Astma u dzieci: objawy, przyczyny, leczenie, konsekwencje
Dodano:

30 marca, 2023
16:45
Zaktualizowano:

1 kwietnia, 2023
16:45

Objawy astmy u dzieci

Astma u dzieci wiąże się z występowaniem charakterystycznych dla choroby objawów. Dlatego też symptomy schorzenia mogą być łatwe do rozpoznania, o ile rodzice zwrócą uwagę na nawracające dolegliwości. W tym znaczeniu charakterystycznym objawem astmy u dzieci jest kaszel pojawiający się po wysiłku fizycznym bądź po obfitym posiłku. Kaszel przy astmie jest suchy i z czasem przeradza się w duszności. Dodatkowo dziecku towarzyszy złe samopoczucie, które zazwyczaj mija w ciągu kilku, kilkunastu minut. Astmie u dzieci towarzyszą również inne, mniej oczywiste symptomy. W tym znaczeniu na chorobę wskazywać mogą problemy z mówieniem oraz zaczerpnięciem powietrza, a także napady duszności. Dodatkowo u dzieci występować może zmęczenie oraz potliwość, brak apetytu, nawracające infekcje i przeziębienie. Charakterystycznym objawem jest również słyszalny, świszczący oddech. Ponadto astmie sezonowo może towarzyszyć również nieżyt nosa.

Należy wskazać, że na początku choroby, astma może objawiać się w łagodnie. W tym znaczeniu pierwsze objawy można rozpoznać, ale konieczne jest baczne obserwowanie objawów oraz momentu ich występowania.

Objawy astmy mogą ulec zaostrzeniu w sytuacji, kiedy dziecko będzie stale narażone na kontakt z alergenami bądź innymi czynnikami drażniącymi. Skutkiem czego może być pogorszenie stanu zdrowia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny astmy u dzieci

Przyczyny astmy u dzieci nie są poznane. Niemniej jednak wskazuje się, że możliwym podłożem jest dziedziczenie skłonności do astmy. W tym znaczeniu głównym czynnikiem predysponującym jest genetyka. Oznacza to, że dzieci, których rodzice mają zdiagnozowaną astmę, są bardziej narażone na pojawienie się choroby. Dodatkowo nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe, do których zalicza się:

 • ekspozycja na dym tytoniowy i bierne palenie, 
 • częste zapalenia i infekcje dróg oddechowych w okresie niemowlęcym, 
 • kontakt z alergenami domowymi w postaci roztoczy kurzu domowego, pleśni czy sierści zwierząt,
 • alergenami w postaci pyłków roślin i grzybów.

Warto również wskazać, że wysiłek fizyczny może przyczynić się do pojawienia się choroby i jej zaostrzenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie badania wykonać na astmę u dzieci?

Choć objawy astmy u dzieci są dosyć charakterystyczne, to w celu rozpoznania symptomów konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, który dokona diagnozy. Należy zatem wskazać, że wystąpienia pierwszych objawów astmy stanowi przesłankę do wykonania szczegółowych badań. Co ważne, badania będą różniły się w zależności od wieku pacjenta. W tym znaczeniu należy wskazać, że dzieci zazwyczaj poddawane są spirometrii, która służy ocenie parametrów oddechowych oraz ustaleniu, czy nie występuje obturacja, czyli zwężenie dróg oddechowych. Niemniej jednak w przypadku noworodków i niemowląt konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistyczną kliniką, specjalizującą się w weryfikacji astmy u najmłodszych pacjentów.

Leczenie astmy u dzieci

Właściwe rozpoznanie objawów i choroby jest kluczowe dla wdrożenia odpowiedniego leczenia. W tym znaczeniu im szybciej zostanie wdrożona terapia lecznicza, tym szybciej dziecko odczuje ulgę i odzyska komfort niezbędny do codziennego funkcjonowania. W przypadku astmy u dzieci leczenie obejmuje przyjmowanie leków, a także zmianę stylu życia. Co więcej, przy astmie u najmłodszych wskazana jest aktywność fizyczna, która jest pomocna w poprawie samopoczucia oraz wydolności fizycznej, co z kolei redukuje ryzyko wystąpienia astmy wysiłkowej. Dodatkowo, w przypadku astmy alergicznej przeprowadza się również odczulanie. Warunkiem jest jednak wcześniejsze wykrycie alergenów. Niekiedy zastosowanie mają również leki przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne, których zadaniem jest zapobieganie objawom astmy.

Naturalne leczenie astmy u dzieci 

Naturalne, domowe sposoby leczenia astmy u dzieci polegają przede wszystkim na profilaktyce, które zmierza do zapobiegania stanom astmatycznym. Profilaktyka w tym znaczeniu polega na unikaniu ekspozycji na czynniki drażniące, między innymi na dym tytoniowy, a także redukcji ekspozycji na alergeny domowe (kurz, sierść zwierząt czy pleśń). Istotne jest również edukowanie dzieci i rodziców na temat astmy w kwestii podejmowania właściwych środków ostrożności

Czy astma u dzieci jest wyleczalna?

Astma u dzieci, w tym astma oskrzelowa u dzieci, to chorobie, której całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Niemniej jednak należy wskazać, że objawy schorzeń u niektórych osób mogą ustąpić wraz z wiekiem. Oznacza to, że astma, która pojawiła się w wieku dziecięcym zaniknie po okresie dojrzewania. Niemniej jednak stosowanie się do zaleceń lekarza oraz przestrzeganie zaleceń i wytycznych może wprowadzić chorobą w stan remisji, dzięki czemu objawy pojawiają się sporadycznie lub długotrwale się nie pojawiają.

Konsekwencje astmy u dzieci

Wystąpienie objawów astmy u dzieci wiąże się z koniecznością konsultacji lekarskiej dużo niewłaściwego leczenia. Okazuje się bowiem, że konsekwencjami nieleczonej bądź źle leczonej astmy u dzieci może być:

 • remodeling, 
 • upośledzenie rozwoju płuc, 
 • zaostrzenie objawów choroby, 
 • infekcje górnych dróg oddechowych, 
 • zwiększone ryzyko chorób płuc u dorosłych, 
 • zahamowanie tempa wzrastania, 
 • otyłość, 
 • ograniczenie wydolności oddechowej oraz aktywności fizycznej, 
 • zaburzenia snu.

Dodatkowo należy wskazać, że nieleczona astma u dzieci w znacznym stopniu wpływa na obniżenie komfortu i jakości codziennego funkcjonowania, a także przyczynia się do absencji w szkole, a nierzadko również gorszych wyników w nauce.


Astma to jedna z częściej zdiagnozowanych chorób przewlekłych górnych dróg oddechowych, która pojawić się może nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych znacznie obniżające komfort codziennego funkcjonowania. Co więcej, równie często diagnozowana jest astma w ciąży. Sprawdź, jak łagodzić objawy napadu astmy u kobiet w ciąży i zapoznaj się z naszym kolejnym artykułem.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. A. Szroniak, I. Łabędzka, A. Bręborowicz i inni, „Czy istnieje zależność między wartością wskaźnika masy ciała a astmą u dzieci?”, Pneumonol. Alergol. Pol. 2008.
 2. A. Zawadzka-Krajewska, „Astma dziecięca”, „Standardy Medyczne/Pediatria” 2003.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację