Jak przyjęcie tabletki „dzień po” wpływa na miesiączkę?
Dodano:

3 grudnia, 2022
08:53
Zaktualizowano:

13 stycznia, 2023
11:42
 

Czy tabletka „dzień po” opóźnia okres?

Tabletka „dzień po” jest środkiem antykoncepcji ratunkowej, którą przyjmuje się w celu uniknięcia ciąży w przypadku, gdy do stosunku płciowego doszło bez zabezpieczenia lub zastosowane metody antykoncepcyjne okazały się nieskuteczne.  

Dostępne na receptę tabletki „dzień po” – ellaOne i Escapelle, można przyjmować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, również w trakcie krwawienia. Czas, w jakim należy sięgnąć po antykoncepcję awaryjną, uzależniony jest od substancji czynnej, która wchodzi w skład leku. Hormon zwany lewonorgestrelem, który jest głównym składnikiem Escapelle, pozwala na zażycie tabletki w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku. W przypadku ellaOne, która zawiera substancję czynną o nazwie octan uliprystalu, lek należy przyjąć maksymalnie do 120 godzin po współżyciu. Głównym zadaniem tabletki „po” jest opóźnienie owulacji lub, jeśli doszło do jajeczkowania, uniemożliwienie zapłodnienia już uwolnionej komórki jajowej. Warto pamiętać, że antykoncepcja ratunkowa nie chroni przed nieplanowaną ciążą w stu procentach, ale jej skuteczność jest większa, jeśli zostanie przyjęta bezpośrednio po niezabezpieczonym stosunku.

Antykoncepcję doraźną można zażyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Jeśli jednak zostanie ona użyta więcej niż raz w ciągu jednego cyklu menstruacyjnego, jej skuteczność spada, a wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń miesiączkowania. U wielu pacjentek, które zastosowały antykoncepcję awaryjną, krwawienie miesiączkowe jest prawidłowe, jednak kilkudniowe opóźnienie po przyjęciu tabletki „dzień po” jest zupełnie normalne. Jeśli jednak miesiączka nie pojawia się w ogóle lub spóźnia się o ponad tydzień, warto wykonać test ciążowy, który potwierdzi lub wykluczy ewentualną ciążę.  

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czy tabletka „po” przyspiesza okres?

Po przyjęciu tabletki „dzień po” krwawienie miesiączkowe może pojawić się również o kilka dni wcześniej. Jest to naturalna odpowiedź organizmu na dużą dawkę hormonów. Nieregularny okres dotyczy zazwyczaj jednego miesiąca po zażyciu antykoncepcji awaryjnej, a następny cykl powinien pojawić się o czasie. Krwawienie po tabletce „po” może być bardziej skąpe lub bardziej obfite. W przypadku, jeśli krwawienie miesiączkowe nie ustępuje, nasila się lub menstruacja jest nadmiernie obfita lub skąpa, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem. 

Zaburzenia miesiączkowania po zażyciu tabletki „dzień po” są normalne i nie powinny wzbudzać niepokoju – okres może pojawić się zarówno kilka dni wcześniej, jak i kilka dni później. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Zastosowanie lewonorgestrelu w antykoncepcji awaryjnej, https://www.ptgin.pl/sites/scm/files/2021-09/02.2012%20-%20W%20TRAKCIE%20AKTUALIZACJI%20-%20Zastosowanie%20lewonorgestrelu%20w%20antykoncepcji%20awaryjnej.pdf
  2. A. Gołda, J. Dymek, A. Skowron, Znaczenie farmaceutów z aptek ogólnodostępnych dla promocji zdrowia seksualnego w Polsce, https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2018%2F1%2F06++SZ++Zdrowie+seksualne.pdf
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację