Kaszel astmatyczny: objawy i leczenie
Dodano:

9 marca, 2023
17:28
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
17:28

Objawy kaszlu astmatycznego

Kaszel, jak już wskazano, jest podstawowym objawem przy ataku astmy. Objaw ten pojawia się zarówno w dzień, jak i w nocy utrudniając odpoczynek i sen. W przypadku kaszlu astmatycznego pojawia się również duszność, a także uczucie ucisku bądź ciężkości w klatce piersiowej. Co ważne, pojawić się może zarówno suchy, jak i mokry kaszel astmatyczny. Podczas napadu kaszlu astmatycznego pojawia się świszczący oddech, a osoba chora z trudem łapie powietrze. Dodatkowo pojawiają się problemy z mówieniem, a także znacznie wzrasta tętno. W przypadku nasilonego objawu i dokuczliwego napadu kaszlu astmatycznego pojawić się może również potliwość, a także bladość skóry i zasinienie warg. Należy jednak wskazać, że wyróżnić można również astmę kaszlową, w nomenklaturze medycznej określaną zespołem Corrao lub kaszlowym wariantem astmy – w przebiegu choroby pojawia się wyłącznie suchy kaszel.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jak brzmi kaszel astmatyczny?

Przy kaszlu astmatycznym pojawia się charakterystyczny, świszczący oddech, a chory z trudem może złapać powietrze. Kaszel jest suchy, niekiedy napadom duszności i kaszlu towarzyszyć może odkrztuszanie plwociny. Niemniej jednak, jak już wskazano, w przypadku zespołu Corrao choroba jest trudna do zdiagnozowania ze względu na to, że jedynym objawem chronicznym jest suchy kaszel, inne symptomy charakterystyczne dla astmy nie pojawiają się.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie kaszlu astmatycznego

Leczenie astmy w tym męczącego kaszlu astmatycznego w każdym przypadku powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarską. Terapia farmakologiczna dobierana jest indywidualnie w zależności od poziomu zaostrzenia objawów. Niemniej jednak należy wskazać, że w leczeniu astmy oraz kaszlu astmatycznego zastosowanie mają dwa rodzaje leków. W tym znaczeniu pierwszą grupę stanowią farmaceutyki, które podawane są przewlekle, celem takiej farmakoterapii i jest zmniejszenie stanu zapalnego toczącego się w organizmie w przebiegu choroby, a w związku z tym również złagodzenie objawów i zminimalizowanie ataków kaszlu astmatycznego. Drugą grupę medykamentów stanowią preparaty stosowane doraźnie, w przypadku wystąpienia ataku astmy i napadu dokuczliwego kaszlu astmatycznego. Celem zastosowania leków i syropu w tym przypadku jest szybkie rozkurczenie oskrzeli, dzięki czemu możliwe jest zahamowanie związanych z atakiem objawów. Należy jednak podkreślić, że w przypadku, kiedy pojawia się częsta konieczność zażywania leków doraźnych, może to wskazywać, że kaszel astmatyczny nie jest leczony właściwie. W takim przypadku zalecane jest zweryfikowanie rodzaju przyjmowanych farmaceutyków przez pacjenta oraz ich rodzaju i dawek.

Domowe sposoby na kaszel astmatyczny

Kaszel astmatyczny to dokuczliwy symptom, który w znacznym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie i swobodne oddychanie. Dlatego też terapię farmakologiczną można leczyć również domowymi sposobami. Należy jednak wskazać, że naturalne, domowe metody leczenia wykazują działanie jedynie wspomagające właściwą terapię i mogą stanowić jedynie uzupełnienie właściwego leczenia medycznego, ale nie podstawę leczenia choroby. 

W zależności od przyczyny występowania kaszlu astmatycznego sprawdzą się inne sposoby na łagodzenie dolegliwości. W przypadku, kiedy kaszel astmatyczny ma charakter alergiczny, należy przede wszystkim wyeliminować kontakt z alergenem. Dodatkowo wskazane jest częste wietrzenie pomieszczeń, a także dbanie o czystość w domu, ponieważ roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt może nasilać ataki astmy. Istotnym elementem domowego leczenia jest również zadbanie o zdrową, właściwie zbilansowaną dietę, a także aktywność fizyczną. Sport bowiem zwiększa wydolność organizmu oraz poprawia dotlenienie komórek, dzięki czemu pozwala na ograniczenie napadów kaszlu w przypadku astmy wysiłkowej.

Warto również wskazać, że pozytywne działanie na kaszel astmatyczny mają również niektóre zioła, które wykazują działanie wykrztuśne i rozkurczowe. W tym znaczeniu korzystnie działającymi ziołami jest między innymi tymianek, sosna zwyczajna czy chociażby babka lancetowata. Dodatkowo oddychanie przy astmie łatwi także napar z imbiru, który należy pić przede wszystkim w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych.

Astma to jedna z najczęściej diagnozowanych przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych. W przebiegu choroby dochodzi do zbyt mocnych oraz częstych skurczów oskrzeli, które wywołane mogą być różnymi czynnikami. W tym znaczeniu napad astmy i kaszel astmatyczny może pojawić się w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania lewej komory serca, wówczas mamy do czynienia z astmą sercową. Czynnikami wpływającymi na wystąpienie napadu kaszlu astmatycznego są między innymi silne emocje, wysiłek fizyczny, czy nawracające infekcję dróg oddechowych. Niekiedy napady duszności wywołuje wysiłek fizyczny, w takim przypadku można mówić o astmie wysiłkowej. Niemniej jednak w większości przypadków napady astmy wywołują alergeny, wówczas mówimy o astmie alergicznej (atopowej). 


Należy wskazać, że astma to choroba, która pojawić się może w każdym wieku. W tym znaczeniu równie często diagnozuje się astmę u dzieci, astmę w ciąży oraz odrosłych. Niezależnie jednak od wieku i płci pojawienie się astmy wiąże się z koniecznością wdrożenia leczenia. Ponieważ nieleczona astma może wiązać z ryzykiem zaostrzenia objawów i pojawieniem się bardzo ciężkiego napadu astmy, czyli stanu astmatycznego.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. W. Balińska-Miśkiewicz, „Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych”, Farmacja Pol. 65(11), 2009
  2. Interna Szczeklika, pod red. P. Gajewskiego, „Medycyna Praktyczna”, Kraków 2020
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację