu. Należy jednak podkreślić, że diagnoza choroby u niemowląt w głównej mierze opiera się na informacjach uzyskanych od rodziców I obserwacji poczynionych przez lekarza.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Warto wskazać, że w leczeniu astmy u niemowląt zazwyczaj stosowane są dwa rodzaje leków wziewnych – leki rozszerzające oskrzela oraz leki kontrolujące, czyli kortykosteroidy. Należy podkreślić, że całkowite wyleczenie astmy u niemowląt nie jest możliwe. Niemniej jednak objawy u niektórych dzieci mogą ustąpić wraz z wiekiem. Dodatkowo zastosowanie właściwego leczenia pozwala na wprowadzenie choroby w stan remisji, często długotrwałej, co wiąże się z ustąpieniem astmy u dzieci.Astma pojawić się może w różnym wieku, a charakterystycznym jej objawem są trudności w oddychaniu. W tym znaczeniu pojawić się mogą zarówno duszności u dzieci, jak i osób dorosłych w tym również duszności w ciąży. Należy jednak wskazać, że problemy z oddychaniem u kobiet w ciąży, osób dorosłych i dzieci mogą mieć różne podłoże, dlatego tez niezwykle istotna jest diagnoza i określenie przyczyny trudności w oddychaniu.

Źródła:
  1. J. Liebhart, „Infekcje układu oddechowego w astmie”, „Medycyna po Dyplomie” 2012, nr 2, https://podyplomie.pl/medycyna/10723,infekcje-ukladu-oddechowego-w-astmie
  2. A. Zawadzka-Krajewska, „Astma u dzieci”, „Standardy Medyczne/Pediatria" 2013, t. 11, s. 1-9.
  3. A. Zawadzka-Krajewska, „Astma dziecięca”, „Standardy Medyczne/Pediatria” 2003.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację