Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Eozynofilowe zapalenie oskrzeli (EZO): objawy, przyczyny

Eozynofilowe zapalenie oskrzeli określane jest jako nieastmatyczne zapalenie oskrzeli będące chorobą układu oddechowego. Chorobie towarzyszy charakterystyczny przewlekły kaszel, który pojawia się z odkrztuszaniem plwociny. Należy wskazać, że schorzenie ma charakter nawrotowy z okresami remisji. Pojawiają się jednak pytania, jakie są objawy i przyczyny eozynofilowego zapalenia oskrzeli? Jak leczyć EZO?

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy eozynofilowego zapalenia oskrzeli

Eozynofilowe zapalenie oskrzeli to schorzenie, którego charakterystycznym objawem jest uciążliwy, napadowy kaszel. Napadom duszności i kaszlu towarzyszy odkrztuszanie plwociny w dużej ilości. Niemniej jednak należy wskazać, że u niektórych dorosłych, flegma może się nie pojawiać. Charakterystyczne są również nawroty choroby z okresami remisji.

Przyczyny astmy eozynofilowej

Przyczyny występowania eozynofilowego zapalenia oskrzeli nie są do końca poznane. Niemniej jednak wskazuje się, że podłożem może być adsorpcja czynników, które mają zdolność wywołania stanu zapalnego, jak na przykład formaldehyd, chloramina czy izocyjany. Dodatkowo EZO jest chorobą, która może wiązać się z zawodowym narażeniem na alergeny zarówno o dużej, jak i małej masie cząsteczkowej. Niemniej jednak nie istnieją dane epidemiologiczne dotyczące częstości występowania choroby spowodowanej ekspozycją zawodową.

Diagnostyka eozynofilowego zapalenia oskrzeli 

Prawidłowe rozpoznanie eozynofilowego zapalenia oskrzeli bazuje przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie lekarskim, podczas którego ustalana jest długość występowania kaszlu, jego charakter, a także czynniki powodujące nasilenie dolegliwości. Niemniej jednak rozstrzygającym elementem diagnostyki jest badanie plwociny indukowanej, która umożliwia wygodną ocenę liczby komórek zapalnych oraz stężenie mediatorów zapalnych. Należy również wskazać, że niezwykle istotna jest diagnostyka różnicowa EZO z astmą oskrzelową i spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła mogącej wiązać się z przewlekłym zapaleniem zatok. Co więcej, ważnym kryterium diagnostycznym jest również zawartość eozynofilów powyżej 3%, które jest pobrane w badaniu BAL.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Leczenie eozynofilowego zapalenia oskrzeli

Leczenie eozynofilowego zapalenia oskrzeli polega przede wszystkim na zastosowaniu steroidoterapii wziewnej. Nierzadko terapię łączy się ze stosowaniem leków przeciwleukotrienowych, takich jak montelukast w tabletkach.


Eozynofilowe zapalenie oskrzeli stosunkowo często mylone jest z astmą. Niemniej jedź stanowi zupełnie inną jednostkę chorobową. Należy wskazać, że EZO to stosunkowo rzadka choroba, podczas gdy astma jest powszechnym schorzeniem, gdyż równie często diagnozowana jest astma u dzieci i u dorosłych.

Źródła:
  1. Szczeklik, A., & Gajewski, P. (2017). Interna Szczeklika 2017. Medycyna Praktyczna: Kraków
  2. Clark, M., Kumar, P., Lukas, W., Szetela, B., & Szymczak, A. (2018). Kumar & Clark diagnostyka i terapia w praktyce lekarskiej. Wrocław: Edra Urban & Partner
  3. Dor-Wojnarowska A., Panaszek B., „Patogeneza i klinika nieastmatycznego eozynofilowego zapalenia oskrzeli”, Pneumonol. Alergol. Pol. 2007; 75
  4. Grabowski M., „Eozynofilowe zapalenie oskrzeli (EZO) - objaw czy osobna jednostka chorobowa?” Alergologia Info, 2008; III,1
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację