Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Jak przyjęcie tabletki „dzień po” wpływa na miesiączkę?

Antykoncepcja awaryjna, potocznie określana tabletką „dzień po”, stosowana jest w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży w przypadkach, gdy do zbliżenia doszło bez zabezpieczenia lub używane do tej pory metody antykoncepcji zawiodły w trakcie stosunku. Jak każdy lek może wzbudzać wątpliwości i niepokój, również w kontekście tabletki „po” a miesiączki. Jak działa antykoncepcja awaryjna? Czy tabletka „dzień po” wpływa na okres?

Jak przyjęcie tabletki „dzień po” wpływa na miesiączkę?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

 

Czy tabletka „dzień po” opóźnia okres?

Tabletka „dzień po” jest środkiem antykoncepcji ratunkowej, którą przyjmuje się w celu uniknięcia ciąży w przypadku, gdy do stosunku płciowego doszło bez zabezpieczenia lub zastosowane metody antykoncepcyjne okazały się nieskuteczne.  

Dostępne na receptę tabletki „dzień po” – ellaOne i Escapelle, można przyjmować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, również w trakcie krwawienia. Czas, w jakim należy sięgnąć po antykoncepcję awaryjną, uzależniony jest od substancji czynnej, która wchodzi w skład leku. Hormon zwany lewonorgestrelem, który jest głównym składnikiem Escapelle, pozwala na zażycie tabletki w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku. W przypadku ellaOne, która zawiera substancję czynną o nazwie octan uliprystalu, lek należy przyjąć maksymalnie do 120 godzin po współżyciu. Głównym zadaniem tabletki „po” jest opóźnienie owulacji lub, jeśli doszło do jajeczkowania, uniemożliwienie zapłodnienia już uwolnionej komórki jajowej. Warto pamiętać, że antykoncepcja ratunkowa nie chroni przed nieplanowaną ciążą w stu procentach, ale jej skuteczność jest większa, jeśli zostanie przyjęta bezpośrednio po niezabezpieczonym stosunku.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Antykoncepcję doraźną można zażyć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Jeśli jednak zostanie ona użyta więcej niż raz w ciągu jednego cyklu menstruacyjnego, jej skuteczność spada, a wzrasta ryzyko wystąpienia zaburzeń miesiączkowania. U wielu pacjentek, które zastosowały antykoncepcję awaryjną, krwawienie miesiączkowe jest prawidłowe, jednak kilkudniowe opóźnienie po przyjęciu tabletki „dzień po” jest zupełnie normalne. Jeśli jednak miesiączka nie pojawia się w ogóle lub spóźnia się o ponad tydzień, warto wykonać test ciążowy, który potwierdzi lub wykluczy ewentualną ciążę.  

 

Czy tabletka po przyspiesza okres?

Po przyjęciu tabletki „dzień po” krwawienie miesiączkowe może pojawić się również o kilka dni wcześniej. Jest to naturalna odpowiedź organizmu na dużą dawkę hormonów. Nieregularny okres dotyczy zazwyczaj jednego miesiąca po zażyciu antykoncepcji awaryjnej, a następny cykl powinien pojawić się o czasie. Krwawienie po tabletce „po” może być bardziej skąpe lub bardziej obfite. W przypadku, jeśli krwawienie miesiączkowe nie ustępuje, nasila się lub menstruacja jest nadmiernie obfita lub skąpa, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem. 

Zaburzenia miesiączkowania po zażyciu tabletki „dzień po” są normalne i nie powinny wzbudzać niepokoju – okres może pojawić się zarówno kilka dni wcześniej, jak i kilka dni później. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Źródła:
  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Zastosowanie lewonorgestrelu w antykoncepcji awaryjnej, https://www.ptgin.pl/sites/scm/files/2021-09/02.2012%20-%20W%20TRAKCIE%20AKTUALIZACJI%20-%20Zastosowanie%20lewonorgestrelu%20w%20antykoncepcji%20awaryjnej.pdf
  2. A. Gołda, J. Dymek, A. Skowron, Znaczenie farmaceutów z aptek ogólnodostępnych dla promocji zdrowia seksualnego w Polsce, https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2018%2F1%2F06++SZ++Zdrowie+seksualne.pdf
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację