Astma oskrzelowa - przyczyny, objawy, leczenie
Dodano:

13 czerwca, 2022
08:38
Zaktualizowano:

21 października, 2022
12:55

Astma oskrzelowa – co to takiego?

Astma oskrzelowa określona jest jako choroba heterogenna, czyli mająca wiele różnych postaci. To niejednorodne schorzenie związane jest nieodzownie z przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych, które może mieć różne nasilenie.

Skurcz oskrzeli, który pojawia się w czasie napadu astmy oskrzelowej, to główne objawy choroby. Przy tym schorzeniu występuje również świszczący oddech, duszność, a także kaszel, który może mieć różne nasilenie. Dochodzi w tym czasie także do obturacji oskrzeli, czyli zwężenia tego narządu. Warto jeszcze dodać, że poszczególne ataki astmy oskrzelowej mogą mieć różne objawy.

Kontrolowanie stopnia nasilenia choroby nie powinno być wcale trudne. Wielu pacjentów jest w stanie kontrolować objawy astmy oskrzelowej – mimo, że mogą one występować nagle w różnych momentach. Zaostrzenie astmy może jednak doprowadzić do niewydolności oddechowej, co jest już stanem zagrożenia zdrowia i życia.

W przypadku większości pacjentów chorobę udaje się dobrze kontrolować przez naprawdę długi czas. Mimo tego objawy mogą ponownie się pojawiać – zupełnie nagle bądź powoli narastając. Ciężkie zaostrzenie astmy może doprowadzić do niewydolności oddechowej, która wymaga leczenia szpitalnego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Kto choruje na astmę?

Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia, na astmę może chorować nawet trzysta milionów osób na całym świecie. Liczba ta jednak systematycznie wzrasta, gdyż na to schorzenie może zachorować praktycznie każdy – bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie.

W przypadku Polski, według przeprowadzonych przez Epidemiologię Chorób Alergicznych Badań, astma oskrzelowa pojawia się aż u czterech milionów osób. To zdecydowanie najczęstsza choroba o przewlekłej postaci wśród dzieci oraz osób do trzydziestego roku życia. Warto jeszcze zaznaczyć, że najwięcej przypadków astmy różnego rodzaju pojawia się u dzieci do piątego roku życia. Dotyczy to szczególnie najmłodszych, którzy mieszkają w krajach wysoko rozwiniętych – państwa takie najczęściej zmagają się z zanieczyszczonym powietrzem oraz mają wysoki wskaźnik spożywania produktów przetworzonych chemicznie. Tego typu dieta nie wpływa dobrze na funkcjonowanie całego organizmu, stąd też częstsze przypadki zachorowań na różnego rodzaju schorzenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa uważana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Jej objawy są na tyle charakterystyczne, że każdy lekarz z pewnością będzie w stanie odpowiednio zdiagnozować to schorzenie.

Świszczący oddech

Przy astmie oskrzelowej pojawia się świszczący oddech oraz stan określany jako “granie” w klatce piersiowej. Objawy te są słyszalne wtedy, gdy lekarz bada układ oddechowy pacjenta. Stan taki opisuje sam pacjent, gdyż może być on bardzo dokuczliwy.

Duszność

Astma oskrzelowa to także pojawiająca się w różnych momentach duszność w klatce piersiowej. To ucisk oraz ściskanie, które uniemożliwia pełne nabranie powietrza. Krótki oddech oraz niemożność wypuszczenia powietrza z płuc są bardzo niekomfortowe i stresujące dla każdego, kto doświadczył takiego ataku. Napad astmy oskrzelowej tego typu może być wywołany na przykład przez zanieczyszczenie powietrza bądź przebywanie w otoczeniu innych alergenów – na przykład sierści zwierząt lub pyłków drzew.

Kaszel

Ostatnim, równie charakterystycznym objawem astmy oskrzelowej jest napadowy i męczący kaszel. Nasila się on zwykle w nocy oraz nad ranem – zdarza się również, że jest on jedynym objawem w astmie oskrzelowej u dzieci.

Warto pamiętać, że objawy oraz ich częstotliwość zależy w dużej mierze od reakcji układu odpornościowego. U niektórych osób mogą one występować rzadko; wielu chorych zauważa, że poszczególne objawy występują w odpowiednich okolicznościach – szczególny wpływ na objawy astmy oskrzelowej ma wysiłek fizyczny. Nawet rzadko występujące objawy kwalifikują się do wizyty u lekarza. Leczenie astmy oskrzelowej nie jest bowiem skomplikowane, a może przynieść naprawdę dużą ulgę.

Astma – objawy alarmowe

Astma oskrzelowa to choroba, której objawy mogą wywołać nawet stan zagrożenia życia! W przypadku nagłego skurczu oskrzeli, który dodatkowo występuje z niepokojącymi objawami, należy niezwłocznie głosić się do lekarza lub nawet wezwać pogotowie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na atak astmy, który powoduje silną duszność. W czasie takiej sytuacji może zdarzyć się, że chory będzie musiał przyjąć pozycję stojącą i być o coś podparty, by móc złapać oddech. Duszność może również pojawić się wraz z narastającym zmęczeniem – w takiej sytuacji widoczna jest praca dodatkowych mięśni oddechowych, które zlokalizowane są między żebrami.

Napad astmy – co go wywołuje?

Astma alergiczna uaktywnia się wówczas, gdy pacjent ma do czynienia z pyłkami roślin, sierścią zwierząt czy nawet kurzem! Alergeny wziewne, bo o nich tu mowa, wywołują astmę alergiczną. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta u lekarza – najlepiej alergologa, który z pewnością znajdzie odpowiednie rozwiązanie tej niekomfortowej sytuacji.

Astmę niealergiczną najczęściej wywołują infekcje układu oddechowego. Przewlekła choroba tego typu sprawia, że komórki układu immunologicznego są znacznie słabsze. Infekcje dróg oddechowych powinny być zatem każdorazowo leczone do końca, gdyż przedłużające się schorzenia tego typu mogą doprowadzić do ograniczenia wydolności dróg oddechowych, co ma ogromny udział w wyzwalaniu objawów choroby.

Częste infekcje dróg oddechowych to niejedyne przyczyny występowania ataków astmy. Nawracające napady świszczącego oddechu mogą pojawić się również w czasie zażywania farmaceutyków – zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli popularnej aspiryny. Objawy mogą pojawić się także po beta-blokerach, czyli lekach stosowanych w chorobach układu krążenia.

Kontrolę astmy i jej objawów uniemożliwia także wysiłek fizyczny oraz przewlekły stres. Na pojawienie się ataku mają również wpływ bardzo silne emocje, które objawiają się śmiechem lub płaczem.

Astmę niealergiczną mogą wywołać także nagłe zmiany pogody oraz oddychanie zimnym powietrzem. Na częste napady związane z astmą wpływ może mieć również refluks żołądkowo-przełykowy. Schorzenie to polega na tym, że treść żołądkowa cofa się do przełyku, wywołując u pacjenta różne nieprzyjemne dolegliwości.

Pyłki roślin to jedne z wielu elementów drażniących, które mogą wywołać napad kaszlu czy duszność. Równie niekorzystna będzie styczność z aerozolami, oparami farb, dymem papierosowym, a także smogiem.

Jaki to rodzaj astmy?

Ciężkość choroby zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Istnieją dwie główne klasyfikacje tego stanu.

Rodzaje astmy według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia astmę oskrzelową alergiczną, niealergiczną, mieszaną, a także nieokreśloną astmę oskrzelową. Według klasyfikacji tej organizacji wymienia się także stan astmatyczny – to przewlekła choroba, która słabo reaguje na leczenie i może mieć napady zaostrzenia.

Rodzaj astmy ze względu na przyczynę

Klasyfikacja astmy oskrzelowej według przyczyn została wykonana przez GINA, czyli Światową Inicjatywę na Rzecz Zwalczania Astmy. Stowarzyszenie wymienia astmę alergiczną (zewnątrzpochodną), który występuje na skutek wzrostu przeciwciał klasy IgE w surowicy krwi. Tego typu astma oskrzelowa pojawia się najczęściej już w dzieciństwie i towarzyszą jej takie schorzenia, jak atopowe zapalenie skóry, zapalenie spojówek czy alergiczny nieżyt nosa.

Astma niealergiczna, czyli wewnątrzpochodna, to kolejny typ astmy oskrzelowej. W tym schorzeniu nie stwierdza się występowania alergenów, które mogą wytwarzać przeciwciała IgE. Astma tego typu występuje najczęściej u dorosłych, a co ważniejsze – często ma charakter postępujący.

Kolejna astma oskrzelowa w klasyfikacji GINA jest niealergiczna i charakteryzuje się dość późnym początkiem. Zazwyczaj występuje u dorosłych kobiet. Leczenie choroby tego typu wymaga stosowania dużej ilości glikokortykosteroidów wziewnych, które mogą pomóc w kontroli astmy oskrzelowej.

GINA wymienia również astmę z utrwalonym zwężeniem oskrzeli, czyli obturacją. Na skutek tego schorzenia może dojść do trwałej przebudowy dróg oddechowych, czyli utrwalenia obturacji oskrzeli. Zaostrzenie astmy tego typu jest bardzo niebezpieczne – w jej wyniku może bowiem pojawić się przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Ostatni typ to astma oskrzelowa, która współistnieje z otyłością. Osoby z nadwagą często skarżą się na silne objawy na skutek niekontrolowanych skurczów oskrzeli.

Przyczyny astmy

Astma oskrzelowa występuje głównie w reakcji na alergeny. Pyłki roślin czy kurz to elementy, które uczestniczą czynnie w wyzwalaniu objawów choroby. Sytuacja taka dotyczy osób, których organizm wytwarza przeciwciała IgE. Alergen, który łączy się z przeciwciałem, aktywuje jednocześnie komórki układu immunologicznego znajdujące się w skórze, błonie śluzowej nosa i oskrzeli, a także spojówkach. Następnie wydzielana jest histamina, która wywołuje skurcz oskrzeli. Objawia się to między innymi dusznością oraz kaszlem, czyli najczęstszymi objawami u chorych na astmę. Oskrzela kurczą się na skutek stanu zapalnego, który toczy się praktycznie cały czas – zwłaszcza, jeśli organizm jest ciągle narażony na kontakt z alergenem. Przedłużający się stan zapalny może również spowodować zmiany w budowie ścian oskrzeli.

Obrzęk błony śluzowej oskrzeli prowadzi do zwężenia światła tej części układu oddechowego. Ciężkość choroby jest wówczas na tyle duża, że trudno jest poradzić sobie z objawami tego stanu. Zwężenie światła oskrzeli może również pojawić się na skutek zalegania w drogach oddechowych gęstego śluzu, którego pozbycie się jest dość skomplikowane. W takiej sytuacji trudno mówić o kontroli astmy, gdyż mamy wówczas do czynienia z zapalną chorobą dróg oddechowych. Może jednak ona nieco ustąpić po podaniu leku rozszerzającego oskrzela.

Jakie aspekty mają czynny udział w wyzwalaniu objawów choroby?

Wymienia się zazwyczaj kilka czynników ryzyka, które mogą prowadzić do rozwoju astmy u danego człowieka. Przede wszystkim istnieją predyspozycje genetyczne. Astma przewlekła umiarkowana bądź inny rodzaj tego schorzenia, który występuje u rodziców, zwiększa znacząco prawdopodobieństwo wystąpienia jej również u dzieci.

Czynniki rozwoju astmy to także uczulenia na alergeny pokarmowe oraz wziewne, czyli zanieczyszczenia powietrza, sierść zwierząt lub roztocza kurzu domowego. Do tych aspektów można również dodać atopowe zapalenie skóry, alergiczne zapalenie spojówek oraz nieżyt nosa.

Astma oskrzelowa może również wystąpić na skutek przebycia poważnych infekcji dróg oddechowych. Na pojawienie się objawów astmy mają wpływ przeważnie przechodzone w dzieciństwie częste infekcje wirusowe.

Warto wspomnieć jeszcze o ryzyku pojawienia się astmy, które wynika ze statusu społeczno-ekonomicznego, a także środowiska życia. Narażenie zawodowe sprawia bowiem, że pojawić się może świszczący oddech czy otyłość – oba te czynniki mogą mieć ogromny wpływ na rozwój astmy. Na pojawienie się tego schorzenia wpływa również narażanie na dym tytoniowy – mowa tu zarówno o paleniu czynnym, jak i biernym.

Leczenie astmy

Regularne przyjmowanie leków w wielu przypadkach może pomóc kontrolować nawracające objawy astmy. Schorzenie to nadal jednak jest chorobą przewlekłą, która może trwać przez wiele lat, a nawet całe życie! Dostępne na rynku farmaceutyki oraz wdrażanie innych metod leczenia ma na celu przede wszystkim utrzymanie kontroli nad objawami. Astma oskrzelowa może również uszkodzić nieodwracalnie oskrzela, zatem leczenie jest konieczne również po to, by uniknąć takiej sytuacji.

Zminimalizowanie objawów samej astmy oraz jej wpływ na codzienne funkcjonowanie prowadzi do tego, że pacjenci w wielu przypadkach mogą prowadzić normalny tryb życia, zachowując nawet dobrą formę fizyczną!

Jak się leczy astmę?

Astma oskrzelowa to schorzenie, które może być leczone za pomocą leków o działaniu przeciwzapalnym. Są one z reguły stosowane przez długi czas, a co ważniejsze – należy je przyjmować regularnie.

Istotne znaczenie ma także droga podania leków. Większość preparatów ma formę aerozolu, dzięki czemu można je łatwo podawać wziewnie. Takie działanie sprawia, że lek trafia bezpośrednio do systemu oddechowego, nie narażając tym samym na zbytnie obciążenie żołądka czy wątroby. Do stosowania takich leków wystarczą inhalatory ciśnieniowe, ale pacjenci używają również nebulizatorów.

W napadach astmy często korzysta się także z leków ratunkowych, czyli specyfików rozkurczających mięśnie oskrzeli. Oczywiście takie preparaty powinny być dostosowane do stopnia nasilenia objawów, które występują u danego pacjenta.

Leki stosowane w leczeniu astmy

Istnieje kilka typów leków, które stosuje się przy astmie oskrzelowej. Najczęściej przepisuje się wziewne glikokortykosteroidy, które co prawda nie powodują całkowitego wyleczenia astmy, ale umożliwiają kontrolowanie tej choroby. Systematyczne stosowanie tego typu leków sprawia, że zapobiegają one ostrzejszym napadom astmy. Wpływają zatem poniekąd na znaczne polepszenie jakości życia osób, u których stwierdzono astmę.

Warto jednak dodać, że skuteczność leków zależy przede wszystkim od regularności ich stosowania – przerwy w przyjmowaniu tych specyfików mogą bowiem pogorszyć drożność oskrzeli. Leki te mogą dodatkowo przynieść działania niepożądane – zwłaszcza, jeśli będą stosowane w dużych dawkach. W takiej sytuacji często dochodzi do pojawienia się podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, co może być przyczyną chrypki oraz pleśniawek.

Glikokortykosteroidy są zazwyczaj podawane wziewnie, gdyż taka forma leczenia jest znacznie bardziej skuteczna. W niektórych przypadkach stosuje się doustne glikokortykosteroidy – najczęściej w momencie, gdy pacjent choruje przewlekle na ciężką odmianę astmy. Wybór tych tabletek musi być jednak poprzedzony sprawdzeniem innych metod leczenia. Jeżeli faktycznie zawodzą, można sięgnąć po doustne preparaty. Warto jednak od razu zaznaczyć, że zbyt długie ich przyjmowanie może wywołać różnego rodzaju choroby, na przykład cukrzycę, nadciśnienie, a także otyłość.

Na astmę choruje wiele osób, a dopasowanie do każdego przypadku odpowiednich leków nie jest wcale proste. Wielu pacjentów przyjmuje na przykład długo działające beta2-mimetyki, które skutecznie rozkurczają oskrzela. Leki te łączy się jednak z glikokortykosteroidami, gdyż stosowanie nich samych może spowodować wystąpienie ciężkiego ataku duszności. Wystarczy połączyć obie grupy farmaceutyków w inhalatorze i przyjmować je łącznie. Tego typu specyfiki mogą jednak powodować kołatanie serca oraz drżenie rąk – na szczęście tego typu niepożądane objawy dość szybko mijają.

Słabszą odmianą glikokortykosteroidów są leki antyleukotrienowe. Mają one działanie przeciwzapalne i stosuje się je w celu kontrolowania występowania objawów astmy. Można je połączyć z glikokortykosteroidami, a w takim zestawieniu nie powinny wywoływać działań niepożądanych. W niektórych przypadkach może pojawić się jedynie ból głowy oraz brzucha, ale jest to bardzo rzadkie.

Jako rozkurczające oskrzela leki podaje się także teofilinę oraz jej pochodne. Ich efekt nie jest jednak zadowalający – najlepiej zatem stosować je w połączeniu z lekami z innych grup. Preparaty tego typu mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca, bóle głowy, brzucha, a także biegunkę. Warto jeszcze dodać, ze teofilina wchodzi także w interakcję z innymi lekami – na przykład antybiotykami, których działanie może niestety osłabić.

Na rynku wyrobów farmaceutycznych obecne są również kromony, które są zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Mają one jednak znacznie słabsze działanie niż wspomniane wyżej glikokortykosteroidy, zatem odchodzi się powoli od ich stosowania w leczeniu astmy.

Ostatnią grupą leków, które mogą być podawane w przypadku astmy oskrzelowej, są przeciwciała anty-IgE. To leki biologiczne, których działanie opiera się o blokowanie białka uczestniczącego w reakcji alergicznej. Zapobiega to występowaniu ciężkich objawów wywołanych przez alergeny.

Leki tego typu stosuje się wyłącznie u pacjentów, którzy chorują na ciężką odmianę astmy oskrzelowej i u których inne metody leczenia nie przyniosły żadnego rezultatu. Przyjmowanie takich specyfików może pomóc w uporaniu się z dolegliwościami wywołanymi przez niekontrolowane objawy. Zmniejszają one bowiem nasilenie astmy, a co za tym idzie – spada dzięki nim zapotrzebowanie na doraźne środki pomocnicze i pacjent nie musi przyjmować leków ratunkowych. Omawiane preparaty z przeciwciałami podaje się w formie zastrzyku, zazwyczaj co dwa lub cztery tygodnie. Według przeprowadzonych badań pierwsze efekty widoczne są po dwunastu lub szesnastu tygodniach stosowania.

Leki ratunkowe

W przypadku nagłego skurczu oskrzeli niezbędne będzie przyjęcie wziewnych leków ratunkowych, które mogą pomóc opanować napad astmy. Najczęściej przyjmuje się szybko działające beta2-mimetyki, które mogą pomóc w opanowaniu objawów astmy wywołanych przez wysiłek fizyczny. Leki tego typu zaczynają działać już po piętnastu minutach, a ich efekt – czyli znaczące rozkurczenie oskrzeli – może być odczuwalny od czterech do sześciu godzin. Najczęściej przepisuje się takie substancje, jak fenoterol oraz salbutamol.

W zaostrzeniu astmy jako lek wspomagający można przyjmować również bromek ipratropium. Wybiera się go zwykle wtedy, gdy na astmę choruje osoba nietolerująca beta2-mimetyków.

Ciężka astma – jak ją wyleczyć?

Astma oskrzelowa może mieć niekiedy ciężki przebieg. Ostra postać tego zaburzenia w niektórych przypadkach jest oporna na leki. Diagnozę taką stawia się wtedy, gdy stosowanie wziewnych kortykosteroidów w dużej dawce bądź beta2-mimetyków, nie przyniosło żadnych efektów. Jeśli leki nie wywołują polepszenia stanu, pacjent nie może kontrolować swoich napadów astmy.

W astmie alergicznej ciężkiej, która nie może być kontrolowana, najczęściej włącza się do leczenia przeciwciała anty-IgE. Terapia tego typu może przynieść efekty dopiero po czterech lub sześciu miesiącach stosowania. O tym, jaki lek włączyć i z którego preparatu właściwie zrezygnować, decyduje lekarz prowadzący dany przypadek. W żadnym wypadku – bez względu na posiadany rodzaj astmy, nie można samodzielnie zmieniać dawki leków lub też modyfikować kolejność ich przyjmowania.

Badania na astmę

Na podstawie objawów, które występują u danego pacjenta, każdy lekarz z pewnością będzie w stanie zdiagnozować astmę oskrzelową. Jej dolegliwości są bowiem tak charakterystyczne, że trudno się pomylić. Lekarz powinien przeprowadzić dodatkowo badanie fizykalne, w czasie którego możliwe jest stwierdzenie zmian osłuchowych. Używa się również spirometrii, która może potwierdzić ograniczenie, a także zmienność przepływu powietrza w czasie wydechu oraz w momencie wdechu.

Diagnostyka astmy – jakie metody się stosuje?

Lekarz przede wszystkim zleca wykonanie spirometrii, która służy głównie do oceny drożności oskrzeli. Za pomocą tego badania można również orzec, czy nastąpiła obturacja oskrzeli. To nic innego, jak zwężenie tej części układu oddechowego, które znacząco utrudnia przepływ powietrza w czasie wydechu.

Do spirometrii można również dodać próbę rozkurczową. Polega ona na tym, że powtarza się spirometrię w momencie, gdy pacjent przyjmie lek rozkurczający. Dzięki temu można sprawdzić skuteczność leku i zdecydować, czy leczenie nim ma być nadal wdrażane.

W czasie wizyty u lekarza można również wykonać pomiar szczytowego przepływu wydechowego. Określa się na jego podstawie prędkość przepływu powietrza, jaką dana osoba jest w stanie uzyskać podczas wydechu. Tego typu badanie przeznaczone jest jednak głównie dla osób, które chorują na ciężką odmianę astmy, która na dodatek jest oporna na leczenie.

W niektórych przypadkach wykonuje się również test prowokacji oskrzeli. Po tym, jak pacjent miał przeprowadzoną spirometrię, inhaluje on alergen bezpośrednio do dróg oddechowych bądź też wchłania coraz większe dawki leku. Po każdej dawce wykonuje się kolejno badania spirometryczne, aby prześledzić występujące wówczas reakcje oskrzeli.

Choroby występujące z astmą

Charakterystyczne dla astmy oskrzelowej objawy mogą pojawiać się także w innych stanach chorobowych. Zanim rozpocznie się leczenie astmy, warto wykonać badania, które wykluczą występowanie innych chorób. Podobne objawy może dawać na przykład zastoinowa niewydolność serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zatorowość płucna, nieżyt nosa, zapalenie płuc z nadreaktywnością oskrzeli, silna infekcja górnych dróg oddechowych, gruźlica, a nawet zaburzenia lękowe!

Astma – inne metody leczenia

Astma oskrzelowa może być kontrolowana nie tylko za pomocą leków. Istnieją bowiem niefarmakologiczne metody leczenia, dzięki którym objawy astmy oraz ewentualne napady mogą być znacząco ukrócone.

Przede wszystkim pacjenci, którzy cierpią na tego typu dolegliwości, muszą unikać alergenów. Osoby uczulone na przykład na pyłki drzew, powinny pozostać w domu w czasie ich pylenia i nie wietrzyć zbyt często mieszkania. Warto również zainwestować w profesjonalny oczyszczacz powietrza.

Doskonałą metodą na zmniejszenie nasilenia objawów astmy będzie rzucenie palenia, lub – w przypadku, gdy chory na astmę nie pali papierosów, unikanie miejsc, gdzie może być on biernym palaczem.

Na występowanie napadów astmy wpływ mogą mieć również przyjmowane leki przeciwzapalne z grupy NLPZ. To preparaty, które stosuje się przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Lekarz z pewnością znajdzie zamienniki takich substancji, które nie pogorszą objawów astmy.

Napady duszności z powodu astmy można wyeliminować również poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne. Ruch jest bardzo dobry dla funkcjonowania całego organizmu, zatem w czasie wizyty u lekarza warto poprosić o wskazanie najodpowiedniejszej dziedziny sportu, która nie pogorszy objawów astmy.

Doskonałym uzupełnieniem farmakoterapii mogą być również ćwiczenia oddechowe. Jeśli pacjent cierpi na otyłość bądź nadwagę, wskazana będzie redukcja masy ciała, która na pewno będzie miała pozytywny wpływ na przebieg astmy.

W zapobieganiu silnym objawom astmy ważne są również konsultacje z lekarzem. Może on wskazać najważniejsze zasady leczenia astmy, które znacząco ułatwią funkcjonowanie każdemu pacjentowi. Specjalista może również decydować o ewentualnym zwiększeniu dawki leków, jeśli objawy zaczną się nasilać. Nie powinno się samodzielnie modyfikować dawek leków ani zmieniać pory ich przyjmowania, gdyż jest to po prostu niebezpieczne.

Lekarz powinien również wskazać, do kogo pacjent powinien się zgłosić w przypadku ostrego napadu astmy. Brak reakcji w takiej sytuacji może bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia chorego na astmę.

Wizyta u specjalisty

Chorzy na astmę oskrzelową mogą w wielu przypadkach nie wiedzieć, że cierpią właśnie na to schorzenie. Kaszel czy uczucie zatkania w drogach oddechowych może bowiem pojawić się również w przypadku ostrzejszych infekcji górnego systemu oddechowego. Warto jednak pamiętać, że brak odpowiedniego leczenia może spowodować nasilenie objawów. To stan, w którym prowadzenie normalnego trybu życia może być bardzo trudne.

Przebieg choroby zależy przede wszystkim od stopnia narażenia na alergeny bądź inne czynniki, mogące wywołać nasilenie objawów choroby. Kichanie i kaszel w momencie, gdy w powietrzu pojawia się sierść zwierząt, jest sygnałem alarmowym.

Objawy mogą być wywołane przez zanieczyszczenie powietrza, a także pyłki kwiatów. Niezależnie od okoliczności, wizyta u lekarza jest zawsze koniecznością. Nieleczona astma może bowiem prowadzić do poważnych powikłań, a przede wszystkim ogromnych kłopotów z układem oddechowym. Tego typu sytuacje mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

 

Porada przez internet

Osoby, które cierpią na cykliczne problemy z układem oddechowym, ale nie mogły jeszcze tego zdiagnozować, powinny jak najszybciej udać się do lekarza. Niestety, w wielu przypadkach czekanie na wizytę może trwać naprawdę bardzo długo. Całkowite zrezygnowanie z porady specjalisty nie wchodzi w grę, zatem najkorzystniejszą formą pomocy w takiej sytuacji będzie zgłoszenie się po poradę internetową. Zainteresowanym proponujemy tego typu usługę w przystępnej cenie, a co ważniejsze – wizyta taka nie wymaga wcale długiego oczekiwania!

Zatrudnieni przez nas specjaliści posiadają ogromne doświadczenie, a także ugruntowaną wiedzę z różnych zakresów medycyny. Z pewnością zatem będą w stanie pomóc w odpowiedniej diagnostyce astmy, a także we wskazaniu najbardziej skutecznej dla danego pacjenta metody leczenia.

Jak wygląda wizyta przez internet?

Porady internetowe zawsze przebiegają w miłej i przyjaznej atmosferze Lekarz przeprowadzi na początek szczegółowy wywiad z pacjentem, który dotyczyć będzie między innymi częstotliwości występowania objawów, a także ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W czasie wizyty specjalista wskaże także niezbędne do przeprowadzenia badania, na podstawie których możliwe będzie postawienie diagnozy. Określenie typu astmy, jaki posiada dana osoba, niezbędne jest do tego, by wskazać najbardziej skuteczną metodę leczenia. Warto podkreślić, że astma nie musi wcale uniemożliwiać wykonywania codziennych czynności – dobrze dobrane leki oraz przestrzeganie kilku zasad sprawi, że napady będą nie tylko rzadsze, ale również znacznie mniej dokuczliwe.

Wizytę można przeprowadzić w dowolnym dla siebie miejscu. Wystarczy komputer z dostępem do internetu i dość spokojna przestrzeń – na przykład biuro czy pokój w mieszkaniu. Wizyta taka nie trwa długo, zatem pacjent nie musi martwić się tym, że poświęci na to zbyt dużo czasu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów proponujemy również wizyty kontrolujące przebieg choroby. W czasie takiego spotkania lekarz może zmodyfikować dawkę leków na podstawie zaostrzenia bądź zmniejszenia dolegliwości związanych z astmą u danego pacjenta. Cykliczność takich wizyt jest bardzo ważna i pozwala między innymi na stałe kontrolowanie rozwoju astmy oskrzelowej.

E-recepta

Skorzystanie z wizyty u lekarza za pośrednictwem internetu, to również możliwość uzyskania e-recepty. Tego typu dokument uprawnia każdego pacjenta do wykupienia niezbędnych leków (czasem nawet ze sporą zniżką), które na pewno pomogą przynajmniej w małym stopniu uporać się z objawami astmy oskrzelowej.

Wystawienie przez lekarza e-recepty twa dosłownie chwilę. Po to, by móc zdobyć dokument umożliwiający wykupienie potrzebnych do farmakoterapii preparatów, nie trzeba już czekać miesiącami w kolejce do lekarza! Obecnie wystarczy tylko zarejestrować się na wizytę online, która trwa naprawdę krótko i wskazać lekarzowi, jakie leki faktycznie przynoszą ulgę. Cały proces jest szybki i naprawdę komfortowy – warto skorzystać z tak rewelacyjnej oferty, która pozwola oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze!

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Książkiewicz, A., Kwilosz, E., Fornal, R., & Dworzańska, E. (2020). Astma oskrzelowa - zasady rozpoznawania i leczenia choroby u pacjentów dorosłych i małych dzieci w oparciu o najnowsze wytyczne.
  2. Pałgan, K., Tykwińska, M., & Bartuzi, Z. (2015). Udział peptydów antydrobnoustrojowych w patogenezie astmy oskrzelowej.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację