Astma kaszlowa (zespół Corrao): objawy, przyczyny, leczenie
Dodano:

27 marca, 2023
16:21
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
16:21

Objawy astmy kaszlowej

Charakterystyczny objaw astmy kaszlowej stanowi suchy kaszel alergiczny, pojawiający się w wyniku reakcji na alergen. Należy jednak wskazać, że kaszel zaostrza się w wyniku wytężonego wysiłku fizycznego, Ale również na skutek wdychania zimnego powietrza bądź infekcji górnych dróg oddechowych, podobnie jak w przypadku astmy. Należy wskazać, że u pacjentów nie obserwuje się nieprawidłowych wyników spirometrii spoczynkowej. Dodatkowo nie występują zmiany osłuchowe, a także zmiany na płucach i zatokach w badaniu rentgenowskim. Ponadto astma kaszlowa nie współistnieje z żadnymi innymi chorobami, które mogą powodować przewlekły kaszel. Należy podkreślić, że kaszel ma charakter nawracający i może pojawić się zarówno w dzień, jak i w nocy. Charakterystyczne jest również nasilenie napadów kaszlu po wysiłku fizycznym.

Co ważne, aby uznać kaszel za przewlekły i doszukiwać się w nim podłoża astmy kaszlowej, musi on trwać co najmniej przez trzy tygodnie, również sezonowo. Należy wskazać, że w rzadkich przypadkach przy kaszlu astmatycznym pojawiają się również atopowe zapalenie skóry. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny astmy kaszlowej 

Przyczyny powstawania astmy nie są znane. Przypuszcza się jednak, że etiologia może być związana z czynnikami, które wyzwalają klasyczną astmę. Dodatkowo etiologii upatruje się w czynnikach alergicznych, zimnym powietrzu oraz intensywnych zapachach. 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Leczenie astmy kaszlowej 

Leczenie astmy kaszlowej wymaga postawienie rozpoznania. Diagnoza zespołu Corrao jest znacznie utrudniona ze względu na niewiele objawów towarzyszących chorobie. Suchy kaszel w tym znaczeniu zazwyczaj wskazuje na inny rodzaj dolegliwości. Należy jednak wskazać, że w porównaniu z klasyczną astmą, pacjenci z zespołem Corrao mają prawidłową spirometrię spoczynkową, natomiast wykazują nadreaktywność oskrzeli w teście metacholiną. Dodatkowo rozpoznanie choroby umożliwia występowanie przewlekłego stanu zapalnego dróg oddechowych, pogrubienie ściany oskrzeli, a także inne cechy remodelingu dróg oddechowych. Niemniej jednak należy wskazać, że rozpoznanie zespołu Corrao jest niezwykle trudne, ponieważ zazwyczaj badanie fizykalne nie wykazuje odchylenia od prawidłowego stanu. Dlatego też kluczowe znaczenie w przypadku astmy kaszlowej ma przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego ukierunkowanego na występowanie objawów, czasu ich występowania, a także ewentualnego leczenia oraz skuteczności wdrożonej terapii. Dodatkowo wykonywana jest próba histaminowa, W tym przypadku negatywny wynik, czyli brak reakcji wyklucza astmę kaszlową. Niemniej jednak wynik pozytywny wcale nie musi oznaczać astmy kaszlowej, ale może być wynikiem alergicznego nieżytu nosa, astmy alergicznej, czy chociażby przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. 

Należy wskazać, że trudności wiążą się nie tylko z diagnozą astmy kaszlowej, ale również ze wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Należy bowiem wskazać, że przewlekły kaszel przy zespole Corrao nie ustępuje nawet po zastosowaniu antybiotyków, leków przeciwhistaminowych, a także leków zmniejszających przekrwienie. 

Leczenie astmy kaszlowej wiąże się z wdrożeniem takiego leczenia, jakie stosuje się w przypadku klasycznej astmy oskrzelowej użyciem beta-mimetyków oraz wziewnych lub doustnych kortykosterydów. Dodatkowo zastosowanie mają krótkodziałające leki pobudzające receptory B2- adrenergiczne. Należy wskazać, że wdrożenie leczenia, choć wiąże się ze złagodzeniem objawów, nie pozwala na całkowite ich wyeliminowanie. Należy również wskazać, że w terapii astmy kaszlowej wykorzystuje się także wziewne glikokortykosteroidy. Natomiast w przypadku ciężkiego zespołu Corrao konieczne może okazać się zastosowanie terapii lekami doustnymi, a dokładnie tygodniowej terapii prednizonem. Należy podkreślić, że leczenie choroby jest długotrwałe i nie zawsze wiąże się z całkowitym ustąpieniem objawów. 

Domowe sposoby na astmę kaszlową 

Osoby z astmą kaszlową pomocniczo mogą wdrożyć również domowe, naturalne sposoby leczenia dolegliwości. Niemniej jednak należy podkreślić, że polegają one przede wszystkim na działaniach profilaktycznych. W tym znaczeniu chorzy powinni unikać czynników wyzwalających objawy choroby w postaci czynników termicznych, pyłków w przypadku kaszlu alergicznego, kurzu, wzmożonego wysiłku fizycznego (astma wysiłkowa), a także intensywnych zapachów. Dodatkowo warto wdrożyć odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę, z której wyeliminowane będą składniki alergenne, mogące nasilać objawy. Co więcej, należy zadbać o wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń, w których przebywa chory.

Astma kaszlowa może pojawić się u każdego. Niemniej jednak większości przypadków diagnozowana jest astma u dzieci. Należy wskazać, że schorzenie może prowadzić do rozwinięcia się typowej astmy pełnoobjawowej, której poza uciążliwym, suchym kaszlem, towarzyszą również duszności i świszczący oddech. Dlatego też niezwykle istotne jest rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia, by uniknąć rozwoju choroby i wystąpienia stanu astmatycznego.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Nimi A., „Cough and asthma. Curr. Respir”, Rev., 2011
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację