Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Jednym z preparatów wziewnych stosowanych w leczeniu skurczu oskrzeli czy też w przypadku odwracalnej obturacji dróg oddechowych jest Ventolin. Ze względu na swój skład i działanie, lek ten jest dostępny tylko na receptę i nie można zażywać go niezgodnie z zaleceniami lekarza. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się lek, jaką ma substancję czynną, jak wygląda jego dawkowanie, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania oraz ewentualne skutki uboczne.

 

Ventolin aerozol - co to za lek?

Lek Ventolin dostępny jest w aerozolu w postaci zawiesiny do inhalacji. Substancją czynną preparatu jest salbutamol. Ventolin zaliczany jest do grupy szybko działających preparatów o działaniu rozszerzającym oskrzela. W związku z tym w szybki sposób jest w stanie złagodzić objawy nasilenia astmy oskrzelowej lub obturacyjnej choroby płuc. Lek przeznaczony jest do stosowania u dzieci od 4. roku życia, młodzieży i osób dorosłych. Preparat nie może być przyjmowany przez dzieci w wieku poniżej 4. roku życia, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. 

Pobudzenie receptorów βeta-adrenergicznych w mięśniach gładkich oskrzeli

Działanie leku Ventolin polega między innymi na pobudzeniu receptorów βeta-adrenergicznych, które znajdują się w mięśniach gładkich oskrzeli. Dzięki temu możliwy jest rozkurcz oskrzeli, a pacjent może powrócić do normalnego oddychania. Charakterystyczne dla tego leku jest szybkie działanie, które może okazać się kluczowe dla zdrowia lub nawet życia pacjenta. Jeżeli skurcz nie przechodzi, to może zajść konieczność zastosowania dodatkowej dawki. Umożliwi to swobodny przepływ powietrza w drogach oddechowych. Dawka leku powinna być skonsultowana z lekarzem.

Skład leku

Substancją czynną leku jest salbutamol, który w Ventolinie posiada postać siarczanu salbutamolu. Substancją pomocniczą w preparacie tetrafluoroetan. Lek dostępny jest w formie aerozolu inhalacyjnego, a jego dawkowanie może różnić się w zależności od schorzenia.

Dawkowanie

Jaka dawka jest zalecana? Dawki leku Ventolin mogą się różnić w zależności od stanu pacjenta i przebiegu schorzenia. Ventolin to lek, który można przyjmować tylko w postaci inhalacji. Przed jego przyjęciem należy dokładnie zapoznać się z ulotką informacyjną dołączoną do opakowania. Pacjent powinien być świadomy ewentualnych skutków ubocznych zażywania leku, a także przyjmować go tylko zgodnie z zaleceniami lekarza i wskazówkami producenta.

W przypadku małych dzieci i niemowląt, rekomenduje się podawanie leku za pomocą komory inhalacyjnej. Dorośli i młodzież z powodzeniem mogą przyjmować lek w postaci tradycyjnej inhalacji.

Jeżeli w leczeniu nastąpi pominięcie zastosowania leku Ventolin, to należy niezwłocznie to nadrobić, a następnie kontynuować terapię zgodnie z rozpiską.

Przerwanie nagłego skurczu oskrzeli

W celu przerwania nagłego skurczu oskrzeli pacjenci dorośli oraz młodzież powinni przyjąć 1-2 inhalacje podstawowej dawki leku. Jeżeli nagły skurcz oskrzeli dotyka dzieci poniżej 12. roku życia, to rekomenduje się dawkę 100 mikrogramów substancji czynnej. Lekarz może rekomendować zwiększenie dawki leku, np. wtedy, gdy dawka podstawowa nie wykazuje dużej skuteczności. Pacjent pod żadnym pozorem nie powinien o tym decydować we własnym zakresie.

Osoby dorosłe mogą zażywać większe dawki, jednak zaleca się nieprzekraczania 4 zalecanych dawek leku na dobę. Dochodzi do tego tylko w awaryjnych sytuacjach, gdy u pacjenta występuje nasilenie astmy.

Zapobieganie skurczowi oskrzeli wywołanemu wysiłkiem lub spodziewanym kontaktem z alergenem

Nieco inne dawkowanie będzie miał lek stosowany w celu zapobiegania astmie wysiłkowej lub przed spodziewanym kontaktem z alergenem. Wówczas dzieci poniżej 12. roku życia przyjmują podstawową dawkę leku 100 mikrogramów przed spodziewanym kontaktem z alergenami lub wysiłkiem fizycznym. W wybranych przypadkach lekarz może zdecydować się na podwojenie tej dawki. Inhalację przeprowadza się na około 15 minut przed spodziewanym kontaktem lub wysiłkiem fizycznym.

Ventolin w leczeniu długotrwałym

Leczenie długotrwałe z wykorzystaniem Ventolinu polega na przyjmowaniu przez dzieci poniżej 12. roku życia 4 razy na dobę do 200 mikrogramów substancji czynnej. W przypadku osób dorosłych o leczeniu zawsze decyduje lekarz prowadzący, ponieważ dawki mogą być bardzo różne. Dostosowywane są do indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta oraz stopnia nasilenia skurczu oskrzeli i innych schorzeń układu oddechowego.

Wskazania do stosowania leku

Warto zwrócić uwagę na podstawowe wskazania do stosowania preparatu medycznego Ventolin. Przede wszystkim rekomendowany jest w leczeniu skurczu oskrzeli różnego typu, w tym również towarzyszącego innym schorzeniom. Ponadto preparat wykorzystywany jest również przy odwracalnej obturacji dróg oddechowych.

Kolejnym wskazaniem do zażycia leku jest prewencja. Preparat zażywa się zapobiegawczo przez spodziewanym kontaktem z alergenem powodującym reakcje nadwrażliwości naszego organizmu lub też przed planowanym wysiłkiem fizycznym. Wówczas mówimy o tzw. astmie wysiłkowej.

Przeciwwskazania do zażywania leku

Podstawowym przeciwwskazaniem do zażycia leku jest uczulenie pacjenta na substancję czynną lub substancję pomocniczą w nim zawartą. Ponadto, wbrew wielu niepotwierdzonym informacjom w internecie, leku nie wolno stosować w zapobieganiu porodowi przedwczesnemu, czy też w przypadku poronienia zagrażającego.

Istnieją również sytuacje, w których warto zachować szczególną ostrożność. Wszystko dlatego, że lek Ventolin może powodować działania niepożądane lub wchodzić w interakcje z innymi preparatami medycznymi. W związku z tym należy ostrożnie łączyć Ventolin z lekami wykorzystywanymi w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Przede wszystkim lek nie powinien być stosowany jako jedyny preparat w leczeniu niekontrolowanej astmy. Zaleca się przyjmowanie go w towarzystwie wziewnych glikokortykosteroidów lub doustnych glikokortykosteroidów, które umożliwiają zwiększenie kontroli przebiegu astmy oskrzelowej.

Zwiększanie dawki kortykosteroidów wziewnych oraz innych leków powinno być zawsze konsultowane z lekarzem i wykonywane na jego wyraźne wskazanie. W celu uniknięcia działań niepożądanych, przed rozpoczęciem stosowania leku Ventolin warto zajrzeć do szczegółowych informacji zawartych na ulotce dołączonej do opakowania.

Ponadto zwiększone zużycie leków rozszerzających oskrzela wskazuje na silne nasilenie się objawów astmy, które może wymagać pilnej wizyty stacjonarnej u lekarza, a w skrajnych przepadkach nawet hospitalizacji.

Ventolin - obrzęk naczynioruchowy i inne działania niepożądane

Każdy lek może powodować występowanie działań niepożądanych. Ventolin nie jest tutaj wyjątkiem, dlatego pacjent powinien mieć pełną tego świadomość. Przy zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym i odstawić lek. Jeżeli pojawi się tzw. paradoksalny skurcz oskrzeli, to należy niezwłocznie przyjąć lek szybko rozszerzający oskrzela. Następnie rekomenduje się odstawienie leku Ventolin aerozol i postawienie na alternatywne leczenie objawów astmy.

Działania niepożądane można podzielić na te, które występują często, rzadko i bardzo rzadko. Poniżej najważniejsze z nich.

Często występujące skutki uboczne

 • bóle głowy;

 • drżenie mięśni szkieletowych;

 • tachykardia;

 • zaburzenia snu.

Zmniejszenie stężenia potasu i inne rzadko występujące działania niepożądane

 • zmniejszenie stężenia potasu we krwi, czyli tzw. hipokaliemia (ryzyko wzrasta, gdy pacjent przyjmuje m.in. leki moczopędne);

 • podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła;

 • kołatanie serca;

 • kurcze mięśni.

Bardzo rzadkie skutki uboczne

 • nadmierna pobudliwość;

 • reakcje nadwrażliwości;

 • obrzęk naczynioruchowy;

 • skurcz oskrzeli;

 • zapaść;

 • obniżenie ciśnienia we krwi;

 • pokrzywka;

 • zaburzenia rytmu serca;

 • niedokrwienie mięśnia sercowego;

 • migotanie przedsionków;

 • paradoksalny skurcz oskrzeli.

Niektóre z tych objawów mogą okazać się groźne, zwłaszcza jeżeli istnieją przy chorobach przebiegających równolegle do astmy. Zauważenie niepokojących objawów po przyjęciu leku jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarza. O wszystkim poinformuj lekarza.

Ventolin aerozol - ciąża i okres laktacji

W okresie ciąży każdy lek należy przyjmować ze szczególną ostrożnością. Ventolin może być przyjmowany przez pacjentkę, ale tylko w sytuacji, gdy korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko. Obecne badania nie są w stanie w stu procentach wykluczyć, ani potwierdzić negatywnego wpływu preparatu na organizm matki i nienarodzone dziecko.

Ponadto w okresie karmienia piersią należy zaniechać przyjmowania leku. Substancja czynna może przenikać do mleka matki, dlatego w takich sytuacjach rekomenduje się zaprzestanie karmienia oraz odciąganie nadmiaru pokarmu laktatorem. Następnie pokarm powinien być bezpiecznie utylizowany.

Czy po zażyciu leku można prowadzić samochód?

Nie odnotowano wpływu leku na obniżoną zdolność prowadzenia pojazdów wśród pacjentów. Jeżeli jednak poczujesz się słabo lub niepokoją Cię jakieś objawy, to powinieneś tego zaniechać. Ventolin aerozol może być przyjmowany tylko z rozwagą oraz w konsultacji medycznej.

Ventolin aerozol - recepta online

Na naszym portalu przygotowaliśmy dla Ciebie profesjonalną usługę recepty online, dzięki której odbędziesz konsultację medyczną bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że w formularzu medycznym dokładnie opiszesz swoje objawy, a także historię leczenia. W odpowiedzi nasz specjalista zapozna się z Twoim przypadkiem i w razie konieczności, wystawi e-receptę na zakup leku Ventolin. Jeżeli to kontynuacja długotrwałego leczenia tym preparatem, to wystawienie e-recepty powinno być formalnością. Wystarczy, że wcześniej opłacisz usługę receptę online i dokładnie podasz wszystkie informacje w formularzu.

Wygodne rozwiązanie

Recepta online to niezwykle wygodne rozwiązanie. Dzięki temu możesz zapewnić sobie ciągłość przyjmowania leku dostępnego na receptę bez wychodzenia z domu. Jest to ratunek w sytuacji, gdy leki się kończą, a dostęp do specjalistów jest mocno ograniczony. Ponadto dzięki nam zaoszczędzisz cenny czas i nerwy, co także nie jest bez znaczenia. Współpracujemy tylko z renomowanej klasy specjalistami, dlatego masz gwarancję stawania Twojego zdrowia na pierwszym miejscu. E recepta zostanie wystawiona tylko wtedy, kiedy będzie to uzasadnione medycznie.

Skorzystaj z naszej oferty

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.Recepta online to wybór dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić czas, żyją w biegu lub mają problemy z poruszaniem się. Jednym słowem to wybór dla świadomych swojego zdrowia osób oraz tych, które znalazły się w potrzebie i nie mogą zrealizować jej w poradni stacjonarnej. E-receptę wystawioną przez naszego specjalistę zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece. Mogą to zrobić za Ciebie nawet osoby bliskie. To wygodne i sprawdzone rozwiązanie.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację