Tabletka „dzień po” i alkohol – czy można je łączyć?
Dodano:

6 grudnia, 2022
09:51
Zaktualizowano:

13 stycznia, 2023
11:45
 

Czy po wzięciu tabletki „dzień po” można pić alkohol?

Tabletka „dzień po” należy do antykoncepcji ratunkowej, która zapobiega niechcianej ciąży w przypadku, gdy do stosunku płciowego doszło bez żadnego zabezpieczenia. Można zażyć ją także w sytuacjach, kiedy stosowane dotychczas metody antykoncepcji zawiodły lub zostały użyte nieprawidłowo. Zalicza się do nich m.in. pęknięcie prezerwatywy, odklejenie się plastra, przedwczesny wytrysk nasienia podczas stosunku przerywanego, czy pominięcie dawki doustnej antykoncepcji hormonalnej. Po pigułkę „po” można sięgnąć także w przypadku uszkodzenia lub przedwczesnego usunięcia kapturka naszyjkowego, krążka plemnikobójczego czy wkładki wewnątrzmacicznej. Warto pamiętać, że antykoncepcja doraźna nie chroni przed nieplanowaną ciążą w stu procentach, ale jej skuteczność jest większa, jeśli zostanie przyjęta bezpośrednio po niezabezpieczonym stosunku płciowym, najlepiej w ciągu 12 godzin od współżycia. 

Jak działa tabletka „dzień po”? W Polsce w ramach antykoncepcji awaryjnej dostępne są dwa preparaty – ellaOne i Escapelle. Ich głównym zadaniem jest opóźnienie owulacji lub, jeśli doszło do jajeczkowania, uniemożliwienie zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej. Lek należy przyjąć jak najszybciej po niezabezpieczonym zbliżeniu, maksymalnie w ciągu 72 godzin w przypadku Escapelle oraz nie później niż po upływie 120 godzin, jeśli mamy do czynienia z ellaOne.

Zarówno w przypadku ellaOne, jak i Escapelle, w ulotce brak jest informacji na temat bezpośredniego wpływu alkoholu na działanie tabletki „dzień po”. W takim wypadku można przyjąć, że alkohol nie rzutuje na jej skuteczność – nie powinien zatem osłabiać ani nasilać jej działania. Jednak jak każdy farmaceutyk, tabletka „dzień po” może powodować działania niepożądane, wpływające na właściwe wchłanianie się leku, dlatego łączenie alkoholu z antykoncepcją awaryjną nie jest wskazane.  

 

Do skutków ubocznych, które mogą wystąpić po przyjęciu tabletki „dzień po”, należą m.in. nudności, wymioty i biegunka. Alkohol może dodatkowo zaostrzyć objawy niepożądane, które mogą osłabić działanie i obniżyć skuteczność leku. Dolegliwości gastryczne mogą być również objawem zatrucia alkoholowego, spowodowanego spożyciem alkoholu w nadmiernych ilościach.  

Tabletka „dzień po” wchłania się w ciągu trzech godzin od momentu przyjęcia leku. Jeśli w tym czasie pojawi się biegunka lub wymioty, należy niezwłocznie przyjąć kolejną dawkę. Aby uniknąć ponownej wizyty w aptece i mieć pewność, że wszystkie substancje aktywne zostały wchłonięte, należy powstrzymać się od picia alkoholu bezpośrednio po zażyciu pigułki. 

Jak widać, łączenie alkoholu z tabletką „dzień po” bezpośrednio nie wpływa na działanie leku. Może ono wywołać jednak działania niepożądane, które mogą osłabić, a nawet obniżyć skuteczność pigułki praktycznie do zera, jeśli w ich wyniku druga dawka leku nie zostanie przyjęta. 

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. O. Foussard-blanpin, P. Paillot-renaud, A. Bruneau-bigot, [Oral contraception: failures and risks], https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12280590/
  2. EllaOne®: a second-generation emergency contraceptive?, https://www.e-lactancia.org/media/papers/UlipristalBF-2014.pdf
  3. I. Rodrigues, F. Grou, J. Joly, Effectiveness of emergency contraceptive pills between 72 and 120 hours after unprotected sexual intercourse, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11262449/
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację